Reklama
Ojetiny

Ojeté Audi A6 můžete pořídit za zlomek původní ceny. Na servisu se ale dá vykrvácet

Otestovali jsme bývalý manažerský vůz, který se může stát dobrým rodinným společníkem
Zdroj: Petr Šikl

Audi čtvrté generace je s námi od roku 2011. O čtyři roky později pak došlo na modernizaci, která přinesla nepříliš nápadné změny – úpravy se dotkly předních světel, zadní světla dostala například dynamické blinkry. Na výběr byl klasický sedan A6, kombi A6 Avant, ostřejší provedení (S6, S6 Avant), ostrá verze RS 6 Avant s motorem 4.0 TFSI nebo a zvýšená A6 Allroad.

Situace na trhu

Čtvrtá generace A6 patří k velmi oblíbeným vozům, což dokazuje i aktuální nabídka ojetin. Ta čítá v Česku na dvě stovky kusů a pořizovací ceny začínají na dvousettisícové hranici. V drtivé většině se jedná o diesely, benzinem je vybavena zhruba každá dvacátá A6 v nabídce. Stejný poměr panuje i u převodovek. Jednoznačný prim hrají automatické skříně. Na pohon všech kol se pak spoléhají tři čtvrtiny A6. Kilometrové proběhy jsou samozřejmě vyšší, většina kusů má najeto mezi 150 a 300 tisíci kilometry, rekordmanem je pak kus s téměř 400 tisíci kilometry na hrbu. To, že A6 mohla být hodně vytěžovaná, dokazuje dobře vypadající exemplář s 350 tisíci kilometry najetých za pouhých 7 let. Sedanů je v nabídce zhruba čtvrtina, zbytek připadá na populárnější verzi kombi. Nejčastější barvou v inzerci je černá, kterou následuje šedá a bílá. Zhruba sedmdesát A6 je tuzemských, zbytek připadá na dovoz (nejčastěji Německo).

Ve výbavě často nechybí vyhřívání předních sedadel, tempomat, parkovací senzory či kamera, asistent rozjezdu do kopce, bezklíčkové odemykání, elektricky sklopná zpětná zrcátka, elektricky ovládaný kufr nebo senzor stěračů. Vzácněji pak narazíte na střešní okno, odvětrávaná sedadla, vyhřívání zadních sedadel, vyhřívaný volant nebo vyhřívané čelní sklo.

Stav testované ojetiny

Stav sedmiletého sedanu byl lepší, než odpovídá kilometrového proběhu a stáří (karoserie měla minimum oděrek). Stejně dobře si A6 vedla po stránce jízdních vlastností. Po koupi bych provedl olejový servis a hlavně vyměnil pneumatiky. Obuté starší zimáky v teplých dnech značně narušovaly klid v kabině.

Zkoušený vůz

V pražském autobazaru Auto ESA jsem si vyhlédl Audi A6 v provedení sedan z roku 2017 po prvním majiteli a se servisní historií. Na počítadle kilometrů mu svítilo pouhých 107 tisíc kilometrů a prodejce si za něj při koupi v hotovosti žádal 620 000 Kč. O pohon se staralo třílitrové TDI o výkonu rovných 200 kW ve spojení s automatem a pohonem všech kol (prostřední výkonnostní verze). Ve výbavě nechyběla čtyřzónová klimatizace, adaptivní tempomat, navigace, vyhřívaná přední sedadla, natáčecí světlomety, nastavitelný sportovní podvozek, elektricky otevíratelné víko kufr nebo parkovací asistent (vpředu i vzadu).

Dlouhé provedení Avant je zejména v Česku populárnější než sedan. Pokud ale často nepřevážíte rozměrné věci typu lednička, je lepší volbou sedan, který pojme jen o 35 litrů méně bagáže. Výhodou kombi je samozřejmě větší vstupní otvor a celkově lepší variabilita. Přesto bych sedan nezatracoval – nejenže už z principu má pevnější skelet karoserie, je uvnitř tišší a v zimě praktičtější (na hlavy cestujících vzadu při otevření víka nefouká), je také jako ojetina o něco málo cenově dostupnější.

Šestiválec TDI uhrane sametovým projevem

Vznětový třílitr po modernizaci posílil o 20 kilowattů na rovných 200 kW, což spolu s točivým momentem 580 Nm dostupným již od 1500 otáček za minutu slibuje více než dostatečnou dynamiku. Hlavní devízou je kultivovanost – zkoušená A6 neznala vibrace a posádka o dieselu pod kapotou ví pouze ve vyšších otáčkách. Výkon šestiválci  nechybí, z místa dokáže vyrazit svižně. Spojení se sedmistupňovou dvouspojkovou skříní S tronic není po stránce jízdního komfortu na škodu, osmistupňový automat tiptronic od ZF s hydroměničem (dostupný až ve spojení s biturbo verzí) je ještě o chloupek lepší. 

Automat S tronic má poměrně dlouhé převody, což snižuje pružné zrychlení zejména na dálnici. Převodovka není z nejrychlejších. Reakce na povely řazení tlačítky pod volantem v manuálním režimu jsou pomalejší, než bych čekal. Při plynulé jízdě nechává S tronic spadnout otáčky hodně nízko, často až na únosnou hranici lehce nad jeden tisíc otáček (podobné chování jsem pozoroval i u konkurenční E 250 CDI vybaveném převodovkou 7g-Tronic). Je pravdou, že u obou se situace zlepší v režimu Sport. Stejně tak systém start/stop není z nejrychlejších.

Velkým překvapením se pro mě stala spotřeba paliva. Pamatuji, že novinářský vůz v podobné specifikaci při uvedení na trh jezdil za devět až deset litrů na sto kilometrů. S ojetinou, která zdolala sto tisíc kilometrů, jsem po vlastech českých jezdil za sedm litrů. Konečnou spotřebu 7,6 l/100 km považuji vzhledem k dosahovaným rychlostem za fantastický výsledek (spotřeba zahrnovala i padesát poměrně rychlých kilometrů po prázdných silnicích českého ráje a jeden stokilometrový rychlý přesun po dálnici).

U Audi A6 se objevují vůle v předním zavěšení. Slyšet často bývají i pazvuky od předních poloos a kloubů. Vozidla se vzduchovým odpružením mívají po čtvrt milionu km netěsné měchy či vadný kompresor vzduchu.

Nízké provozní náklady zaručí jen čtyřválec

Pokud je pro vás šestiválec velké sousto, bojíte se zvýšených servisních nákladů nebo je jednoduše pro vás moc výkonný, klidně hledejte A6 poháněnou populárním dvoulitrovým dieselem TDI (EA288). Ten je zastoupen napříč koncernovou produkcí a považuji ho za vcelku spolehlivý agregát (tedy za předpokladu, že je dodržen servisní plán a tankována kvalitní nafta). Pokud vůz nemá jasnou servisní historii, určitě preventivně vyměňte rozvodový řemen a  nešetřete na jeho kvalitě. 

Přestože předokolky poháněné motory EA189 se spoléhaly na variátorové převodovky CVT, u dieselu EA288 narazíte už jen na dvouspojkové převodovky DSG (S tronic). Ty mají mokré spojky a konstrukční limit 400 Nm, sedm rychlostních stupňů a doporučený servisní interval výměny oleje po 60 000 km (kromě 3,2 litru oleje je potřeba vyměnit i olej v hydraulické řídicí jednotce - 4,35 l, přičemž se jedná o mazivo odlišné specifikace). Při vyšších kilometrových nájezdech mohou převodovky vykazovat netěsnosti. 

Ideálně provozované A6 mohou mít i po čtvrt milionu kilometrů původní filtr pevných částic DPF se slušnou zbývající životností (DPF stojí v Audi přes šedesát tisíc korun, v druhovýrobě méně než polovinu). Kromě toho je nutné pamatovat na doplňování kapaliny AdBlue (minimální množství je 5,7 litru).

Vyhoví všem fajnšmejkrům i rodinám

Audi A6 generace C7 skvěle maskuje své stáří a přestože má už šest roků nástupce, po stránce designu se rozhodně neztratí. Například provedení palubní desky s řadou fyzických ovladačů může být pro některé řidiče důvodem, proč nevolí ještě modernějšího nástupce, který spoléhá výhradně na dotykové obrazovky umístěné na středovém panelu pod sebou. Audi A6 poháněné vznětovým čtyřválcem TDI vyhoví všem ekonomicky smýšlejícím jedincům, šestiválcové verze pak uspokojí náročnější motoristy. Nejsilnější verze šestiválců se pojí s kvalitním osmistupňovým automatem Tiptronicem, slabší pak s dvouspojkovou skříní S tronic.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Auto ESA.

Plusy:

  • nadčasový design
  • jízdní vlastnosti
  • trakce (Quattro)
  • materiály a dílenské zpracovaní
  • úsporný vznětový šestiválec TDI
  • diesely první tři roky bez AdBlue

Minusy:

  • ceny některých dílů
  • pomalejší S tronic
  • rázy od kol

Jak to vidí Filip Kučera

A6 C7 je prvním Audi, které u nás obhlíží i fanoušci BMW nebo Mercedesu. Zákazníkům se líbí jednoduchost křížená s nadčasovostí, což je navíc doplněno o léty prověřené motory. Je však potřeba být obezřetný při výběru, protože nejdostupnější kusy už se dostávají do cenové hladiny, kde jim majitelé často nedopřávají potřebný servis, místo toho se snaží problém řešit „po kutilsku“. Na výkupu si tak dáváme opravdu záležet, abychom vykupovali pouze kusy v dobrém technickém stavu. Aktuálně nejlevnější A6 C7 je sedan 3.0 TDI z roku 2012, najeto má 267 680 kilometrů a stojí 265 000 Kč, což je cena trojkových Octavií. Lákavé, že? Naopak nejdražším exemplářem je Avant 3.0 BiTDI vyrobený v roce 2016, jeho tachometr ukazuje 138 183 kilometrů a stojí 720 000 Kč.

Zajímavostí je, že pouze 15% námi nabízených A6 z let 2011-2018 má benzinový motor, aktuálně všechny 3.0 TFSI, jenž začíná být stále oblíbenějším. Naftové jednotky se poměrně rovnoměrně dělí mezi 2.0 a 3.0 TDI v různých výkonnostních specifikacích, a to od 130 do 200 kW. Ojedinělejší jsou výkonnější 3.0 BiTDI. Ačkoliv byla manuální převodovka k dispozici i u 3.0 TDI, v naší nabídce se teď nachází pouze v kombinaci s 2.0 TDI, kde je kupodivu častější než automat.
Reklama

Diskuze

Jaroslav - 20.06.2024 20:51:46
Určitě se dá pořídit auto v rozumném stavu a za rozumnou cenu. Jen jde o to kupovat auto, které je prověřené a ideálně úplně obejít soukromé inzeráty... Já mohu doporučit třeba z osobní zkušenosti vyzkoušet autobazar AAA auto.
Dominik - 18.06.2024 08:22:32
Myslíte si, že se to někde dá sehnat rozumně, tedy v rozumném stavu myslím? Tak aby ten servis nepřišel hned najednou astronomický?

Ford Mustang je překvapivě spolehlivá ojetina. Martin prozradil, na co si dát při koupi pozor

Tohle je prostě klasická Amerika. Užijete si s ní víc komfortní svezení než pilu v zatáčkách
07.05.2024 16:30
|
1
Reklama

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
13
Reklama

Vyzkoušeli jsme nejlevnější elektromobil na trhu. MiniEV Lojo pobaví, ale raději si koupíme ojetinu

Je veselé, vejde se všude, v kombinaci se soláry bude jezdit zdarma. Ale 330 tisíc je prostě moc
28.04.2024 18:40
|
2

Má prodloužená záruka u nových aut smysl? A jak je to u ojetin? Ptali jsme se odborníků

Znamená to sice zaplatit víc peněz, ale může se to vyplatit. Třeba už jen kvůli pozdějšímu prodeji
26.04.2024 17:08
|
0

Slušný rodinný bazarový vůz můžete koupit za 80 tisíc. Tento Peugeot 308 SW je toho důkazem

Dvanáct let stará ojetina nás překvapila, v jakém stavu se prodává po 185 000 najetých kilometrech
25.11.2024 14:00
|
0

Ojetý Renault Latitude boduje minimálními nájezdy i slušnou spolehlivostí. A není drahý

Velký sedan za půl milionu korun byl propadákem, jako ojetina je ale o dost zajímavější
04.10.2024 11:00
|
1
Reklama

Devátá generace Hondy Civic je opomíjenou japonskou hvězdou. Zaměřena je na praktičnost i zábavu

Kromě skvělých motorů Civic nabídne obrovský kufr a magickou vychytávku, kterou válcuje konkurenty
15.07.2024 14:00
|
4

Našli jsme levné, prostorné a spolehlivé rodinné auto s velkým kufrem a zdravým srdcem

Mazda 6 druhé generace je mezi bazarovými vozy jasnou tutovkou. A stačí se držet jedné zásady
05.06.2024 15:41
|
11
Reklama
Autosalon TV