S benzinem je méně starostí
„Pokud
jde o spolehlivost motorů, benzinové motory v Mazda 5 jsou obvykle
spolehlivější než dieselové motory, ale oba typy mají velmi dobré
hodnocení.
Při
koupi desetileté Mazdy 5 s benzinovým motorem 1.8 byste si měli dát
pozor na pravidelnou údržbu a servis vozidla," doporučuje Filip Kučera z autobazaru AutoESA.
Na diesel můžete narazit u pětek vyrobených do roku 2010. Osobně bych se mu vyhnul. Jako nový možná dával smysl, ale v patnáctileté ojetině bude zaručeně zdrojem problémů. Názory na mazďácký diesel se dost různí. Řada majitelů na něj nenechá dopustit a druhá část má s ním neblahé zkušenosti. V případě koupě dieselu je nutné ohlídat výměnu rozvodů (po 120 000 km, případně po šesti letech provozu), kdy se mění jen napínák a řemen. Při ujetí 240 tisíc km nebo po 12 letech se mění ještě k tomu vodní
pumpa s vodícími kladkami.
Největším strašákem je stejně jako u ostatních japonských dieselů filtr pevných částic.
Ten se ucpával zejména řidičům jezdící krátké trasy, regenerace probíhá
dodatečným vstříknutím nafty při výfukovém zdvihu. Objevují se také netěsné podložky pod vstřikovačemi. Kdo je včas nevymění, tomu se zanese motor karbonem a má zaděláno na velký průšvih.
Řešením je tak sáhnout po dvoulitru nebo po často doporučované osmnáctistovce. Ta mě bohužel ve zkoušeném bazarovém voze zklamala, přestože se jednalo o model po modernizaci, který je už párován se šestirychlostní manuální převodovkou. Dynamika prázdného vozu je totiž naprosto mdlá, navíc úměrně klesá s obsazeností vozu. Přitom tato pohonná jednotka se mi při uvedení na trh hodně zamlouvala. Jasně, za ty roky je člověk náročnější, ale tenhle bazarový čtyřválec netáhnul tak, jak jsem měl v hlavě zafixováno. V první polovině otáčkoměru to nebylo vyloženě špatné, zvyšující se otáčky tah slábne. Jako kdyby mu někdo vypustil duši nebo byl minimálně unavený. Osobní pocity z nové pětky byly naprosto odlišné. Také se mi nelíbilo pocukávání vozu při ustálené rychlosti, zejména pak na trojku či čtyřku. Spotřeba se ustálila na hodnotě 7,7 l/100 km. Šetřílkové srazí litr, dynamicky jezdící řidiči pak připočítají zhruba dva litry navíc.
Samotné řazení šestirychlostní převodovky je extrémně krátké a občas mi u testovaného kousku činilo potíže. Řadící páka má přesně vymezené dráhy a musíte ji vždy nasměrovat do přesně daného místa. Je to ale o zvyku.
Osmnáctistovka s pětikvaltem se hodí pro jízdy kolem komína, zkoušenou verzi doporučím jen s otazníkem. Za nejlepší volbu považuji dvoulitr, který si ovšem rád přihne oleje.