Benzinová srdce jsou jistota
Základní benzinová šestnáctistovka se skvěle hodila do tehdejších Focusů, ale pro C-Max s nafouklou karosérií je na hranici použitelnosti. Pokud jezdíte málo, bude vám stačit. Výraznější vítr do plachet dává osmnáctistovka nebo dvoulitr Duratec. Obě jednotky vám nepřidělají vrásky na čele. Kromě výtečné spolehlivosti jsou tyto jednotky tiché a zároveň dostatečně pružné. Při výběru bychom dali přednost dvoulitru, ten je spojen s robustnější převodovkou MTX-75 a na dálnici je přesvědčivější.
Milovníky dieselů nejvíce uspokojí čtyřválec 2,0 TDCi, který se většinou obešel bez filtru pevných částic a dostal do vínku šestirychlostní převodovku. Agregát s francouzskými kořeny je naprosto přesvědčivou volbou jak po stránce poskytované dynamiky, tak úspory paliva.
Oproti tomu menší diesel 1.6 TDCi pod kapotou C-Maxů trpí. Musel si totiž vystačit jen s pětirychlostní převodovkou, která nebyla nikdy zrovna přesná. Zejména z dvojky na trojku a ze čtyřky na pětku docházelo už nových kusů k mírným zádrhelům. Řazení vyžadovalo nadoraz sešlápnutou spojku, která zabírá až úplně nahoře.
Pokud k tomu připočteme fakt, že dvoulitr zrychlí z padesátky na stovku o téměř čtyři sekundy rychleji, nemá cenu šestnáctistovku nijak zvlášť vyhledávat.
Jistou alternativou k šestnáctistovce může být celolitinová osmnáctistovka TDCi o výkonu 85 kW, která je sice hlučnější, ale daleko spolehlivější. Navíc tento diesel nikdy neměl filtr pevných částic, takže jedna starost odpadá. U dieselů s filtrem pevných částic je nutné doplňovat aditiva po 60 000 km (pokud tak neučiníte, vůz bude jezdit dál, ale časem dojde k tepelnému poškození filtru).