Pozor na garážisty
Autobazary jste sice ze svého hledáčku kvůli neprůhlednosti některých z nich vyřadili, zorientovat se na trhu s ojetinami od soukromníků ale také nemusí být snadné. V inzerátech totiž kromě opravdových dlouhodobých majitelů aut najdete i automechaniky a překupníky, kteří si prodejem ojetin přivydělávají. Netvrdíme, že jde jednoznačně o špatnou volbu koupit vůz od nich, je ale dobré mít se na pozoru.
Drobného překupníka poznáte jednoduše, obvykle najednou pod svým jménem nabízí více aut. Vozidla jsou často dovezena ze zahraničí, což s sebou nese větší riziko stočení tachometru před první registrací v Česku. Tuto nekalou praktiku nemusí mít na svědomí přímo český dovozce, ale také vychytralý prodejce v jiné zemi.
Na druhou stranu může být prodej od nezávislého automechanika výhodou. Vůz třeba uvede do lepšího stavu, než v jakém jej koupil. Někdy jenom tím, že vymění EGR ventil, naplní klimatizaci nebo vymění stahovačky. Když už si ale takové vozidlo pořizujete, kupujte jen to, které patří přímo prodávajícímu. Znamená to totiž, že sám na sebe při dovozu vzal riziko a vůz si tedy důkladně prověřil. Když do auta investuje vlastní peníze a musí čekat, zda se mu zhodnotí, nepořídí si zřejmě úplný šunt. Vozidla na komisi, tedy pouze zprostředkovaný prodej, nechte bez povšimnutí. Znamená to, že prodávající o nich neví téměř nic a jejich prodejem nenese žádný risk.
Ideální prodávající ojetiny je nadšenec, který si schovává dokumentaci od všech zásahů autoservisu. Obvykle se o tom rozhovoří už v inzerátu, kde jsou popsané všechny nedávné opravy. Vy třeba pak budete vědět, že rozvody ještě nějakou dobu dělat nemusíte a olej stačí vyměnit až v létě. Dobrým vodítkem jsou fotografie. Měly by být kolem dokola vozu, z kabiny i kufru. Když nejsou v inzerátu kompletní, nemusí se za tím hned skrývat záludnost majitele. Lidé mnohdy fotografovat vůbec neumí. Nechte si proto klidně poslat další snímky.
Auto při prohlídce za denního světla pečlivě obejděte, nechte si u toho vyprávět historii vozu - proč si ho majitel pořídil, kam s ním jezdil, kde jsou drobné nedostatky a podobně. Nejde tolik povídání, jako spíš o odhalení případných neduhů vozu. Nebojte se ohnout pod auto, podvozek se nejlépe kontroluje zezadu. Pokud uvidíte plátky připomínající spálené listové těsto, nenechte si namluvit, že jde o povrchovou korozi. V kabině se zase zaměřte nejen na funkčnost elektriky či klimatizace, ale třeba i pachy, které by mohly prozradit plíseň z „vytopeného“ vozu.