Garážované vozy s minimálním nájezdem? Výjimka
Zdravá až puntičkářská skepse je v tomto případě na místě. Nevíte, jestli nablýskanou ojetinou nejezdil nezkušený řidič, který dal zabrat spojce, nebo nevybouřený mladík, který pořádně opotřeboval podvozek i motor závodnickými výlevy za volantem. A jak chcete bez pomoci odborníka poznat, že vaše vysněné auto nemá nesrovnalosti v dokumentaci a stočený tachometr? Nejvyšší soud v Česku sice už před lety rozhodl, že stočení tachometru kvůli zvýšení ceny o víc než pět tisíc korun, je trestným činem podvodu. Jenže v praxi trestů padlo minimum a dokázat někomu, že ubral vozu kilometry, je prakticky nemožné.
Obecně platí, že koupě vozu na inzerát patří mezi adrenalinové sporty, nejen v případě, že nemáte kamaráda - zkušeného automechanika. Zkuste si položit otázku, co se děje s auty, která bazary odmítnou kvůli špatnému stavu nebo nesrovnalostem v dokumentaci vykoupit. Ano, objeví se s největší pravděpodobností v soukromé inzerci.
Může se pochopitelně stát, že v inzerátech najdete pohádkovou šanci pořídit si opečovávaný a garážovaný vůz po starších manželích, kteří s ním jezdili pár tisíc kilometrů ročně a už ho nepotřebují. Navíc za super cenu, protože prodávající, nemaje internet, požaduje nízkou částku. Pravděpodobnost takové koupě se dá ale přirovnat k výhře v loterii. Tato opakující se historka je spíš vějičkou na kupujícího a zároveň varováním, že je potřeba stav věcí pořádně prověřit. Jak na to?