Reklama
Ojetiny

Koronavirus zvýhodnil zákazníky autobazarů. Vůz mohou do 14 dní vrátit

Vláda kvůli koronaviru zavřela také autobazary. Některé přešly na režim internetových obchodů
Zdroj: AURES Holdings


Od 22. října není možné vybrat ojetinu přímo v autobazaru. Ty velké se ale opatření přizpůsobily a nabízejí službu „auto až do domu“. Stačí si vybrat vůz na internetu a dohodnout si jeho prohlídku a předání na zvolené adrese. Bazarům to nepokryje výrazné ztráty prodejů „na place“, ale i tak je skupina zákazníků, kteří si pořizují ojetý vůz on-line, zajímavá. „Pořád tu máte lidi, kteří se potřebují pohybovat z místa na místo autem a jsou na pořizování zboží přes internet zvyklí. A ti se na nás aktuálně obracejí s poptávkou po ojetém autě,“ doplňuje mluvčí Auto ESA Filip Kučera.

On-line místo první prohlídky

Videoprezentace dostávají s distančním způsobem nabídky vozů nový rozměr. Například programy Das WeltAuto i CarNext nabízejí prezentaci auta zákazníkovi na dálku slovem i obrazem. „Obvyklou fotodokumentaci vozů můžeme na přání doplnit videoprezentací prostřednictvím komunikačních platforem Skype, Teams, WhatsApp nebo FaceTime. Zájemce tak v přímém přenosu uvidí i detaily příslušného auta a může klást prodejci nejrůznější dotazy,“ vysvětluje Miroslava Cimrová, vedoucí divize Das WeltAuto společnosti Porsche Česká republika. CarNext volí formu natočení videa na základě poptávky od zákazníka.
Reklama

Auto až ke dveřím

Všechny bazary, které on-line prodej s odvozem k zákazníkovi nabízejí, slibují dodržování přísných hygienických opatření. Vůz předem vydezinfikují. „Když náš vyškolený prodejce dorazí v roušce na smluvené místo, před očima zájemce znovu dezinfekčně ošetří volant, řadící páku a všechny ovladače. Pak si může zákazník, pochopitelně v roušce, auto prohlédnout a prověřit,“ popisuje Filip Kučera.

Pojistka v podobě vrácení auta

Přechod na on-line prodej aut z bazarů přináší zákazníkovi jednu velkou výhodu. Možnost do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy, tedy auto bez udání důvodu vrátit. Jde totiž o smlouvu uzavřenou mimo obchodní prostory přes internet. „Prodávající je povinen vás informovat o tomto právu a poskytnout vám písemný vzorový formulář, který odstoupení usnadní. V opačném případě se může lhůta pro odstoupení prodloužit až na rok a 14 dní,“ radí Česká obchodní inspekce.

Vyvážit se tak může současná situace, která není pro zákazníka příliš výhodná. Kvůli omezenému pohybu osob totiž není možné absolvovat klasickou testovací jízdu, při které se dají odhalit různé problémy. Ve čtrnáctidenní lhůtě ovšem můžete nechat prohlédnout koupené auto odborníkem včetně služeb servisů, které zůstaly otevřené a koupi si případně rozmyslet.

Diskuze

Martin - 19.11.2020 20:02:50
No, to musí být "frajer" co si vybere zaprděnej vyhulenej šuplík po někom podle fotky a za 14 dní ho vrátí zaprděnější než byl před tím. Asi stejný jako kupovat nový vrácený boty na netu..... Každý to máme nastavený jinak !
Pepa - 30.10.2020 21:47:58
To mne chcete rozesmát pravdou je, že mohu zboží vrátit do 14 dnů, ale není nikde uvedeno, že mi musí vrátit peníze na ruku. Většinou je Vám nabízeno jiné zboží v obdobné hodnotě. Navíc si člověk připadá jak v tombole, není nad to se svézt a vidět chyby.

Důvěřuj, ale prověřuj! Systém na kontrolu aut má nyní nově 200 miliónů dat o zahraničních ojetinách

Do obsáhlé databáze Autotraceru přibylo obrovské množství údajů o haváriích a stočených tachometrech
15.10.2020 10:55
|
2
Reklama

Prodejce zatajil, že byla ojetina bouraná. Nevadí! Více než polovina zájemců o ni si ji stejně koupí

Zní to skoro neuvěřitelně, ale průzkum společnosti Cebia potvrzuje, že zatajená havárie nemusí vadit
12.09.2020 09:38
|
7

Teorie citrónů vysvětluje, proč většina zájemců o ojetiny utrácí nehorázné peníze za špatná auta

Lidé jsou ochotni do auta investovat statisíce korun. Z velké části přijdou vniveč záhy po koupi
17.06.2020 11:49
|
5

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
0

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
10.07.2024 11:00
|
1
Reklama

Po testování nižších kubatur přesedáme na nejsilnější jednostopé novinky. Nový Autosalon ve středu

V premiérovém dílu otestujeme BMW M 1000 XR, Ducati Multistrada RS, Suzuki GSX-S1000GX a další
08.07.2024 13:00
|
0

Automobilka Škoda se pochlubila svou novinkou. Model Elroq bude designovým přelomem značky

První elektrické kompaktní SUV značky Škoda má nabídnout dojezd až 560 kilometrů
02.07.2024 16:50
|
0
Reklama
Autosalon TV