Reklama
Ojetiny

Která ojetá škodovka nejméně ztratí na hodnotě? Výsledky jsou překvapivé

Pokud máte v garáži tyhle modely, máte jistotu, že je prodáte jen s minimálními ztrátami
Zdroj: Škoda Auto

Pokud si kupujete nové auto do vlastnictví, což je nejčastěji případ malých živnostníků a soukromých osob, určitě také přemýšlíte nad tím, za kolik daný model po letech užívání prodáte na trhu ojetin. Rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou se říká ztráta hodnoty a pokud máte k dispozici opravdu velkou datovou bázi, můžete ji nejen velmi dobře vyčíslit, ale také předpovědět. Třeba tak, jak to u škodovek, jež jsou na našem trhu jako ojetiny nejoblíbenější, udělala společnost Cebia disponující systémem na oceňování vozidel CebiCat GT.

Octavia si drží cenu o 5 % lépe než průměr

K tomu, abychom zjistili, jak si ojetá auta z hlediska ztráty hodnoty stojí na trhu, nám dobře poslouží průměr cen daných konkurentů stejného stáří, typu pohonu a třídy. Z porovnání vychází, že nejlépe drží cenu benzinové modely Škoda Octavia.

Průměrná obvyklá cena modelu Škoda Octavia Ambition (3. gen) 1.5 TSI (110 kW) je po dvou letech na 73 % ceny nového vozidla. Oproti průměru nižší střední třídy benzinových vozidel je to o 5 procentních bodů více. V sedmi letech stáří klesne hodnota této Octavie na 42 %, což je opět v porovnání s ostatními vozidly o 5 procentních bodů více.

Octavia v provedení kombi s turbodieselem 2.0 TDI (110 kW) udržuje sice také náskok před ostatními naftovými vozidly ze stejné třídy, po dvou letech je však její hodnota o 8 procentních bodů nižší než u benzínové verze. Jak je to možné? Diesely mají totiž vyšší průměrný kilometrový nájezd a i nabídka ojetých naftových vozů je větší. Zmíněnou naftovou octavii tak po dvou letech prodáte za 65 % její pořizovací ceny, což je o 4 procentní body více než je průměr ostatních vozidel. Po sedmi letech je její cena třetinová (34 %, o 5 p. b. více než průměr ostatních vozidel).
Reklama

Nejpomaleji klesá hodnota Škody Fabia

Ne každý by si to asi tipl, ale z údajů Cebie vyplývá, že nejpomaleji klesá hodnoty u malé fabie. Má to však svou logiku - auta z malých tříd jsou levná, vhodná pro městský provoz nebo jako druhé auto do rodiny, a proto se těší velkému zájmu. Právě ten udržuje jejich hodnotu stále vysoko. Důvodem, proč si malá, zejména dvouletá, vozidla drží vysokou zůstatkovou hodnotu, je i skutečnost, že jsou oproti ostatním vozům častěji ve vlastnictví fyzických osob, které se jich jen nerady po krátké době od zakoupení zbavují, a pokud ano, pak nejsou připraveny akceptovat vyšší cenový pokles oproti hodnotě nového vozu.

Výše zmíněné dokazuje i analýza benzinového modelu 3. generace Škody Fabia Ambition 1.0 MPI (55 kW). Ta ukázala, že po dvou letech si drží hodnotu stejně jako benzinová Octavia (73 % pořizovací ceny nového vozu). Ostatní benzinová vozidla ze segmentu nižších a malých vozidel si však drží zůstatkovou cenu rovněž na 73 %. Rozdíl nastává až po sedmi letech, kdy zůstatková hodnota Fabie dosahuje 45 %, zatímco průměrná zůstatková hodnota ostatních srovnatelných vozidel 43 %.

Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia

„Z pohledů majitelů současných vozidel Škoda je určitě potěšující, jak si jejich vozidla drží svou zůstatkovou hodnotu. Přesto se současná vozidla značky Škoda ani v nejmenším nemohou rovnat svým babičkám. Vždyť například Škoda Felicia z počátku šedesátých let, kdy se již pyšnila na zádí dvojící populárních křidélek, svou tehdejší prodejní cenu, která byla lehce nad 40 000 Kč, více než zdesetinásobila. V tomto případě bychom pak její zůstatkovou hodnotu uváděli ve výši 1 000 % a v řadě případů i mnohem více.“

Hodnotu si dobře drží i sedmiletý naftový superb

Pokles zůstatkové hodnoty u superbů není závislý na typu motorizace. Jak benzinové, tak naftové provedení se po dvou letech drží na 66 % pořizovací ceny. Pak ale začnou ceny turbodieselů klesat rychleji než benzinové motory.

Po sedmi letech je průměrná hodnota benzinového Superbu (3. gen.) 1.5 TSI (110 kW)  Style 37 % pořizovací ceny nového vozu, zatímco v případě naftového modelu Superb L&K Combi 2.0 TDI (140 kW) je zůstatková cena jen 29 %. I tak je ale zůstatková cena o 6 procentních bodů vyšší než průměr ostatních naftových vozidel ze segmentu vyšší střední třídy. 

Jasná historie pomáhá držet cenu vysoko

Škodovky mají u nás na trhu ojetin specifické postavení a je o ně velký zájem. Ten je dán tradicí, vysokou užitnou hodnotou i relativně levnými a snadno dostupnými náhradními díly. Svou roli však hraje i fakt, že jsou to právě vozy z Mladé Boleslavi, o kterých se toho dá, jako o ojetinách, zjistit poměrně dost, neboť je u většiny z nich známá jejich historie.

To, že benzinové modely ztrácejí po sedmi letech na ceně méně než naftové, je dáno především tím, že v průměru vykazují nižší kilometrový nájezd, což má na cenu zásadní vliv.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 12.01.2021 21:06:39
JA MUSLIM !!!! ZE NEJLEPE V TOMTO VYHAZI SKODA KTEROU FIKANE ZPUSOBITE JEDNOJAKE POJISTHOVNE !!!! TA SI JI DA DO ABSOLUTNI HODNOTY !!!!! A S ABSOLUTNI JISTOTOU TO ZAPLATI POJISTHOVNICI !!!! CILI MOUROVATE OVCE !!!! KTERE ANI NETUSI ZE PLATI JAK MOUROVATE
PICHAV - 12.01.2021 21:08:42
PRIRODA MA RADA HOVNOVAHU !!!! A TAK PAK FUNGUJE VSE !!!!! VSECHNO SE VYHOVNA A DOHOVNA !!!!! A TEN KDO TO NEPOZNA !!!! JE OVCE !!!! JENOM ZABECI !!!! A TO ZCELA Z JINEHO DUVODU !!!! A VECHNO JE V HOVNOVAZE

Při prodeji nebo koupi ojetiny nezapomeňte na povinné ručení. Bez něj hrozí sankce

Povinné ručení musí být sjednáno ke dni převodu, ani o den později. Jinak naskakují pokuty
26.12.2020 08:59
|
0
Reklama

Hybridní toyoty, VW Golf a Passat i Subaru Outback. Těchto osmiletých ojetin se Američané nezbavují

Výsledky studie iSeeCars překvapily hned v několika ohledech
11.11.2020 19:47
|
1

Jako ojetiny jsou lepší než Volkswagen Passat a nestojí o moc více. Hledejte tyto dva modely

S Fordem Mondeo třetí generace a Mazdou 6 druhé generace se lépe svezete a mají méně najeto
02.11.2020 10:56
|
0

Mít doma osobní auto registrované jako náklaďák? Připravte se na omezení a zákazy

Na řidiče osobních aut homologovaných jako N1 může v provozu čekat nemilé překvapení
17.01.2021 07:56
|
5

Krizi navzdory: Škodovka prodala přes milion aut, zvýšila tržní podíl a na třech trzích i rostla

Byť loni poklesla o 19 %, stejně nakonec Škoda Auto vyšla z roku 2020 docela dobře
13.01.2021 10:46
|
1
Reklama

Němci se pochlubili XXL displejem s šířkou 141 cm. Při bouračce ho čeká cílená destrukce

Mercedes MBUX Hyperscreen je jedinečnou kombinací technologie a elegance
12.01.2021 16:38
|
1

České ženy volí opět auto svého srdce. Vybírají jinak než muži

Druhý ročník ankety o nejlepší ženské auto roku byl zahájen. Hlasovat může i veřejnost
12.01.2021 12:26
|
2
Reklama
Autosalon TV