Reklama
Ojetiny

Je lepší ojeté SUV z Německa, nebo z Japonska? Postavili jsme proti sobě BMW X2 a Mazdu CX-5

Každé z těchto aut se snaží zaujmout zákazníka jiným způsobem
Zdroj: Autosalon.TV

Segment SUV je tu s námi už pár let a jeho popularita nadále roste. Trendu vyrábět sportovně užitkové vozidla se chytily snad všechny automobilky, a to i ty prémiové. Jenže pořídit si takové zbrusu nové BMW X2 nebo Mazdu CX-5 může vyjít draho, proto je samozřejmé, že se příznivci tohoto segmentu rádi poohlédnou i po trhu s ojetými vozy. Právě pro ty jsme se připravili stručné porovnání a seznam těch největších výhod a nevýhod německého crossoveru a japonského rodinného SUVčka. 

U Mazdy CX-5 doporučujeme benzínový motor

Začneme více prodávanou Mazdou CX-5, kterých se podle údajů, které nám poskytla společnost Cebia, na českém trhu doposud zaregistrovalo 7 831 kusů (85 % zakoupených jako nových v ČR), přičemž v bazarech jich je v aktuální době kolem padesáti. Při koupi ojetého japonského crossoveru je důležité dbát na historii auta, často se totiž do Česka dováží bourané kusy ze zahraničí, které jsou na první pohled bez jediného škrábnutí. 

U Mazdy CX-5 bychom doporučili sáhnout po atmosférických benzínových motorech 2.5 Skyactiv-G nebo 2.0 Skyactiv-G. Větší pohonná jednotka má lepší dynamiku, ale výrazně vyšší spotřebu. Menší benzíňak je sice lenoch, ale dokáže jezdit za 6 až 7 litrů na sto kilometrů. Radíme vyhnout se naftovému čtyřválci 2.2 Skyactiv-D, a to především u vozidel vyrobených před rokem 2016. Ty totiž trpěly na časté technické problémy. U druhé generace Mazdy CX-5 se sice spolehlivost dieselových agregátů zlepšila, ale v porovnání s benzínovými motory je to stále risk.

My osobně bychom si pořídili ojeté japonského SUV se zážehovým dvoulitrem v kombinaci s vynikající manuální převodovkou. V nabídce je také 6stupňový automat, který ale nepatří mezi nejpovedenější. Někteří ocení i možnost pohonu 4x4. 

Výhody a nevýhody mazdy

Mazda CX-5 se rozhodně může pyšnit svou spolehlivostí (především benzínové motory), pokud bude majitel poctivě měnit provozní kapaliny a filtry, nemusí servis navštívit i sto tisíc kilometrů. Pokud se náhodu něco přihodí, potěší levné náhradní díly z druhovýroby. Mazdy jsou na českém trhu s ojetinami často dobře vybavené a mají nízký nájezd kilometrů. Cena se v průměru pohybuje kolem půl milionu korun (nejlevnější 335 tisíc Kč, nejdražší 890 tisíc Kč). 

Mezi nevýhody japonského SUV patří poruchový naftový motor, drahé originální díly a servis. V případě benzínových pohonných jednotek s přímým vstřikováním je důležité si hlídat kvalitu paliva. Jako mínus můžeme považovat také vyšší spotřebu vrcholného agregátu 2.5 Skyactiv-G.

BMW X2 nejlépe funguje s dieselem a automatem

BMW X2 se na rozdíl od Mazdy v Česku moc neprodává (zaregistrováno pouze 567 ks). Je to dáno jeho poměrně vysokou cenovkou a mládím. Model X2 je na trhu teprve od roku 2018, takže stále patří mezi nováčky v segmentu městských crossoverů. Potěší, že podle informace od Cebie, bylo 92 procent všech aut nabízených na české bazarové scéně pořízeno jako nových v České republice, takže je zde vysoká záruka původu.

BMW razí malinko jinou strategii, než konkurenční Mazda CX-5. Německá automobilka se soustředila na vytříbené jízdní vlastnosti a sportovní charakter X2. Což v důsledku přineslo několik výhod i nevýhod. Německé kompaktní SUV není v porovnání s modelem CX-5 tak komfortní a prostorné. Naopak potěší tužším a propracovanějším podvozkem, dynamičtějšími motory a odvážnějším designem. Podobně jako u mazdy si při koupi vozu doporučujeme vyhledat jeho minulost. Protože i u BMW se často stává, že se do České republiky tahají nabourané kousky ze zahraničí, které se po opravě tváří jako netknuté. 

BMW X2 má ve svém portfoliu tři benzínové a tři naftové motorizace, a to s výkonovým rozpětím od 116 do 306 koňských sil. V nabídce je také manuální či automatická převodovka a pohon všech čtyř kol xDrive. Na rozdíl od Mazdy má BMW lepší a spolehlivější vznětové pohonné jednotky. Přeplňované benzíňáky sice nepatří mezi vyloženě poruchové, ale větší sázka na jistotu je z dlouhodobějšího hlediska nafta.

Tip našich odborníků z redakce zní jasně. Ojeté BMW X2 bychom sháněli s dvoulitrovými motory 18d nebo 20d, a to v kombinaci s povedeným osmistupňovým automatem s hydrodynamickým měničem. Nebránili bychom se ani pohonu všech čtyř kol xDrive. Naopak doporučujeme se vyhnout malému přeplňovanému tříválci s označením 18i. 

Výhody a nevýhody BMW

BMW X2 potěší vytříbenými jízdními vlastnostmi se sportovním charakterem, kvalitně zpracovanými interiérem, širokou nabídkou motorizací, levnými náhradními díly z druhovýroby a zpravidla nízkým nájezdem kilometrů. 

Nevýhoda je vyšší pořizovací cena, která se pohybuje kolem 800 tisíc korun (nejlevnější od 650 tisíc Kč a nejdražší do 1,1 milionu Kč). Nepotěší ani drahé originální díly, nákladný servis a rychlý pokles hodnoty auta (za tři roky v průměru o 37 %). BMW sází na downsizing, takže základní motor 18i se třemi válci a objemem 1,5 litru nepatří mezi nejpovedenější a hrozí u něj častější poruchy. Podobně jako u mazdy jsou benzínové agregáty s přímým vstřikováním náchylné na kvalitu paliva.  
Reklama

Diskuze

Lumír - 26.09.2021 11:44:57
Mám Mazdu CX-5 2.2. Skyactiv v naftě a automat, rok výroby 2016 a jsem maximálně spokojený.
Josef - 24.09.2021 18:28:19
Jo, mit na to bez vahani bych vzal oba. Mazdu spise pro manzelku a bmw pro me. Myslim ze u techto dvou aut neni o cem. Technika a kvalita snad na te nejvyssi urovni. Jenom cena je presprilis. Automobilky sileji a nevedi uz co by chteli.

Souboj těžkých vah mezi ojetinami: Patriot i chalupář volí Škodu Octavia III, technokrat VW Golf VII

Podobně drahá auta z jednoho koncernu mají často úplně odlišné zákazníky
15.09.2021 19:12
|
5
Reklama

Je lepší ojeté SUV Peugeot 5008, nebo MPV Citroën C4 Picasso? Víme, na co si dát pozor

Oba vozy využívají podobnou techniku. Přesto doporučujeme jen jeden z nich
08.09.2021 20:14
|
4

Ford představil cenově dostupný elektromobil Puma Gen-E. Stojí pod 750 tisíc a má obrovský kufr

V rumunské továrně Fordu jsme si prohlédli elektrický kompaktní crossover s dojezdem 376 kilometrů
04.12.2024 08:03
|
1

S víc než 50 let starými auty chtějí ujet 18 tisíc kilometrů. Česká výprava jede z Prahy do Japonska

Expedice Praha–Ósaka se má zapsat do historie. Veteráni pojedou po ose na Expo 2025
29.11.2024 14:00
|
0
Reklama

V Česku se prodává italský hypersport za 55 milionů korun. Udělali jsme rozhovor s jeho designérem

V Beskydech jsme si prohlédli italský elektrický hypersport Pininfarina Battista s výkonem 1900 koní
28.11.2024 12:15
|
0

Plug-in hybridní Mercedes-Benz třídy E nadchl spotřebou i dynamikou. V losím testu ale neuspěl

S elektrifikovaným kombi jsme vyzkoušeli losí test, zrychlení, brzdy, spotřebu i kolo na okruhu
27.11.2024 18:05
|
0
Reklama
Autosalon TV