V Polsku jsme projeli nový Renault Master. Kombinuje dovednosti osobních aut s gigantickým prostorem
Už i na český trh dorazila čtvrtá generace velkého užitkového vozu značky Renault. Model Master se může spolehnout na více než čtyřicetiletou historii a solidní prodejní úspěch. Novinka má za úkol na toto navázat a má k tomu dobré předpoklady. Automobilka totiž připravila novou platformu a kromě dieselů přichází i s dvojicí elektrických pohonů.
S novým Renaultem Master v provedení Van jsme se před pár dny poprvé krátce svezli na mezinárodní prezentaci v polském Krakově. Na podrobné hodnocení si necháme klasický test, ale podle prvních dojmů vypadá tento velký užitkový vůz slibně.
Moderní vzhled, výborná aerodynamika
Nový Master si asi na první pohled s ničím jiným nespletete. Auto dostalo výraznou přední část osazenou rozměrným logem značky. Design ve velké míře ovlivnila aerodynamika. Ta kromě tvaru kabiny přinesla jiný tvar zpětných zrcátek, střechy i boků. Vůz se směrem vzad trochu zužuje. Výsledkem je odpor vzduchu nižší o 20 % nižší. Díky lepší aerodynamice klesla také produkce emisí pod hranici 200 gramů CO2 na kilometr. A konečně lepší obtékání vzduchu znamená i nižší hluk uvnitř.
Vnější vzhled pochopitelně ovlivní volba konkrétního provedení. V případě základního vanu jsou na českém trhu k dispozici dvě délky a dvě výšky karoserie. Celkově uvádí Renault dostupných 40 různých variant. Automobilka pak nabízí sedm základních barev a dalších 300 speciálních odstínů. To aby si zákazníci mohli vybrat přesně tu barvu, která co nejlépe odpovídá barvám jejich firmy.
Poměrně velké věci se udály v interiéru, který výrazně prokoukl. Volant je nastavitelný ve dvou osách a pochází od osobních automobilů. Přístrojový štít zůstal klasický, ale uprostřed je moderní multimediální systém s desetipalcovým displejem založený na systému od společnosti Google. To přináší spoustu zajímavých výhod.
Různě po interiéru je také spousta schránek a přihrádek. Celkově dávají objem 135 litrů, což by měl být rekord daného segmentu. Prostřední opěradlo lze sklopit. Tím vznikne stolek, kam lze odložit notebook. Renault proto říká, že nový Master může být i kanceláří. Každopádně na poměry užitkových aut vypadá kabina velmi dobře.
Nechcete si udělat vlastní aplikaci?
Vzhledem ke kategorii užitkových vozů věnoval Renault během prezentace nečekaně hodně času novému multimediálnímu systému. Infotainment OpenR Link známe už z osobních vozů. Díky základům od Google běží velmi rychle, obsahuje řadu integrovaných aplikací a desetipalcový displej má pěknou grafiku.
Systém pak zahrnuje také některé aplikace určené primárně pro profesionály. Jde o prohlížeč Vivaldi, přes který lze číst také maily. Nebo o aplikaci EasyPark. Ta umožňuje placení veřejného parkování přímo přes displej vozu. V kontextu užitkového Masteru je ale asi nejzajímavější skutečnost, že systém je ve velké míře otevřený.
To v praxi znamená, že lze vytvářet i vlastní aplikace a ty pak do systému přidávat. Tahle věc je určená pro společnosti provádějící přestavby. Zákazníci následně nemusí využívat nějaké další speciální panely, ale věci spojené s nástavbou mohou ovládat přes středový displej. Už teď jsou k dispozici tři takovéto speciality. Jedna je pro hasiče, další pro pojízdné dílny a třetí pro chladírenské vozy.
Diesel základem, elektro se trochu zdrželo
Základ nabídky budou tvořit verze osazené dieselovým motorem. Renault dává na výběr ze čtyř možností. Vždy jde o dvoulitrový čtyřválec. Naladěný je na 105, 130, 150 nebo 170 koní. Všechny varianty jsou standardně dodávané se šestistupňovou manuální převodovkou. Alternativou bude devítistupňový automat od ZF, který ale dorazí později.
Poháněna je přední náprava u verzí L2. U délky L3 lze volit mezi pohonem předních, nebo zadních kol. Největší L4 pak bude vždy zadokolkou. Renault vidí potenciál také u variant s pohonem všech kol. Takové provedení je údajně ve vývoji. Na další detaily je ale ještě příliš brzy.
Zajímavé by pro některé společnosti mohlo být i elektrické provedení, které se sice už dá objednat, ale první auta se trochu zdržela. Český trh na první dodávku zatím ještě čeká a ani na prezentaci elektrický Master nebyl. Krátce jsme se svezli s nejsilnějším dieselem v kombinaci s klasickou karoserií van.
A co Master s hybridním pohonem?
Ačkoliv Renault má spoustu civilních modelů vybavených netradičně řešeným hybridním pohonem, hybridní užitkové vozy nechystá. „Upřímně, ve světě lehkých užitkových vozů nejsem přesvědčen, že budeme mít hybridní pohon. Je to drahé řešení a nakonec není ani skutečně bezemisní. Ale tuto možnost stále občas diskutujeme. Přesto si myslím, že zůstaneme u spalovacích motorů, elektrického pohonu a u vodíkového provedení,“ uvedl na tiskové konferenci Heinz-Jürgen Löw, vedoucí divize lehkých užitkových vozidel Renault. Master s vodíkovým pohonem by měl dorazit do roku 2026.
Ticho, pohoda
Testovací jízdy v polském Krakově nebyly úplně nejdelší, ale pár základních dojmů jsme si z nich odnesli. Tak především působí nový Master velmi civilizovaně. Motor je dobře odhlučněn, v nejsilnější verzi má i díky krátkým převodům manuální převodovky hodně síly a solidní dynamiku. Zároveň je kultivovaný.
Nová platforma obsahuje kromě jiného také jinou přední nápravu a oproti minulosti kratší rozvor náprav. Auto se díky tomu lépe řídí a nově má menší poloměr otáčení. I delší verze L3 s délkou 6,3 m je tak celkem obratná. Mimochodem, tohle provedení má nákladový prostor dlouhý bezmála 3,9 m a vejde se sem pět europalet. Kratší L2 pojme čtyři europalety. Oproti minulosti je prostor pro náklad delší o 10 cm a širší je i boční vstupní otvor. Díky tomu se europalety lépe vykládají i z bočních dveří.
Jízdu pak má usnadňovat dvacet různých asistenčních systémů. Jednou z těch nejzásadnějších změn je dvojnásobně rychlejší reakce systému nouzového brzdění ve srovnání s předchůdcem. Brzdy jsou obecně dosti citlivé. Nový posilovač brzd by měl zajistit stejnou odezvu bez ohledu na aktuální hmotnost auta. My jsme ale jezdili s prázdnými dodávkami.
Renault má od nového Masteru nemalá očekávání, která by se mohlo podařit naplnit. Z letité dodávky se s příchodem nové generace postavené na nové platformě stal moderní a variabilní základ. Zákazníkům by se tahle kombinace mohla velmi líbit.
Není 40 kWh u elektrického Masteru málo?
Elektrický Renault Master, který bohužel v Krakově chyběl, se nabízí ve verzích s 40kWh a 87kWh baterií. Ty pochází z nového Renaultu Scénic. Udávaný dojezd je v prvním případě pouze 180 km podle WLTP, což je poměrně málo. Francouzská automobilka zde údajně aplikovala zkušenosti rozvážkových firem, které více nepotřebují. Verze s delším dojezdem naopak zvládne více než 410 km. U elektrického Renaultu Master se počítá také s možností používat baterii jako zdroj pro napájení externích zařízení. To by mělo být zajímavé především pro různé přestavby.