Reklama
Nová auta

Toyota přiváží do Česka velké sedmimístné SUV Highlander. Ano, i v tomto případě jde o hybrid

Novinka má konkurovat například VW Touareg. Je podobně velká jako offroad Land Cruiser
Zdroj: Toyota

Na český trh přijíždí další sedmimístné SUV. Toyota Highlander se už dlouho prodává na různých místech světa, aktuální čtvrtá generace se ale bude poprvé nabízet i v Evropě a v Česku. Na tuzemský trh dorazí začátkem příštího roku, cena startuje na necelém 1,4 miliónu korun. Jediným typem pohonu pro český trh je kombinace benzinového čtyřválce s objemem 2,5 litru se dvěma elektromotory. Díky elektrické pohonné jednotce na zadní nápravě disponuje velké SUV pohonem všech kol.

Konkurent pro cizí i vlastní

"Nejvíce chceme konkurovat korejským SUV Hyundai Santa Fe a Kia Sorento, která jsou o něco levnější, a pak také Volkswagenu Touareg, který je naopak dražší," řadí novou Toyotu Highlander na český trh s velkými SUV mluvčí značky v Česku Jitka Jechová.

Segmentu velkých SUV v Česku ale dominují ještě dražší modely luxusních značek - Mercedes-Benz GLE, BMW X5, Volvo XC90 a Audi Q8. I těmto vozům by nový Highlander mohl lehce ukousnout z jejich koláče.

Zároveň ale hrozí kanibalizace ve vlastních řadách. Přibližně stejně velká a drahá je totiž Toyota Land Cruiser. "Ta ale oslovuje specifický druh zákazníků, pro které jsou klíčové vlastnosti auta v terénu," nesouhlasí Jechová.

Kanibalizmus hrozí i v případě Lexusu RX a RX-L, tedy velkého SUV od luxusní odnože Toyoty. "Lexus je prémiová značka a její tomu odpovídají vyšší ceny," oponuje i zde mluvčí japonské značky.

Toyota hodlá ročně na českém trhu prodávat 200 až 250 highlanderů, tedy vyšší počet než land cruiserů.
Reklama

Jediný motor, pohon všech kol

Na český trh dorazí Toyota Highlander s jediným typem pohonu - s hybridním ústrojím sestávajícím z benzinového čtyřválce o objemu 2,5 l a dvou elektromotorů. Ten u zadní nápravy zajišťuje pohon všech kol. Celkový systémový výkon činí 246 koní a umožňuje zrychlení z místa na 100 km/h během 8,3 s. To jsou při porovnání s naftovou konkurencí solidní výkony. Kde Highlander alespoň podle papírových hodnot exceluje, je spotřeba, která by měla činit podle laboratorní normy NEDC 5,6 l benzinu na 100 km. Zvlášť mimo město a na dálnicích ale asi nebude úplně jednoduché ji dosáhnout.

Toyota Highlander může táhnout brzděný přívěs s hmotností až dvě tuny.
 

Čtyři plnohodnotná místa ze sedmi

Interiér Toyoty Highlander jsme si už prolezli. Fascinující je zejména prostor na nohy ve druhé řadě sedadel, jeden z největších, jaký jsme objevili u jakéhokoli auta. 

Díky možnosti posuvu druhé řady sedadel až o 18 cm není problém s místem na kolena ani v té třetí. Se svou výškou 174 cm jsem tam ale dřel po vzpřímení hlavou o strop, takže půjde o místo pro odrostlejší děti. Pouze jako nouzové sedadlo musíme označit prostřední flek ve druhé řadě, takže skutečně plnohodnotná jsou pouze čtyři místa ze sedmi. Ta ale nabízejí prostor a komfort opravdu královský.

Královské jsou i rozměry zavazadlového prostoru poté, co se sedadla druhé řady sklopí do podlahy. Přesné objemy i další zajímavosti najdete ve fotogalerii Toyoty Highlander.

Bohatá výbava

Základní cena sedmimístného SUV začíná na 1 399 900 korunách. Součástí výbavové linie Comfort jsou například osmnáctipalcová litá kola, kožená sedadla, parabolická LED světla, vyhřívání čelního skla, volantu i předních sedadel, parkovací kamera nebo spousta bezpečnostních asistentů.

Druhý stupeň Prestige za 1 550 000 korun už jezdí na dvacetipalcových kolech, má bi-LED projektorové světlomety či elektricky ovládaná přední sedadla.

Vrcholné výbavě Executive za 1,8 miliónu už nechybí například obří dotekový displej s úhlopříčkou 12,3 palců, prémiový audiosystém, navigace, panoramatická střecha, ventilování předních sedadel a vyhřívání těch zadních nebo třeba head-up displej. 

První highlandery se u českých prodejců Toyoty objeví v lednu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nová Toyota Yaris jezdí jako dospělé auto. Nechá si za to ale zaplatit a trochu utlačuje řidiče

Testovali jsme dvě ze tří motorizací pro novou Toyotu - benzinovou patnáctistovku a hybrid
25.09.2020 19:52
|
6
Reklama

Plné dobití baterie za 15 minut? Toyota a Panasonic tvrdí, že mají funkční prototyp

Při stejných rozměrech slibuje baterie i větší dojezd. Na trh by se novinka mohla dostat v roce 2025
13.08.2020 13:05
|
2

Test Toyoty Supra 3.0 A90 Edition: Přitažlivá exkurze do mizejícího světa automobilové rozmařilosti

Benzinový šestiválec s turbem, 340 koní, pohon zadních kol, limitovaná edice s barvou Terminátora
11.07.2020 20:52
|
0

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
22

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
4
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV