Oceán nostalgie, skvělá spotřeba mimo dálnice
Nás ale samozřejmě nejvíce zajímalo, jak modernizovaná Kia Rio jezdí. Jako jeden z posledních mohykánů totiž pod kapotou využívá čtyřválce bez turba - konkrétně s objemem 1,2 litru a výkonem 62 kW. Jde o trochu jiný motor než před modernizací, což naznačuje i změna jeho označení. Ten předchozí měl signaturu 1.25 CVVT a tedy o něco větší objem a jiný systém vstřikování paliva.
Od prvního nastartování novinky jsem se ponořil do oceánu nostalgie. Takhle přece ještě před dvaceti lety jezdila skoro všechna malá auta! Díky slušné pružnosti v nízkých otáčkách se dá pětka (nejvyšší rychlostní stupeň, zapomeňte na šestku) používat v drtivé většině jízdních situací. Při šlápnutí na plyn ale nepočítejte s turbo-reakcí. Nástup dynamiky je pooomaloučký a kdo se chce seznámit s větším stádem koníků, musí pěkně podřadit a nechat ručičku otáčkoměru vyběhnout nad čtyřku.
Vrátil jsem se do svých mladých let, kdy jsem musel při každém předjíždění z rychlosti 80 km/h podřazovat na trojku, někdy dokonce na dvojku, aby byl manévr relativně rychlý a tedy co nejbezpečnější. Řidičům, kteří už si zvykli na turbo, bude akcelerace v nejběžnějších otáčkách připadat mimořádně líná. Turbo doba má zkrátka něco do sebe, na druhou stranu chápu, že chce spousta řidičů u čtyřválcových atmosférických motorů zůstat - už díky tomu, že by tyto pohonné jednotky měly v dlouhodobém horizontu mnohem lépe snášet časté jízdy na krátkou vzdálenost.
Dalším silným argumentem, proč si model Kia Rio 1.2 DPI pořídit, je až neuvěřitelně nízká spotřeba. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili 4,3 l/100 km, což je hodnota, kterou se dříve chlubily naftové motory. Při zařazené pětce točí pohonná jednotka v této rychlosti nemalých 2500 otáček.
Mnohem méně úsporná je modernizovaná Kia Rio 1.2 DPI při dálničním provozu, kdy otáčky při 130 km/h vzrostly na 3500/min. a motor už začal být v kabině mnohem více slyšet. Spotřeba se zvýšila přibližně na sedm litrů.
Po městě se mi většinou dařilo jezdit kolem šesti litrů a drtivá většina delších jízd končila i při svižnějším stylu s údajem na palubním počítači mezi pěti a šesti litry, což značí nadprůměrnou úspornost i při porovnání s většinou oturbených konkurentů. Ta je ale vykoupena velmi podprůměrnou dynamikou.