Reklama
Nová auta

Kia má nový design, který spojuje protiklady. Model EV6 je první ukázkou, kam značka směřuje

Designový jazyk má hned pět pilířů a zakládá si na celé řadě high-tech prvků

Korejská automobilka Kia startuje novou éru. Přinejmenším, co se designového jazyka týká. Společně s představením nového elektromobilu EV6, který jako první nese nové logo značky, uvádí automobilka také nový designový směr, který je postaven na pěti pilířích a spojuje protiklady, jež jsou typické pro přírodu a lidstvo. Oficiální světovou premiéru si model Kia EV6 odbyde již během března.

Nová platforma pouze pro elektromobily

Kia EV6 je postavena na podvozkové platformě Kia E-GMP, která je jako první přímo určena pro elektrické modely a používá ji třeba i sesterský Hyundai Ionic 5. Díky tomu umožňuje naplno rozvinout všechny výhody, které elektrický pohon přináší, což je z hlediska designu zejména větší prostornost a absence prvků, které jsou nutné pro modely se spalovacím motorem.

Při pohledu zepředu zaujmou kromě výrazných světel pro denní svícení, jež jsou dle vyjádření značky součástí ‚digitální tygří tváře‘ vozidla, také přívody vzduchu pod světly, jež opticky rozšiřují čelní partii vozu s důrazem na jeho high-tech výraz. Výsledkem optimalizace proudění vzduchu v zájmu co nejlepší aerodynamiky je vedení vzduchu od přídě skrz plochou podlahu vozidla a v prostoru pod podlahou.

Zboku připomíná Kia EV6 tak trochu crossover. Zkosené čelní sklo navozuje pocit dynamiky a účelnosti, zatímco mohutné boky na zádi vozu dodávají karoserii objem. Charakteristická křivka ubíhající podél spodní části dveří se stáčí vzhůru k blatníkům zadních kol, a opticky tak prodlužuje profil vozidla.

Výsledný design modelu EV6 vychází ze spolupráce všech tří návrhářských studií celosvětové sítě Kia v korejském Namyangu, německém Frankfurtu a kalifornském Irvine.
Zdroj: Kia
Kia vysvětluje svou novou filozofii spojující protiklady také v krátkém videu.

Interiér vzbuzuje pocit prostornosti

Dominantním prvkem interiéru je mírně zakřivený displej infotainmentu s vysokým rozlišením. Jeho jednoduché tvary a širokoúhlé zakřivené obrazovky v kombinaci se štíhlou přístrojovou deskou evokují v interiéru otevřenou atmosféru. Obrazovka táhnoucí se od volantu napříč středem vozidla zahrnuje přístrojový štít před řidičem a systém palubního infotainmentu a navigace nad středovým panelem.

Interiér rovněž sází na minimum fyzických tlačítek, podle automobilky to působí uklidňujícím dojmem.Pod obrazovkou systému AVN může posádka ovládat topení, větrání a klimatizaci za použití ‚tlačítek‘ s hmatovou zpětnou vazbou. Pod tímto panelem je přístrojová deska zkosena směrem k přídi vozidla, čímž u předních cestující vyvolává pocit prostornosti a otevřenosti.

Štíhlá, lehká a moderní sedadla jsou čalouněna moderní, opticky zajímavou a odolnou látkou s obsahem recyklovaných plastů, opět s důrazem na atmosféru otevřenosti.

Spojené protiklady, aneb pět pilířů v akci

Filozofii nového designu postavila Kia na těchto pěti hlavních pilířích:

Aspekt Výrazný jako příroda sama (Bold for Nature) staví na interakci s přírodou a inspiruje se detaily, tvary a proporcemi typickými pro svět přírody i lidí. Tento designový aspekt přináší organické, ale současně i technické členění a povrchové úpravy v interiérech vozidel; pro design je typická kombinace čistých a jednoduchých křivek s výraznými a neustále se měnícími povrchy.

Radost z rozumu (Joy for Reason) se zaměřuje na obecný pocit a atmosféru spojenou s budoucími vozidly Kia. Design bude spojovat emoce s racionální složkou s cílem navrhovat vozidla schopná zprostředkovat posádce uvolnění a inspiraci, a ovlivňovat tak její rozpoložení. V tomto kontextu se též budou používat nové organické materiály a výraznější barvy spojované s mládím a hravostí.

Energie pro další pokrok (Power to Progress) staví na současných silných stránkách designu značky. Design a uspořádání budoucích produktů značky bude v rámci dalšího vývoje čerpat z dovedností a odborných poznatků získaných během nedávné designové transformace značky; tyto dovednosti a poznatky bude současně nadále rozvíjet. Design bude čerpat ze zkušeností a kreativity s cílem vytvářet a zdokonalovat nové designové návrhy.

Technologie pro život (Technology for Life) znamená využívání nových technologií a inovací na podporu pozitivních interaktivních vazeb mezi člověkem a strojem. Budoucí vozy značky přinesou příští generaci palubního uživatelského prostředí prostřednictvím designu, inovací a dalšího rozvoje osvětlení, atmosféry a palubní konektivity – pro ještě lepší souznění zákazníků s jejich automobily.

Napětí pro vyrovnanost (Tension for Serenity) odkazuje na napětí mezi protichůdnými silami a kreativními kontrasty, kdy je oceňována designová vyváženost vyplývající z obou protichůdných sil. Výsledkem je nepřehlédnutelný design využívající výrazné a vysoce technické detaily k vytvoření povrchového napětí – kdy vzniká harmonická a do budoucna zaměřená vize designu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na český trh přijela nová Kia Sorento. Je o něco větší, ale také dražší a žravější než Škoda Kodiaq

Prodává se od 1 099 980 korun v naftové verzi. Hybrid benzinu a elektřiny začíná o sto tisíc výš
24.10.2020 19:30
|
4
Reklama

Renault, Kia i VW uvádějí na český trh novinky. Zbystřit by měli zájemci o kombi, SUV i levný vůz

Tuzemští zákazníci si již mohou objednávat třeba nový Mégane, Kiu Rio či VW Arteon
10.08.2020 15:00
|
5

Modernizovaná Kia Rio přijede ve 3. čtvrtletí, a to včetně nového motoru Smartstream 1,0 litru T-GDi

Vylepšený design, nová palubní elektronika a zejména inovace pohonných jednotek
26.05.2020 16:31
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV