Průkopník městských crossoverů je po modernizaci k nepoznání. Na konkurenci útočí lákavou cenou
Původně se jednalo o robustnější karosářskou verzi modelu Clio, který v roce 2012 (společně s elektromobilem Zoe) odstartoval novou éru designu francouzské automobilky. Čtvrtá generace kompaktního hatchbacku se rychle stala oblíbenou a úspěch o rok později stvrdilo představení vůbec prvního crossoveru v portfoliu značky. Výrobci se podařilo perfektně podchytit nastávající trend zvýšených modelů segmentu B, a také proto se Captur stal ve své kategorii dlouhodobě nejprodávanějším v Evropě - ve svých nejlepších letech překračoval i hranici 200 000 prodaných kusů ročně! Svou extrémní popularitou si zajistil zvláštní pozornost inženýrů, takže se od Clia během let zjevně osamostatnil a dnes si ho s jeho původcem už příliš nespojujeme. Po představení druhé generace v roce 2019 se zájem o malý crossover ještě naposledy zvýšil, ale následně už měl pouze klesající tendenci. Automobilka tak spoléhá na decentní, a přesto zásadní modernizaci, kterou nám představila zkraje dubna letošního roku. Faceliftovaná verze modelu Captur má v rukávu hned několik trumfů. Jaké to jsou?
Moderní na první pohled
Pokud se kompaktní SUV může na něco spolehnout už od počátku své existence, potom je to náležitá péče designérů. Osvěžený Captur má na svědomí Gilles Vidal, který stojí například za současným designovým jazykem Peugeotu. Našli jste mezi francouzskými konkurenty nějaké podobnosti? Renomovaný designér přepracoval přední masku novinky téměř k nepoznání, ale jeho rukopis je nezaměnitelný - velmi ostré linie, důraz na čistotu, svislé světlomety denního svícení a řada dalších detailů vám připomenou dobu, kdy veřejnost i odborníci označovali nové modely značky se lvem ve znaku za naprostou špičku evropského automobilového designu. Opačná strana karoserie během pěti uplynulých let nezestárla tolik, takže mezi jediné změny patří upravený difuzor a průhledné sklo zadních světlometů, namísto červeného.
Měli bychom ještě zmínit, že crossover bude k dispozici v 6 barevných provedeních, mezi které patří i nová Rafale Grey, kterou jsme mohli vidět i na modelu Megane E-Tech Electric. Zůstala také možnost odlišného lakování střechy - zde jsou na výběr 3 barvy. My jsme měli možnost vyzkoušet zcela novou výbavu, která se zařadila na samý vrchol, a tou je Esprit Alpine. Říkám to proto, že v rámci této sportovně střižené verze dostanete také zcela nová 19palcová kola.
Interiér nižší třídy? Ani náhodou!
Nový Captur vykládá na stůl druhé eso, kterým je moderní interiér s infotainmentem OpenR Link o úhlopříčce 10,4 palce. Tento hardware zůstává napříč všemi výbavami stejný, ale ve vyšších verzích (nebo za příplatek v paketu) jsou v systému integrovány také služby Google, stejně jako to známe z dražších modelů automobilky. Samozřejmostí je bezdrátové připojení Android Auto a Apple CarPlay, nicméně s tímto infotainmentem se v klidu obejdete i bez nich. Mezi základními aplikacemi najdete Mapy Google, Waze, Asistenta Google, Spotify a několik dalších. Pokud by vám to nestačilo, přes Google Play lze aktuálně stáhnout více než 50 dalších aplikací. Nebojím se říct, že v daném segmentu se jedná o nejlepší systém na evropském trhu - za celou dobu používání jsem se nesetkal s jediným zaseknutím, vše je naprosto přehledné a prostředím se pohybujete velmi snadno. I přes nespornou kvalitu obrazovky výrobce nespoléhal pouze na jednu kartu a pro klimatizaci tak zůstal samostatný panel s mechanickými tlačítky.
Nesmíme opomenout ani vylepšený přístrojový štít, jehož úhlopříčka dosahuje až 10,25 palce. Prostředí vypadá vesměs povědomě, ale jeho nově nabitou chloubou je schopnost zrcadlit mapové aplikace, včetně Google Maps, čehož jsem sám často využíval.
Zpracování kabiny bych rovněž hodnotil jako velmi dobré - zejména s ohledem na ceník vozu, ale o tom až za chvíli. Renault se rozhodl ze svých interiérů úplně vyřadit pravou kůži, kterou nahradil zejména textil. Jeho použití ovšem vůbec nepůsobí lacině. Designéři jej očividně nevnímali jako nutnost nebo snahu ušetřit, ale jako stylový prvek, jehož specifická struktura může kabině dodat šmrnc. V interiéru verze Esprit Alpine nalezneme i speciální syntetickou kůži eco tep, která lemuje boční vedení povedených sedadel.
Není tak malý, jak vypadá
Interiér je navíc příjemně vzdušný, ale není to jen pocit. Jakkoliv Captur zvenku nevypadá zvlášť mohutně, po usednutí dokáže překvapit. Řidič si na místo za volantem skutečně nemůže stěžovat - do délky, do šířky ani do výšky. Navíc potěší množství odkládacích prostor (celkem až 25 litrů) a nechybí ani bezdrátová nabíječka na telefon. Vzadu je dostatek prostoru před koleny (díky posuvné „lavici“ můžete mít před koleny až 221 mm), ale nad hlavou nebudou mít vyšší pasažéři prostoru nazbyt.
Pokud si dobře vzpomínáte, francouzský crossover ve svých začátcích proslul mimo jiné díky nadprůměrně velkému zavazadelníku, a svému předchůdci nedělá ostudu ani tato generace. Pokud je druhá řada sedadel „na doraz“, podle normy VDA nabídne až 536 litrů, zatímco při posunutí lavice dozadu se prostor sníží o 114 litrů. Při volbě full-hybridní motorizace se budete muset smířit se 440, resp. 326 litry.
Z pohonů si vybere každý
Dalším lákadlem oblíbeného modelu je široká nabídka motorizací, která na tuzemském trhu nemá obdoby. Základ tvoří zážehový tříválec o výkonu 67 kW a verze poháněná LPG dosahuje až 74 kW. Obě tyto motorizace jsou spárovány s manuální převodovkou. Dále zde máme dvojici mild-hybridních pohonů - jde o čtyřválec, který může být naladěn na 103 kW (tato verze je k dispozici výhradně s manuálem) nebo 113 kW. Nám se do rukou dostala nejdražší, full-hybridní jednotka.
Ačkoliv nejde o nejvýkonnější agregát, slibuje zdaleka nejekonomičtější provoz. Jeho základem je řadový čtyřválec s objemem 1,6 litru, kterému pomáhá jeden elektromotor s permanentními magnety. Na přední kola přenáší celkem 105 kW a 148 Nm točivého momentu speciální multimodová převodovka, která kombinuje čtyři rychlosti pro spalovací motor a dvě pro ten elektrický. Aniž bychom zacházeli do zbytečných detailů, musím konstatovat, že mě týden strávený s Capturem opět přesvědčil o kvalitách tohoto ústrojí. Zaujala mě zejména zmíněná efektivita - zatímco Renault udává 4,7 až 4,9 l/100 km, já jsem po bezmála 500 kilometrech auto vracel s průměrnou spotřebou 4,5. Během dynamické jízdy na silnicích druhé třídy číslo na palubním počítači stouplo o pouhých 0,3 litru. Díky okamžitému přísunu točivého momentu není nouze o rychlé opuštění křižovatky, avšak po první vteřině začne momentum trochu ubývat. To však není nic, co bychom mohli kompaktnímu crossoveru do města vyčítat.
Už je opravdu dospělý
Nová devatenáctipalcová kola si zároveň vynutila přepracování podvozku, takže i v tomto směru zaznamenal Captur vylepšení. Změnou prošla síla i rychlost tlumičů, včetně geometrie náprav a téměř se nechce věřit, že za tím nebylo ještě něco dalšího. Modernizovaná verze působí jako jiné auto. Už na prvním kilometru poznáte, jak v ohledu jízdních vlastností dospěl - kombinuje příjemnou tuhost a stabilitu se schopností dokonalého filtrování nerovností na vozovce. Tomu jistě přispělo i skvělé odhlučnění podvozku, které vás drží v izolaci i při dálničních rychlostech. Obtékající vítr ševelí jen v oblasti A-sloupků, ale jinak je v kabině úplný klid.
Přepracování se dočkal rovněž posilovač řízení, který je momentálně nastaven přesně tak, jak byste to od městského SUV čekali - otáčení volantem je poměrně snadné, ale nějakou odezvu dostanete. Není to žádný sporťák, ale řízení je dostatečně přesné a zabírá už od středové polohy.
Konkurenci drtí cenou i výbavou
Největší konkurenční výhodou je pro nový Captur cena, která začíná už na 475 000 Kč za základní výbavu Evolution s benzinovým tříválcem. Uvažujete-li nad variantou s pohonem LPG, připravte si minimálně 495 000 Kč. Mild-hybrid s manuální převodovkou lze konfigurovat až s výbavou Techno, přičemž tato kombinace vyjde minimálně na 575 000 Kč a full-hybrid nejméně na 670 000 Kč ve stejné verzi. Ačkoliv po modernizaci crossover zdražil v průměru o 25 000 Kč, hodnota základní výbavy vzrostla přibližně o 40 000 Kč. Na domácím trhu tak poráží i Škodu Kamiq nebo velice oblíbený Peugeot 2008. Pro podrobnější porovnání zmíněných modelů klikněte zde a kompletní technické parametry novinky hledejte zde.