Přímo u zdroje: Jízda s prototypy a diskuze s vývojáři nových vozů Toyota bZ4X a Urban Cruiser

Zhruba půl roku před uvedením na trh jsme měli možnost v komorním prostředí vybraných médií nejen řídit prototypy nových elektromobilů Toyota bZ4X a Urban Cruiser, ale i se pobavit v rámci akce „Meet the engineers“ s týmem vývojářů, kteří na vozech přímo pracovali. Takové akce jsou povětšinou informačně o poznání zajímavější, než klasické první jízdy, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Japonci se do vylepšení vrhli se svou charakteristickou zarputilostí.
Toyota bZ4X: komplexní modernizace
Zvenku to možná nevypadá, ale přesto lze říct, že u elektromobilu s krkolomným názvem bZ4X nezůstal kámen na kameni. Změny se dotkly všech podstatných konstrukčních oblastí i palubního software. Protože inženýři výrazně zapracovali na podvozku a řízení, byla u modelu bZ4X hlavním magnetem dne handlingová trať postavená v areálu okruhu Jarama u Madridu. Její součástí byla série vlásenek, rychlý slalom, povrchy s různou adhezí i závěrečná kluzná fólie.
Toyota bZ4X nepůsobí jako auto, za jehož volantem by se měl řidič bavit, ale faktem je, že doposud kvalitní podvozek doznal zásahy vývojových týmů dalšího citelného zlepšení. Auto tak nabízí opravdu nečekanou agilitu a jízdní dynamiku, přičemž s přehledem zvládá i dynamické přenosy zatížení a při intenzivním brzdění je stabilní. Na limitu se u něj projevuje nedotáčivost, která přichází postupně a je dobře čitelná. Tento projev je způsoben zejména tím, že u verze s pohonem všech kol má na přední nápravě téměř dvakrát více výkonu než na zadní. Na testovací trati jsem testoval pouze verzi s pohonem všech kol, ale dá se předpokládat, že i provedení s předním pohonem bude mít tendenci k nedotáčivosti.
Pro každého, kdo má rád od auta odezvu a chce vědět, co podvozek dělá, je řízení Toyoty bZ4X skutečnou radostí. V rámci modernizace bylo zapracováno i na řízení, u kterého klesla hystereze o 30 % - to v praxi znamená, že auto bezprostředněji reaguje i na malé pokyny volantu a lze ho vodit opravdu velmi precizně. Toyota bZ4X na okruhu ukázala, že jízdně dokáže i takové věci, které za svůj život na běžné silnici možná ani nepředvede. Pro řidiče to i tak znamená jasný benefit, protože velmi pečlivé odladění podvozku a řízení je mu k dispozici i v každodenních situacích, což je příjemné.
V běžném provozu jsem se více zaměřil na uživatelský pohled a znovu se potvrdilo, že svým nastavením a přesným řízením mi tohle auto fakt sedí. Volant je malý a příjemně padne do ruky, pozici za volantem si řidič najde snadno, problém je, že v mém případě mi horní část volantu překrývala displej s jízdními údaji, která je umístěný až u čelního skla. Stejný problém mám i u peugeotů, a to se nemyslím, že bych byl z hlediska tělesných dispozic nějak výjimečný. U volantu jsem pak zaregistroval i další drobnost - pádla pod volantem, která jsou určena k nastavování úrovně rekuperace, a to nově ve čtyřech úrovních, svou pozici nenechávají moc místa pro prsty, když řidič drží volant tak, jak by měl.
V rámci modernizace došlo i k zlepšení odhlučení kol. To mohu potvrdit jen částečně - verze s předním pohonem, která měla 18palcové disky s pneumatikami s velkým profilovým číslem 60, byla skutečně příjemně tichá a výsostně komfortní. Na běžné silnici krátce testovaná čtyřkolka se mi naopak na hrubším dálničním asfaltu zdála hlučnější, než bych očekával, ale i tento vjem je nutné brát v kontextu testování prototypů, nikoliv sériových vozů, u nichž ještě dojde zejména z hlediska použitých materiálů k finálnímu „tuningu“.
Toyota bZ4X: Hlavní technická vylepšení
- Přední a zadní elektrická náprava eAxle je kompaktnější a lehčí
- Nárůst výkonu na přední (ze 150 na 167 kW) i zadní (z 80 na 87 kW) nápravě eAxle
- Díky opatřením ke snížení energetických ztrát je dosaženo vyšší efektivity pohonu
- Nová baterie umožňuje dojezd až 569 km (doposud 505 km)
- Nový systém chlazení baterií
- Možnost předehřevu baterie (manuálně či automaticky podle navigace)
- Dostupnost nové palubní nabíječky o výkonu 22 kW (pro výbavu Executive)
Toyota Urban Cruiser: nový elektromobil
Současné s modernizací modelu bZ4X nám Toyota představila i nový elektromobil Urban Cruiser, který vznikl ve spolupráci se Suzuki a jeho modelem e Vitara. Jedná se o SUV s délkou mírně pod 4,3 metru, které má k dispozici dvě kapacity akumulátoru - 49 kWh a větší 61 kWh, který lze případně kombinovat i s pohonem všech kol. Vnitřní architektura uspořádání interiéru je odlišná od bZ4X a před řidičem jsou propojené dva displeje. Na autě je znát, že mu více než o komfort a luxus šlo o solidní užitné vlastnosti a pokud možno přijatelnou cenu.
Urban Cruiser jsem zkoušel pouze na silničním okruhu, do kterého však Toyota sebevědomě začlenila i poměrně dost rozbitý šotolinový úsek místy připomínající tankodrom. Dobře věděla, proč to dělá - Urban Cruiser zde překvapil svým robustním podvozkem, který ani na opravdu velkých výmolech a jámách nešel na nadoraz a snažil se o co nejlepší jízdní vlastnosti a trakci. Tu měla verze s pohonem všech kol velmi dobrou a auto se dostalo i přes poměrně hluboké rýhy vymleté od vody, do nichž bylo někdy potřeba zajíždět zešikma. Za průchodnost terénem, ovladatelnost a mrštnost v těchto náročných podmínkách zaslouží Urban Cruiser jednoznačně palec nahoru. Měl jsem téměř pocit, že Urban Cruiseru je tohle prostředí bližší, než ulice velkoměsta.
Auto kromě toho disponuje i „off-roadovými“ funkcemi, jako je nejen Hill Hold Control, ale i systém pro bezpečné sjíždění svahu. Další funkcí, která dělá z Urban Cruiseru nečekaně schopného parťáka v terénu, je režim Trail, u kterého přichází ke slovu samosvorný diferenciál přibrzďující kolo, které není v záběru, zatímco přesměrovává točivý moment na opačné kolo, čímž zajišťuje bezpečnější a jistější jízdu.
V běžném provozu a zejména v městském teritoriu, kde Urban Cruiser asi uvidíme nejčastěji, oceňuji jeho bezproblémovou manévrovatelnost, dobrý výhled, pohodlné nastupování a snadnou obsluhu. Krátký rozvor sice znamená snadnější parkování, ale také při přejezdu příčných prahů (a že jich v příměstských oblastech Madridu bylo!) citelný diskomfort pro posádku. Tohle byla během testovací jízdy jediná situace, která Urban Cruiseru moc nevoněla. Jinak se jedná o normální vůz, který umí být díky elektrickému pohonu i dost dynamický a spontánní. Ne každému pak může vyhovovat zploštělý volant, já s ním během testovacích jízd nějaký zásadní problém neměl.
Obě elektrické novinky Toyoty ukázaly, že značka s mimořádně širokým zásahem, která se nechce (a a ni nemůže) vydat jen jednou technologickou cestou, myslí i na zájemce o bateriové vozy. Zatímco Ubran Cruiser je typickým výsledkem spolupráce napříč automobilovými značkami, model bZ4X je po modernizaci výrazně vychytanější. Je sympatické, že se vývojáři nesoustředili jen na průběžné softwarové aktualizace či dílčí designové změny, ale ponořili se po technické stránce opravdu hluboko a každou konstrukční oblast chtěli dále zlepšit. To se povedlo - jízda s prototypem mě vážně pozitivně překvapila. To auto zvenku nevypadá, ale fakt je orientováno na řidiče.