Reklama
Nová auta

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Dosahovat dlouhodobě průměrné spotřeby udávané výrobcem nebylo před takovými deseti lety skoro možné. Zákazník tak byl v podstatě klamán, když mu auto „žralo“ třeba o dva až tři litry víc, než měl uvedeno v technických údajích. Proto byla od roku 2018 zavedena nová norma WLTP, která zavedla testování více odpovídající realitě. Spotřeba se tak měří nejen v ideálních laboratorních podmínkách, ale i v reálném provozu a zatížení. A od té doby se odchylky mezi papírovou a skutečnou spotřebou výrazně zmenšily. Ovšem s jednou velkou výjimkou – a to jsou elektromobily. V zimě některým z nich spadne dojezd o třetinu, někdy i o polovinu.

Problematická metodika

Zastánci elektromobilů budou argumentovat tím, že průměrný denní nájezd je jen kolem 50 kilometrů a dojezd v rámci několika set kilometrů tak řeší „fosilové“, co každý týden jezdí do Chorvatska na jeden zátah. Ale proč se norma spalovacím autům zpřísňovala tak, aby co nejvíc odpovídala realitě a elektromobily můžou udávat nerealistická čísla? A kdo si opravdu chce koupit auto třeba za 1,5 milionu s papírovým dojezdem 400 kilometrů a ujet v něm na jedno nabití polovinu?

Problém je v metodice měření. WLTP pro spalovací motory zavedla přísná kritéria měření, zahrnující různé jízdní situace od městského provozu až po jízdu na dálnici, zrychlování, brzdění, studený start apod. Zohledňuje třeba i vliv individuální zvláštní výbavy na hmotnost, aerodynamiku a spotřebu. U elektromobilů také probíhají různé měřící cykly.

Podrobněji to popisuje mluvčí Škoda Auto Česká republika Michaela Sklenářová: „Pro potřeby homologace spotřeby elektrické energie a maximálního dojezdu jsou vozy s plug-in hybridním i čistě elektrickým pohonem měřeny v cyklu WLTC na válcovém dynamometru při teplotě 23°C. Pokud vůz disponuje dojezdem větším než 138 km (= 6x WLTC cyklus), používá se pro měření tzv. zkrácená procedura, kdy jsou úseky cyklu WLTC prokládány segmenty s jízdou konstantní rychlostí 100 km/h. Celý jízdní profil se tedy skládá ze dvou DS – dynamických segmentů (= 1,5 x WLTC) a dvou CSS – konstantních segmentů. Konstantní segmenty mají proměnnou délku, tak aby se docílilo na konci testu úplného vybití vozu, za což je považována situace, kdy vůz není schopen udržet rychlost 100 km/h (±2 km) po dobu čtyř sekund.“

Jedině když je hezky

Kámen úrazu je právě v teplotě, protože 23 stupňů Celsia je ideální počasí, žádný mráz ani velké horko. Jak ukázal nedávný zimní test norské automobilové federace, i vozům, jako je Volkswagen ID.7 nebo Tesla Model 3, dokáže zima zkrátit dojezd o 30 procent, zatímco BMW 5 nebo Kia EV9 si vedly mnohem lépe. Zákazník elektromobilu by měl mít právo na stejně relevantní informace o spotřebě, jako dostává zákazník spalovacího auta.

A diskuse na toto téma už probíhá. „V rámci nově vznikající legislativy Euro 7 jsou parametry měření dojezdu vozu s plug-in hybridním a čistě elektrickým pohonem při nižších teplotách diskutovány. V tuto chvíli však nejsou podmínky přesně stanoveny, a proto nemůžeme blíže komentovat,“ dodává Michaela Sklenářová ze Škody Auto.
Reklama

Diskuze

František - 25.02.2024 13:02:07
Michale, na takovou krabici s dvoulitrem je to celkem slušné.
Michal Kupsa - 23.02.2024 13:30:28
Spravedlnost? Jak pro koho!! V posledním testu vašeho testera Pepy, je u vozu Volkswagenu Caddy 2,0 TDI Dark Label na konci v tabulce udávaná kombinovaná spotřeba 4,7 l, reál v testu ukázal 6,2 litru a Pepa to ještě pochválil jako super. Výsměch.

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama

Vyšší rychlost a delší dojezd. Hyundai své elektromobily osadí aktivní aerodynamikou

Nový systém nazvaný Active Air Skirt se poprvé objeví u modelu Genesis EV60
23.01.2024 12:11
|
0
Reklama

I elektromobil potřebuje klasickou 12V baterku. Když se vybije, auto ani s plným dojezdem neodjede

Na obyčejné autobaterii jsou závislé třeba centrální zamykání, vnitřní osvětlení či přístroje
09.01.2024 08:12
|
4

Česká zimní kalamita vs. elektromobil: Spotřeba roste, dojezd se krátí a nabíjení trvá déle

Najdou se ale i výhody. Možnost vytopit auto přes aplikaci je teď k nezaplacení
23.12.2023 08:49
|
14

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV