Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion
S modernizací osmé generace Volkswagenu Golf přišla řada i na technologické vylepšení jeho plug-in hybridní motorizace. Ta dostala nejen mnohem větší baterii, ale i možnost rychlého nabíjení na DC stanicích. Usedli jsme proto za její volant a položili si zásadní otázku: Dali bychom za tohle auto 1 038 900 korun?
GTE nebo eHybrid?
Předně je potřeba upozornit na fakt, že u Volkswagenu trochu zamíchali karty. Zatímco dřív se plug-in hybridní Golf prodával pod označením GTE, dnes tato tří písmena patří sportovněji střižené variantě s vyšším výkonem a nejrůznějšími doplňky, která vyjde na 1 145 900 korun. Poznáte ji třeba podle předního nárazníku, který se podobá modelu GTI.
My jsme ale testovali dostupnější eHybrid s motorem 1.4 TSI PHEV, který se prodává výhradně ve výbavě Life a námi zkoušené Style, přičemž jeho poznávacím znamením je třeba svítící logo na masce chladiče (což legislativci EU před časem dovolili). To nám ostatně zaručilo při jízdách městem trochu pozornosti, protože lidé na svítící přední logo u volkswagenů ještě zvyklí nejsou. Kompletní ceník Volkswagenu Golf najdete v našem katalogu.
Výbava Style je opravdu pěkná a mimo jiné obsahuje sedadla egoActive, která mají široké nastavení poloh a ještě k tomu nabízí i masáž. Na jednu stranu jsou nesmírně pohodlná, na druhou mají až překvapivě vynikající boční vedení. Zkrátka vás obejmou, a když si k tomu ještě pustíte vyhřívání a necháte se masírovat, budete se cítit jako v peřince. Na parádě pak přidávají potahy ArtVelours ze světlé látky kombinované s černou. Interiér tak působí luxusněji.
Ostatní věci jsou tak, jak je známe. Golf přišel o většinu tlačítek, vše se ovládá přes obrovský tablet, který zabírá velkou část prostředku palubní desky. To ale nevadí, systém je totiž přehledný, má jemnou grafiku a rychlé reakce. Pochvalu zaslouží i velmi snadné vypnutí povinného evropského „pípáku“ nebo snadné připojení sytému Android Auto (potažmo Aple CarPlay).
Z hlediska prostornosti se připravte na standardní Golf, který jen instalací baterie přišel o prostor v kufru pod podlahou. To nám ale během týdne nevadilo. Při cestování s tříměsíčním potomkem jsme jako u každého jiného hatchbacku museli dát korbičku na sedadlo spolujezdce. Dětská sedačka s isofixovou základnou se ale vešla pohodlně.
Volkswagen Golf eHybrid: Technické údaje
Motor: 1.5 TSI + el. motor
Převodovka: 6st aut
Max. výkon: 150 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 7,2 s
Spotřeba: 0,3 l/100 km
Délka: 4282 mm
Objem kufru: 381 l
Základní cena: 1 038 900 Kč
Podrobnější údaje ZDE
Už je to skoro elektromobil. Skoro...
Zatímco z hlediska designu se setkáme jen s minimálními změnami, technika pod kapotou prošla obrovským vylepšením. O pohon se stará přeplňovaný benzinový čtyřválec o výkonu 110 kW, který je spojen s 85kW elektromotorem. Dohromady vykazují 150 kW (204 k) a točivý moment 350 Nm. Ano, logicky tedy když jedete na elektrický režim, máte k dispozici méně výkonu. To je znatelné hlavně tehdy, když mimo město zapomenete přepnout z plně elektrického do hybridního režimu. Ve městě ale rozhodně brzdou provozu nejste, auto působí mrštně a nemá problém vyrazit docela dynamicky od semaforů. I když jste v plně elektrickém režimu, kick-down povolí sepnutí spalovacího motoru, takže se nemusíte bát, že byste byli třeba při předjíždění oslabeni.
Volkswagen Golf eHybrid si s sebou veze výrazně větší baterii o kapacitě 22,3 kW, z čehož je 19,7 kWh využitelných. Kromě toho nově nabízí trojnásobný nabíjecí výkon z AC (11 kW) a možnost připojit se i na veřejné rychlonabíječky. Na DC stanici totiž zvládne až 40 kW. Nově nabyté schopnosti posunuli plug-in hybrid ještě víc k elektromobilům a v realitě je mnohem jednodušší a přirozenější používat Golf eHybrid takřka pořád na elektřinu a spalovací motor zapojit jen na delších cestách.
My jsme se v pražské hutné dopravě na 100 km nedostali, ale dokázali jsme dojet zhruba 85 kilometrů, což je podle nás stejně vynikající hodnota, se kterou se dá pohodlně existovat, pokud máte možnost připojit auto do zásuvky alespoň na jednom místě ze dvou, mezi kterými přes týden pendlujete.
Nabíjení na DC stanicích je užitečný bonus, když můžete doplňovat energii i na dlouhých cestách, třeba u nákupních center nebo na čerpacích stanicích. Ne vždy se ale podaří nabíjet maximálním výkonem. Třeba na 50kW stanici ČEZ v Příbrami jsme dosáhli na 22 kW. I tak je to ale s předchozími třemi kilowatty u minulé verze propastný rozdíl. Otázkou je, zda se vám finančně vyplatí jezdit na dražší elektřinu ze stanice, nebo jet delší trasu na benzin a pak dobíjet doma jen z wallboxu nebo obyčejné zásuvky. To si každý musí podle svých tarifů spočítat sám.
I tak se ale najdou situace, kdy s Volkswagenem Golf eHybrid pojedete daleko a nebude prostě čas dobíjet. Pokud ujedete 100 kilometrů s minimální elektrickou rezervou, připravte se na spotřebu 7,3 litru benzinu na 100 km. Zbytek opět záleží na nabití, takže jednou ujedete 100 km jen s minimálním spuštěním motoru, třeba za 0,5 litru, jindy to bude za tři. U tohoto typu aut prostě záleží na každé konkrétní situaci. Znovu ale opakujeme, že je teď mnohem jednodušší jezdit čistě na elektřinu, než tomu bylo u plug-in hybridního golfu dřív.
A jak se s ním jezdí?
Volkswagen Golf eHybrid ale hlavně nabízí i velmi příjemné svezení. Připojení spalovacího motoru je hladké a díky dobrému odhlučnění kabiny si ho často ani v hybridním režimu nevšimnete. Při souhře obou motorů a tedy 350 Nm točivého momentu k dispozici je navíc auto dost dynamické, aby mohlo pospíchat po dálnici a nebo rychle předjíždět na okreskách.
Vyladěný podvozek je fajn bonusem. Auto je sice samo o sobě těžké, ale díky baterii uložené vzadu pod podlahou kufru má rozumně rozloženou hmotnost. Nemusíte se tedy bát nějaké přehnané nedotáčivosti, řízení je vyvážené. Tlumiče jsou nastaveny na komfort, zároveň ale prospívají stabilitě. Auto celkově působí dospěle a moderně. Řízení je rovněž nastaveno tak akorát, sportovní podtóny v něm ale nehledejte.
Zodpovězení otázky, zda dát přes miliony za hybridní golf do zásuvky není nejjednodušší. Ano, je to hodně peněz, ale když si prohlédnete ceník, tak zjistíte, že i ostatní motorizace jsou ve stejné výbavě podobně drahé. Ti, kterým jde o úsporu paliva, se zamyslí nad vznětovou klasickou. Za motor 2.0 TDI ve Stylu ale dáte 935 900 korun, což je jen o 100 tisíc korun méně. Ano, tohle auto bude jezdit za 5 litrů, ale pokud máte kde nabíjet, je takto vyspělý plug-in hybrid přece jen lepší volbou. Zejména s přidanou možností dobíjení z DC stanic.
A jak je na tom konkurence? Postavili jsme Volkswagen Golf eHybrid do přímého souboje s Opelem Astra GSe a Škodou Octavia, která má zatím předchozí variantu tohoto plug-inu. Výsledek najdete v našem porovnávači.