Reklama
Testy

Test VW Crafter Freestyle s vestavbou Sicar: Když chceš jen jedno auto na podnikání i pro volný čas

Zkoušeli jsme dodávku, ve které se dá odvézt spousta nákladu a lidí. Nebo z ní mít garáž a garsonku
Zdroj: Tiskový servis VW užitkové vozy

Volkswagen Crafter patří mezi ty nejvíc univerzální auta na českém trhu. Může to být klasická skříňová dodávka s obřím nákladovým prostorem, minibus, obytný automobil nebo třeba pojízdná garáž na motorku. Námi testovaný Volkswagen Crafter Freestyle s celkovou hmotností 3,5 tuny, motorem 2.0 TDI 130 kW, osmistupňovou automatickou převodovkou, pohonem všech kol a vestavbou Sicar umožňující převoz až dvou motorem nebo přespání dvou dospělých osob, nabízí všechny čtyři výše zmíněné možnosti, byť s kompromisy a za nemalou cenu hodně převyšující dva miliony korun.

Pracant i jednoduchá noclehárna

Testovaný Volkswagen Crafter Freestyle s vestavbou Sicar poslouží třeba podnikateli, který potřebuje pracovně převážet větší množství lidí a nákladu, ale zároveň rád vyráží na dobrodružné víkendy ve dvou na motorkách. Spousta lidí, co tráví rádi motorkářské víkendy, už dávno přišla na to, že je mnohem pohodlnější si je naložit do podobné dodávky a vyrážet každý den na trochu jiný jednodenní okruh bez nutnosti obtěžkat mašinu kufry či batohy.

Testovaný Crafter navíc poslouží jako jednoduchá noclehárna. Díky nezávislému topení, zateplení a odhlučnění přepravního prostoru, zatemnění bočních oken, ale zejména díky dvěma prostorným lůžkám prakticky přicvakávacím k bokům kabiny se tady dá vyspat rozhodně lépe než v běžné dodávce bez úprav.

Na druhou stranu nečekejte komfort jako v obytné Grand Californii, která se také na základě Crafteru vyrábí. Matrace by mohly být tlustší, chybí věci jako kuchyňka, záchody, lednička nebo sprcha. Jenže narvete do Grand Californie dvě motorky? Nebo v ní převezete po lehké úpravě metry krychlové nákladu? Ani náhodou. Zatímco obytné auto většinou dělá radost pár týdnů v roce a jinak stojí nevyužité, tenhle pracant může makat každý den v létě v zimě.

Pod deset litrů i ve svižném tempu

Ovládání Volkswagenu Crafter je stejně příjemné a intuitivní jako bylo u osobních vozů této značky ještě před nástupem digitalizace. Řidič najde na drtivou většinu všech funkcí ve svém okolí tlačítko nebo jiný mechanický typ ovladače. Sedí vysoko, takže má skvělý výhled z vozu, příplatkové ergonomické sedadlo se vzduchovým pérováním nabízí úžasný komfort.

I přesto, že řídíte obrovskou krabici, máte pocit, že se s ní otočíte na pětníku. Řízení je lehké a plynulé. Motor 2.0 TDI 130 kW ve spojení s osmistupňovým automatem působí relativně vlažným a líným dojmem, vzhledem k relativně vysokému udávanému výkonu jsme od něj očekávali svižnější projev. Brzdou provozu jsme se ale nestali. Spolupráce motoru s převodovkou byla hladká a logická.

Výrobce udává v reálném cyklu WLTP průměrnou spotřebu námi testované verze s pohonem všech kol lehce pod deset litrů nafty na každých sto kilometrů. A přesně takových hodnot jsme při svižné jízdě dosahovali. Při úsporném stylu jsme se naopak dostávali poměrně hluboko pod desetilitrovou hranici. Což je na obří, relativně těžkou krabici s pohonem všech kol a automatem velmi uspokojivá spotřeba.

Když už jsme u pohonu všech kol, tak ten řidič rozhodně nevyužije v nějakém těžkém terénu, protože tam se s autem prostě nevydávejte. Ale někde na promáčené či zasněžené louce v kempu nebo v přírodě, jako když ho najdete.

Volkswagen Crafter není levné užitkové vozidlo. Základní provedení se středním rozvorem, motorem 2.0 TDI 75 kW a manuálním řazením sice stojí v akci zajímavých 724 790 korun včetně DPH. Jenže námi testovaná varianta přijde více než na 1,2 milionu, díky příplatkové výbavě se cena zkoušeného kousku vyšplhala na 1,9 milionu korun a dalších 465 tisíc stála vestavba od Sicaru. České zastoupení sice slibovalo akční ceny u prodejců, ale v současné situaci zoufalého nedostatku aut bychom na ně moc nespoléhali.

Další množství informací k testovanému vozu objevíte v komentované fotogalerii nad tímto textovým blokem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ve středu v Autosalonu ukážeme obytňák pro motorkáře i auto, které má tlumiče na české silnice

Chybět ale nebude ani prodloužené SUV za dobrý peníz či minikaravan do terénu
15.11.2021 10:19
|
0
Reklama

Moderní obytná auta často nabízejí luxus drahých hotelových pokojů. A taky geniální vychytávky

Vyzkoušeli jsme obytňák Carthago C-tourer I 143 LE Mercedes Benz, který má doslova kouzelnou lednici
27.10.2021 11:43
|
0

Alkovna, polointegrál nebo integrál? Poradíme, jak správně vybrat vhodný typ obytného auta

Při koupi i pronájmu obytňáku je vhodné si nejprve projít zásadní výhody a nevýhody všech druhů aut
27.10.2021 07:21
|
0

Umí spravit auto, řídí kamióny, dobývá YouTube a osvěžila Autosalon. Nahlédli jsme do světa Amazonky

Radka Balousová alias Amazonka Truck si plní dlouholetý sen testovat auta v televizním pořadu
01.12.2021 21:11
|
70

Šéf tuzemského zastoupení Škody Auto nemá dobré zprávy ohledně cen aut. I když už jejich výroba běží

Zlevňovat se rozhodně nebude a ani to nevypadá na návrat akčních modelů
11.11.2021 18:45
|
17
Reklama

Toyota chce v Česku vystoupat na stupně vítězů. Ode dneška jí v tom pomáhá Yaris z Kolína

Francouzská auta se v tuzemské továrně budou vyrábět do konce roku, pak už jen japonská
09.11.2021 14:41
|
0

Nová Kia EV6 zaparkuje, aniž by řidič seděl v autě. Čeká se na ni jen čtyři měsíce, dostane 585 koní

Futuristický korejský elektromobil s našlapanou výbavou se prodává od 1 180 980 korun
05.11.2021 15:48
|
2
Reklama
Autosalon TV