Reklama
Testy

Test Mitsubishi L200 Mountain Sherpa: Ideální parťák pro myslivce nebo dobrodruhy

Vyzkoušeli jsme upravený pick-up, který zvládne překonat náročný terén i ubytovat svou posádku
Zdroj: Robin Běhal

Do České republiky přijelo upravené Mitsubishi L200 se jmenem Mountain Sherpa. Offroadový speciál uzpůsobený na drsnou práci v lese nebo na cestování, vznikl v rámci slovenského zastoupení automobilky Mitsubishi, které tím navázalo na úspěšné české projekty Expedition a Rock Proof.

Základní stavební kámen

Pick-up Mountain Sherpa se zrodil z faceliftovaného modelu Mitsubishi L200 Double Cab. Stejně jako konvenční vůz má expediční speciál dieselový čtyřválec 2,3 DiD o výkonu 170 koní a 400 Nm, který spolupracuje s 6stupňovou automatickou redukční převodovkou a připojitelným pohonem 4x4 s uzávěrkou zadního a mezinápravového diferenciálu.

Tohle auto je na off-road jako dělané

Upravené Mitsubishi L200 disponuje hromadou prvotřídních off-road doplňků, které japonskému pick-upu umožňují prozkoumávat i ta nejzapadlejší místa, kam se jiná vozidla nedostanou. Mountain Sherpa má pod kapotou například hydraulickou uzávěrku předního diferenciálu ARB, která je ovládána přes vzduchový kompresor. Ten neslouží jen jako sluha zmiňované uzávěrce, ale také se jim dají dohušťovat pneumatiky. Aby byla světlá výška pick-upu co nejvyšší a jízda v terénu co nejpohodlnější. Vybavila firma ARB expediční "Dvoustovku" o pět centimetrů vyšším podvozkem Oldman EMU, určeným primárně do terénu. Díky tomu je auto mimo silnice zdatnější a komfortnější. Důkazem, že speciál jménem Sherpa je připraven i do těch nejextrémnějších podmínek, jsou ochranné rámy okolo celého auta, naviják s tažnou silou až 5,5 tuny, kryty motoru, podvozku a nádrže nebo sací šnorchl Safari, který umožňuje pick-up brodit i velmi hlubokou vodu.

Je libo stan?

Aby se Mitsubishi L200 Sherpa mohlo považovat za právoplatné expediční vozidlo, může být vybavené střešním stanem Yakima SunRise, který se uchycuje na bytelném střešním nosič. Výhodou tohoto konkrétního stanu je poměrně jednoduchá montáž a dostatek prostoru pro dvě osoby (dokáží se v něm vyspat i tři).

Překvapivě pohodlný pick-up na dlouhé cesty

I přesto, že Mitsubishi L200 Mountain Sherpa vychází z pracovního pick-upu, na silnicích své bushmanské geny skrývá. Oproti klasické L200 má citelně komfortnější podvozek, který bez problému zvládá žehlit střední či velké nerovnosti. Paradoxně nejvíce o sobě dávaly vědět drobné výmoly, které terénní tlumiče spolu s balónovými pneumatikami nedokázaly vykrýt, resp. je přeskakovaly s mohutným zhoupnutím.

Co určitě musíme vypíchnout, je celkově příjemný pocit za volantem, a to i na delších trasách. Pick-up se při řízení nezdál vůbec tak velký a těžký, jako ve skutečnosti je. Pravda, v zatáčkách to žádná sláva nebyla, ale za to nemůžeme Sherpu, která je primárně určená do terénu, hanit. Hlavním revírem upravené "dvoustovky" byly rozbité silnice a polní cesty, kde se cítila jako ryba ve vodě a řidiči to dávala s radostí znát.

V terénu to umí rozbalit

Když už jsme vyjmenovali všech možné prvky off-road výbavy, měli bychom zmínit, jak si vlastně Mountain Sherpa v terénu vede. Nikoho asi nepřekvapí, že velmi dobře. Bahno, písek ani hluboká voda Mitsubishi prostě nezastaví. Bohužel se nám nepodařilo pick-up dostat do takových extrémních podmínek, abychom mohli použít hydraulickou uzávěrku předního diferenciálu nebo přední naviják, která se využívá jen v kritických případech. Jediné, na co pick-up v těžkém terénu trpí, jsou horší nájezdové úhly, resp. ten zadní. Několikrát se nám stalo, že při sjíždění a vyjíždění strmého kopce jsme si drcli zadním nárazníkem o zem.

Shrnutí a závěr

Málokteré auto jsme si v poslední době užili tak, jako právě expediční Mitsubishi L200 Mountain Sherpa. Je krásným důkazem toho, že i z obyčejného pracovního pick-upu se dá udělat charismatický vůz, který může sloužit jako neohrožený parťák na dobrodružné výlety do přírody nebo na tvrdou práci v lese.
Reklama

Diskuze

Jan - 18.02.2022 17:22:28
Máme obyč verzi v práci, a auto nic moc, motor se plní furt naftou, i když jezdí delší trasy, listové pera každých 30 tis. Prasklé, pokud člověk nezamrytuje spodek po první jízdě terenem utrhne čidla na 4x4

Kdo neuhne, toho sežere! Řídili jsme RAM 1500 TRX. Je to nejsilnější pick-up na světě

Téměř šest metrů dlouhý obr má pod kapotou masivní V8 HEMI o objemu 6,2 l a výkonu 702 koní
24.06.2021 13:44
|
1
Reklama

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
7

Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 je ideální parťák na expedice, ale i na tuningové výstavy

Pick-up, který zdolá jakoukoliv překážku a ještě poslouží jako hotel? To není sci-fi, ale realita
17.02.2021 10:11
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0
Reklama

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV