Reklama
Testy

Pro ty, co chtějí normální auto. Testovali jsme Škodu Karoq s naftou a manuální převodovkou

V době elektrifikace působí mladoboleslavské SUV vyloženě uklidňujícím dojmem. Těžko hledat chyby
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Středně velké SUV z Mladé Boleslavi je v polovině svého životního cyklu a tak muselo projít faceliftem. Dá se ale říci, že ty podstatné věci zůstaly ve Škodě Karoq při starém. A to je dobře, protože se díky tomu dostane do hledáčku těch, kteří hledají v této třídě jednoduše normální auto. I proto Autosalon otestoval velmi oblíbenou verzi s naftovým dvoulitrem, manuální převodovkou a pohonem předních kol. Jak jezdí?

Zase vyšperkovaná

Popravdě, ani tato kombinace neznamená, že by byla testovaná Škoda Karoq kdovíjak lidová. V Mladé Boleslavi novinářům rádi půjčují vyšperkované vozy, aby ukázali, že dokáží postavit opravdu pěkná auta. Což o to, Karoq ve verzi Sporline Exclusive s parádním oranžovým lakem Phoenix z plakátů je opravdu nápadný, ale má poměrně odvážnou cenovku – 923 900 korun. Od základu Ambition ho dělí skoro 200 tisíc, ale zase to zachraňuje bohatou výbavou v ceně. Podrobný přehled motorizací a verzí nové Škody Karoq najdete v jejím katalogovém listu zde.

Facelift přinesl mírné optické změny, z nichž nejviditelnější je nový „světelný podpis“ diodami pro denní svícení. Testované auto mělo full-LED světlomety Matrix, které byly v ceně výbavy, stejně tak ztmavenou masku chladiče, kryty zpětných zrcátek nebo písmo na zádi, které ani neprozrazuje motorizaci. Přidejme k tomu aerodynamické 18“ disky a už zmíněnou barvu a výsledkem je opravdu pohledný kousek. Jen to určitě nebude typický vůz ve vozovém parku vaší firmy, spíš je určen pro fajnšmekry, kteří mají na to si ho slušně specifikovat.

To se ostatně odráží i uvnitř, kde najdeme další pěkné součásti výbavy. Jsou to například sportovní sedadla s integrovanou hlavovou opěrkou. Jeden by řekl, že nebudou komfortní na dlouhé cesty, ale není to pravda. Mají přísnější boční vedení než běžné sedačky, zároveň poskytují dostatečnou oporu těla. Pozice za volantem (také sportovním) se hledá snadno. Naše výbava přinesla i virtuální kokpit, na jehož ovládání si je potřeba chvíli zvykat. Zajímavým prvkem je také zábavní systém Columbus s 9“ dotykovou obrazovkou, která je bohužel lesklá a tak působí jako lapač otisků prstů. Bude si třeba pořídit čistící ubrousek.

I ve vyšperkované kabině najdeme závan normálnosti. Je jím ovládací panel třízónové klimatizace (v ceně!), která má mechanická tlačítka a otočné voliče. Řidič se tak nemusí potýkat s dotykovými plochami nebo s menu ukrytým v zábavním systému podobně jako v aktuální Škodě Octavia. Popravdě jsme se s příchodem faceliftu báli, že Karoq půjde i tímto směrem. Jenže on zůstal při zemi. A to je dobrá zpráva.

Na Korejce velikostí nestačí, na ostatní ano

Novou Škodu Karoq jsme samozřejmě podrobili našemu redakčnímu měření, kdy se zaměřujeme na prostornost v kabině i v kufru. Tím začneme, protože mladoboleslavské SUV nabízí poměrně solidní kapacitu 521 litrů základního objemu, ale už neplatí, že by to byl nejlepší údaj v dané třídě. Překonává ho totiž nejvážnější konkurent Hyundai Tucson s 616 litry, který se o ně zasloužil hlavně díky delšímu a širšímu kufru o několik centimetrů. Ostatně i Kia Sportage nabídne víc – 591 litrů, opět díky lepším parametrům délky a šířky. Porovnání Škody Karoq s korejskými sourozenci najdete zde.

S porovnání s dalšími konkurenty už ale Karoq vychází lépe. Například Opel Grandland má kufr o pár litrů menší (514 l) a Renault Kadjar se mladoboleslavskému vozu ani nepřibližuje se 472 litry. Srovnání s těmito auty najdete pod tímto odkazem. Pak je ještě možné Karoqa postavit třeba proti rodinnému příbuznému v podobě Volkswagenu Tiguan, který nabízí 470 litrů nebo Peugeotu 3008 s hodnotou 520 litrů. I tady vede, i když v případě Francouze jen o litr. Srovnání je k dispozici zde. U všech porovnání se můžete podívat i na další parametry, třeba místo na nohy nebo šířka vozu v loktech. I tam je porovnání zajímavé.

Škoda nicméně kontruje proti všem svým soupeřům trumfem v podobě výbavy „simply clever“, tedy sady praktických prvků, které nezahrnují jen obligátní škrabku ve víčku palivové nádrže, ale třeba i odpadkový koš do dveřní kapsy, deštník ve dveřích, ohrádky pro menší nákup na suchý zip, které se pohodlně připevní na podlahu kufru, nastavitelné kapsy a další drobnosti. V základu je těchto „vychytávek“ docela dost a lze si další přikoupit. Co jiného ještě nabízel testovaný vůz se můžete podívat ve fotogalerii:

Přesný manuál

Škoda Karoq se nabízí s docela širokou paletou motorů, která zahrnuje tři benzinové jednotky a jednu naftovou se dvěma výkony. Testovaný 2.0 TDI o výkonu 110 kW je nejsilnější vznětovou volbou a za nás jednou z nejlepších, které můžete pod kapotu tohoto modelu chtít. A to navzdory trendu, kdy se lidé od dieselu odklání třeba i kvůli vyšší ceně paliva. Motor si dokáže svou existenci uhájit kultivovaným chodem. Říkat, že o naftě nevíte, by byla lež, nicméně hluk je zpoza přední kapoty malý a vibrace do kabiny nepronikají vůbec.

Spojení s manuální převodovkou je příjemné nejen díky lehké spojce. Páka chodí v kulise přesně, bez velkého odporu a tak není problém pohrávat si se zvolenými rychlostními stupni dle libosti. Ostatně, jednotka na to má dostatek síly, protože její točivý moment 340 Nm nastupuje brzy a bez větší prodlevy. Dobrá práce s manuálem vám pak přinese ovoce v podobě nízké spotřeby, která se může mimo město pohybovat okolo 5,5 až 6 litrů nafty na 100 km. S více zatíženým vozem, nebo při dynamičtější jízdě jsme se dostali k 7 litrům, ale to byly spíš výjimečné situace. I díky tomu vás může 50litrová nádrž přiblížit k dojezdu okolo 1000 kilometrů na jedno natankování. Co by za to daly elektromobily! Celkem jsme s vozem ujeli přes 1500 kilometrů s průměrnou spotřebou 6,0 litru nafty na 100 km.

Karoq s naftovým motorem je dobrým autem na delší cesty. Ve výbavě Sportline dostanete adaptivní tlumiče DCC s proměnlivou tuhostí, kterou lze nastavovat buď ručně posuvníkem, nebo volením jednotlivých jízdních režimů. Auto je nicméně komfortní už v normálním nastavení a komfortní mód přináší trochu víc pohupování přes nerovnosti. Tak měkké jako třeba u Škody Superb s DCC tyto tlumiče nejsou. Ve sportovním režimu pak ale nečekejte žádné velké přiostření, což platí mimochodem také pro řízení. To je spíš odtažité a i tužší posilovač ve sportovním režimů působí víc počítačově.

Ano, s Karoqem se dá jezdit svižně, ale sportovní jízdu ani ve verzi Sportline nezažijete. Důraz je totiž kladen spíš na pohodlí, kterého se dostává cestujícím docela dost. Podvozek nehlučí a nebouchá ani na hrubších nerovnostech. Jen párkrát jsme zažili odskočení zadní nápravy v rychle projížděném úseku se sadou podélných nerovností. Náklony v zatáčkách jsou zjevné, ale nikoliv velké a tak Karoq jako SUV působí přirozeně. Ani tuhý, ani extra měkký, prostě tak akorát.

Test spotřeby

Prostředí Spotřeba (l/100 km)
Město 6,8
Mimo město 5,5
Dálnice 6,7
Kombinace v testu 6,0
Zdroj: Autosalon

Dobrá volba?

K faceliftovanému Karoqu se jen těžko hledají negativa. Kompaktní SUV má tak nyní možnost k sobě přitáhnout lidi, kteří se ještě nechtějí zaobírat nejrůznějšími elektrickými pomocníky motorů v nových autech nebo rovnou přejít na elektromobilitu. Tohle je jednoduše normální auto tak, jak bychom si ho představovali.

Na druhou stranu může odradit poměrně odvážná cena vozu, který v top verzi s automatem přeskakuje hranici milionu korun. Ceníková politika Škody ale prošla rovněž proměnou a teď nabízí v jednotlivých verzích více výbavy, příplatků je mnohem méně než dřív. Testovanému autu nechybělo nic podstatného a navíc navenek rozhodně nepůsobilo jako nudný vůz, kterých jsou kolem stovky. Silný diesel s manuálem je velmi příjemnou kombinací, za kterou bychom se nestyděli ani v nižší výbavě, která se už vejde pod tři čtvrtě milionu korun.
Reklama

Diskuze

Fanda - 21.10.2023 18:07:23
Mám Karoga 2,0TDI 85 KW z r 2021 manuál a jsem zatím spokojen spotřeba průměr za cca 3000km rovných 5 litrů. Pohodlné, ale relativně drahé. Recenze pravdivá.
Jiří Nováček - 16.02.2023 08:17:02
Po 15-ti letech s VW Golf Plus jsem dostal služební skladový Karoq Ambit. 1.5 - kromě motoru a kufru velké zklamání.Nepříjemné dunění od kol, od podvozku cítit každá nerovnost(jakoby kola nahuštěna na 3.5), laciná sedadla, méně místa uvnitř auta.

Modernizovaná Škoda Karoq proti pěti konkurentům. Ne vždy se jí daří tahat za delší konec

Oblíbené mladoboleslavské SUV to nemá na trhu vůbec snadné, a to ani po nedávném faceliftu
11.05.2022 17:23
|
5
Reklama

Nová Škoda Karoq přizbrojila do terénu. Offroad mód má zajímavé doplňkové funkce

Řidič modernizovaného SUV může kromě elektronického asistenta v terénu využít i doplňkové informace
09.05.2022 16:34
|
0

Rekordní jízda s elektromobilem, výstava veteránů a test nové Škody Karoq. Lákadla, která nabídne premiérový Autosalon

Tým Autosalonu vyzkoušel, kolik zemí se dá projet autem do zásuvky za 24 hodin.
09.05.2022 10:47
|
0

Číňanů se nebojíme, Bigster nám vydělá a Sandero bude elektrické, říká viceprezident Dacie

Autosalon hovořil s Patricem Lévy-Bunchetonem nejen o novém Bigsteru, ale i o budoucnosti značky
30.10.2024 17:01
|
0

Bude to velké SUV se třemi řadami sedadel. Hyundai Ioniq 9 pomalu odhaluje svou podobu

Korejská automobilka ukázala siluetu chystaného modelu. Bude to její největší elektromobil
30.10.2024 10:05
|
0
Reklama

Spotřeba pod pět litrů, cena pod půl milionu. MG3 je lákavé, brzdí ho jen pár kompromisů

Hybridní MG3 má výkon téměř 200 koní. Problémem pro stěhovavé Čechy mohou být nedělená sedadla
30.10.2024 07:55
|
2

Tyden v autech: Poprvé za volantem Renaultu 5, test dětských sedaček i 30 let Škody Felicia

Také jsme se podívali na zoubek Nissanu Qashqai, který se v nové generaci snaží o návrat do Evropy
27.10.2024 07:55
|
0
Reklama
Autosalon TV