Reklama
Testy

Příplatek za hybrid jen 20 tisíc? Sexy Renault Arkana má nový eko pohon, vyzkoušeli jsme ho

Stylové SUV-kupé jsme vyzkoušeli s motorem E-Tech Hybrid 145. Slibuje spotřebu jen 4,8 litru na sto

Evropské automobilky dohánějí emise jak se dá. Neunikl tomu ani francouzský Renault, který před časem poslal na české silnice extravagantně pojaté SUV-kupé Arkana. Nově se tak nabízí s full-hybridním pohonem E-Tech. Automobilka chce přitom stimulovat prodeje zajímavou cenou – hybrid stojí jen o 20 tisíc korun víc než základní motorizace. My jsme proto na chvíli usedli za jeho volant, abychom zjistili, jestli se příplatek vyplatí a jak se s ním jezdí.

Elektricky do 75 km/h

Full-hybrid je kombinaci spalovacího a elektrického motoru s malou baterií o kapacitě 1,2 kWh. Ta má za ideálních podmínek umožnit dojezd maximálně tři kilometry čistě na elektřinu. Auto umí jet na proud do 75 km/h. Zároveň ale dokáže „plachtit“, tedy vypínat motor za jízdy, když není potřeba. U tohoto typu vozů tedy nejde o to, kolik v elektrickém režimu ujedou, ale spíš o to, aby neměl spalovací motor příliš práce. Výsledkem je v případě francouzského SUV-kupé deklarovaná spotřeba 4,8 litru benzinu na 100 km a 108 gramů CO2 na kilometr.

Ke stokilometrové projížďce jsme dostali kousek v bílém lakování a top výbavě R.S. Line. Hybridní model poznáte podle několika málo rozdílů. Jiný je logicky pohled pod kapotu a pak také do zavazadlového prostoru, který se musel kvůli vestavbě baterie zmenšit z 513 na 480 litrů. Jde ale o místo pod podlahou, jež lidé až zas tak nevyužívají. Už ale není možné mít rezervu. Dobrou zprávou je, že objem palivové nádrže zůstává na stejné hodnotě 50 litrů.

Další rozdíl najdete za volantem. Známou palubní desku zdobí na výšku postavený dotykový displej, jehož největší verze však nemusí být aktuálně k objednání kvůli nedostatku čipů. Virtuální kokpit simulující budíky pak má svůj prostor klasicky v přístrojové kapličce. Disponuje upravenou grafikou tak, aby dobře informoval o chování hybridního systému.

Nejtěžší a nejpomalejší

Hybrid vznikl spojením atmosférického benzinového čtyřválce o výkonu 69 kW, elektromotoru o síle 36 kW a startér-generátoru, který při rozjezdu pomáhá dalšími 15 kW. Celkový výkon systému (nesčítá se) je 105 kW, tedy 143 koní. Síla se přenáší pouze na přední kola a to pomocí multimódové automatické převodovky. Má dvě rychlosti pro elektromotor a čtyři pro spalovací. Není se potřeba složitého ovládání bát. Řidič prostě zařadí D a jede. Je ale fakt, že občas je při přeřazování z elektrického na spalovací chod přechod cítit.

Hybridní Arkana je oproti základní motorizaci o 100 kg těžší, váží přes 1,5 tuny. To má za následek i nejhorší akceleraci z nabídky. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 10,8 sekundy, základní jednotce to tvrdá o sekundu méně. I tak je ale dynamika pořád přijatelná, hybrid drží rychlost s provozem. Při předjíždění je potřeba myslet na větší mezery než u benzinových jednotek i kvůli pomalejším reakcím složitého systémů. Pohrát si lze s jízdními režimy. K dispozici je také mód převodovky B, při kterém dochází k silné rekuperaci. Není tak často potřeba používat brzdy. U hybridu tedy zřejmě opotřebujete destičky pomaleji než u běžných motorizací.

S autem jsme se svezli po dálnici D1 a pokračovali po rychlostní silnici směrem na Benešov. Vyzkoušeli jsme i malé okresky a dynamičtější svezení. Ve městě jsme nebyli. I tak byl ale konečný výsledek velmi dobrý. Palubní počítač Renaultu Arkana hovořil o 5,6 litrech benzinu na 100 km. To je víc než udává výrobce, ale ne o tolik, aby nemohl být výsledek ještě lepší. Renault tvrdí, že auto bude mít dobré hodnoty hlavně při cestování po městě. Samozřejmě pomůže i lehčí noha na silnici. Výsledný poměr spotřeby a předvedené dynamiky je alespoň chvalitebný.

Pořád dobré svezení

Z jízdního hlediska se pak není potřeba obávat, že by auto třeba do zatáček jezdilo hůř. Baterie je umístěna nízko a tudíž zůstává zachováno i nízké těžiště. Vůz se nenaklání a nemá problémy ani se svižnějším svezením. Hybridní Renault Arkana je tak zajímavou alternativou pro ty, kteří by chtěli vyzkoušet nový druh pohonu a zároveň za něj neutratit o mnoho víc než za standardní svezení. K tomu navíc přidává odvážný design i dobrou výbavu.

Renault Arkana E-Tech Hybrid 145 začíná v základní výbavě Zen na 640 tisících korunách, tedy o 20 tisíc dráž než benzinové TCe 140 EDC. Ve střední výbavě Intens vyjde na 705 tisíc korun a zkušená R.S. Line pak na 778 tisíc. I tady tak platí, že je o 20 tisíc korun dražší než základní benzinový motor.

Spotřeba hybridu je o litr nižší než u základního modelu. S aktuální průměrnou cenou 33,4 Kč za litr benzinu se investice vrátí po ujetí 60 tisíc kilometrů a pak už bude svezení jen výhodnější. Jistě, během prvních kilometrů na novinářské prezentaci byla naše výsledná spotřeba vyšší, ale to by byla i v případě jízdy s benzinovou verzí. Dá se tedy předpokládat, že se peníze opravdu vrátí. Až ale Renault zruší akci, bude hybrid o 40 tisíc korun dražší. Návratnost se tedy protáhne minimálně na 120 tisíc ujetých kilometrů.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Peugeotu 508 Hybrid: Superbe boj se! Tohle je "Barbie Ken" mezi manažerskými vozy střední třídy

Plug-in hybridní ústrojí Peugeotu 508 se chlubí výkonem 225 koní a dojezdem na jedno nabití až 54 km
17.06.2021 14:04
|
4
Reklama

První test křížence malého SUV a kombíku Hyundai Bayon 1.0 T-GDI MHEV DCT: Potěšil pohodlím

Vyzkoušeli jsme vrcholnou výbavu Style s paketem Premium za 655 980 korun
08.06.2021 19:21
|
5

Dieselová Octavia je ekologičtější než leckterý hybrid, ukázal test. Její spotřeba překvapila

Sdružení Green NCAP otestovalo z ekologického hlediska v laboratoři i na silnici 25 nových aut
08.03.2021 07:32
|
16

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0
Reklama
Autosalon TV