Reklama
Testy

BMW řady 5 se změnilo, ale rozhodně neumřelo. Elektrická verze je božská, diesel v něčem zaostává

Vyzkoušeli jsme základní a vrcholnou variantu nové generace BMW 5. Každá jezdí zcela jinak
Zdroj: Tiskový servis BMW

Někdo tvrdí, že BMW řady 5 s novou generací zemřelo. Spoustě lidí vadí design a přítomnost čistě elektrických verzí. Nicméně my víme jedno, „pětka“ žije a není vůbec k zahození. Dokázala nám to vrcholná varianta i5 M60 s výkonem 601 koní a základní specifikace s naftovým čtyřválcem 520d. Jeden model, dvě odlišná auta. Jaká jsou a které jezdí lépe?

Elektrická ofenziva v podání BMW

Řada 5 je společně s „trojkou“ nosným pilířem značky BMW. První generace se světu ukázala už v roce 1972 a od té doby je vizitkou německého automobilového inženýrství. Fakticky se jedná o nejdůležitější model značky a z tohoto důvodu je řada 5 při každé evoluci pod obrovským drobnohledem veřejnosti. Novinka představená v minulém roce to tak nemá vůbec jednoduché, obzvlášť, když přijela v poněkud kontroverznějším kabátu. My se ale designem zaobírat nebudeme a namísto toho se nové „pětce“ rovnou mrkneme pod kapotu.

Osmá generace řady 5 přivezla nespočet nových a vylepšených technologií, které zaštiťuje nová podvozková platforma přizpůsobená na čistě elektrický pohon. Díky ní je BMW řady 5 G60 oproti předchůdci o 97 mm delší (celkem 5060 mm), o 32 mm širší (1900 mm), o 36 mm vyšší (1515 mm) a má o 20 mm větší rozvor náprav. To se nejvíce projevilo na vnitřním prostoru a především pak v druhé řadě sedadel.

Co mezigeneračně naopak nevzrostlo, je nabídka motorizací, která se naopak výrazně zúžila. BMW řady 5 může pohánět šest různých motorů, ovšem zatím pouze dva sází na spalovací agregáty. Jde o čtyřválcové dvoulitry 520i (benzin) a 520d (nafta) s výkonem 208 a 197 koní, které jsou navíc dopovány mild-hybridním systémem. Je libo oblíbený dieselový šestiválec 530d nebo sametový zážehový motor 540i? Smůla. Mnichovská automobilka se rozhodla jít cestou agresivní elektrifikace a zbytek nabízených „pětek“ má buď plug-in hybridy nebo elektromotory. Konkrétně je k dispozici 530e (čtyřválec + elektromotor), 550e (šestiválec + elektromotor) a pak čistokrevné elektromobily i5 eDrive40 nebo i5 M60 xDrive. Avšak blýská se na lepší čas, jelikož BMW v dohledné době rozšíří nabídku o naftový šestiválec 40d.  

Srovnání s konkurenčním Mercedesem-Benz třídy E a Audi A6 naleznete zde.

Na interiér je potřeba si zvyknout

Stejně jako vzhled exteriéru je i podoba interiéru velmi subjektivní záležitost. Například nám se nová kabina zamlouvá. Rozdíl oproti předchozímu modelu je zřetelný na první pohled. Přístrojová deska je výrazně uhlazenější a nemá na sobě žádná fyzická tlačítka. V podstatě veškeré ovládání se přesunulo do obrovského digitálního panelu a zůstal jen typický ostrůvek po pravé ruce s těmi nejdůležitějšími funkcemi.

Podobně jako u všech nových modelů BMW na sebe hlavní displej multimediálního systému a digitální kokpit řidiče (nacházející se ve standardu) navazují a vytváří tak jednu velkou prohnutou obrazovku. Na ní pak běží nejnovější systém iDrive, který z mnoha stran, obzvlášť od dlouhodobých uživatelů mnichovských automobilů, schytává lavinu kritiky. Podle nás je to ale jen o zvyku. I když se na první moment může zdát modernější prostředí složitější, dá se s ním během chvilky naučit pracovat. Potom vás navíc odmění velmi zajímavými funkcemi, třeba videohrami na platformě AirConsole, streamováním YouTube či natáčením a následným ukládáním videí a fotek z vnitřní kamery na stropě. To jsou vymoženosti, které mladé řidiče jistě potěší. Krom toho je nový systém příkladně svižný a neseká se.

Větší množství řidičů ale zajímá prostornost než vychytávky v infotainmentu. Kabina je skoro nafukovací a nabízí bohatý prostor jak pro řidiče a spolujezdce, tak pro posádku v druhé řadě sedadel. Protažený rozvor ale paradoxně nepomohl kufru, který u verze se spalovacím a plug-in hybridním motorem nabízí objem 520 litrů, tedy o 10 l méně než má předchůdce. U elektromobilů je to kvůli baterce jen 490 litrů. Zní to negativně, ale realita je taková, že zavazadelník je stále dostatečně velký. 

Elektrické BMW řady 5 je bezchybné

Automobilka BMW se ale neproslavila kvůli své praktičnosti, nýbrž díky vytříbeným jízdním vlastnostem, které kombinují dokonalý komfort a sportovní charakter. A jak si v tomto ohledu nová „pětka“ vede? Na tuto otázku se těžko hledá odpověď, jelikož rozdíly mezi nabízenými verzemi jsou naprosto zásadní a každý model jezdí jinak. My jsme měli možnost otestovat jak základní variantu 520d, tak vrcholný elektromobil s označením i5 M60.

Ten má ve svých útrobách dva elektromotory (každý na jedné nápravě) s celkovým výkonem 601 koní a mamutím točivým momentem 795 Nm. Ty pak čerpají energii z baterie o kapacitě 81 kWh, která BMW i5 umožňuje dojed na jedno nabití až 516 kilometrů. A když elektromobilu dojde šťáva, dokáže ji nabít bleskovým výkonem 205 kW (z 10 na 80 procent to trvá 36 minut). Velký akumulátor má ale jeden zásadní problém, je velmi těžký a auto kvůli němu váží 2,3 tuny. To se tolik neprojevuje na dynamice, jelikož i tak dokáže elektrický sedan z 0 na 100 km/h vystřelit za pouhé 3,8 sekundy.  

Mnohem více je hmotnost znát na samotných jízdních vlastnostech, nicméně třeba oproti konkurenčnímu Mercedesu EQE AMG 53 se BMW s nadváhou popasovalo lépe. Největší podíl na tom má adaptivní vzduchový podvozek, který z řady 5 udělal jeden z nejlépe jezdících elektromobilů na trhu. Odpružení geniálně žehlí nerovnosti a zároveň vozu dodává neuvěřitelnou stabilitu. Je jedno, zda jedete 130 nebo 230 kilometrů za hodinu (maximální rychlostí), limuzína z Mnichova je přilepená k asfaltu a ani se nehne. Upřímně, takhle dobře vyladěný podvozek jsme u elektrického auta už dlouho nezažili. To se potvrdilo i v zatáčkách, které novinka s natáčecí zadní nápravou a paralelním pohonem všech čtyř kol vykružuje jako plnokrevné „eMkové“ modely. Zásluhou na tom má i přesné a přirozeně tuhé řízení či dobře dávkovatelný brzdový pedál. Klobouk dolů, tohle se BMW opravdu povedlo.

S vrcholným modelem M60i jsme za týden najezdili obrovskou porci kilometrů a krom nižšího reálného dojezdu, který se při svižnějším tempu v zimě pohybuje okolo 300 kilometrů, nás nová řada 5 ničím nezklamala. Ba naopak nás utvrdila v tom, že i když je design nových BMW všelijaký, stále v Mnichově umí udělat řidičsky úchvatná auta.

520d je též příjemné, ale hůř se řídí

Jenže teď se dostáváme k druhé kapitole, a to k základní verzi 520d. Motorizace na opačném spektru nabídky se chlubí čtyřmi válci a výkonem 197 koní (400 Nm). Síla se pak u námi testovaného modelu přenášela přes 8stupňovou automatickou převodovku, odkud se distribuovala přes systém xDrive na všechna čtyři kola.

Jediný naftový motor v nabídce není ve výsledku vůbec špatný, má překvapivě obstojnou dynamiku (0 - 100 km/h za 7,3 s), kultivovaný chod a hlavně nízkou spotřebu. Přestože BMW do nové „pětky“ montuje pouze 60litrovou palivovou nádrž, sedan s ní bez zastávky u čerpací stanice ujede 1100 kilometrů. My jsme v průběhu testu zaznamenali průměrnou spotřebu okolo 6,5 l/100 km, ale při velké snaze bychom zvládli jezdit i pod šest litrů na sto.

A co podvozek? Zatímco vrcholná verze i5 byla postavena na příplatkovém vzduchovém adaptivním odpružení v hodnotě 111 tisíc korun, model 520d spoléhal na standardně dodávané tlumiče a ocelové pružiny. Rozdíl byl znát, nicméně i přes absenci „vzduchu“ dokázal podvozek obstojně filtrovat nerovnosti a pouze se do interiéru přenášelo více bouchání a vibrací. Horší byla také stabilita v zatáčkách a na dálnici. Auto se zkrátka více naklánělo a při vyšších rychlostech nebylo tak sebevědomé.

Do teď jsme holátko od BMW převážně chválili, ale co nějaké výrazné nedostatky? Kdo by čekal, že si budeme stěžovat na nějaké maličkosti v podobě lacině vypadající lišty u dveří, tak je na omylu. Problém je mnohem zásadnější, a týká se řízení. Možná to nedává smysl, jelikož jsme ještě před pár odstavci řízení u i5 chválili, jenže u BMW 520d je zřejmě něco jinak a citlivost a tuhost volantu je u základní motorizace odlišná. Abychom to specifikovali, tak řízení má ve středové poloze vůli, je příliš přeposilované a řidiči poskytuje naprosto minimální odezvu od předních kol. Když to řekneme přímo, tak na nás působilo lacině.

Shrnutí a závěr

Nové BMW řady 5 je velmi diskutované auto. Někomu se líbí, jiní ho zase nedokáží vystát. My se řadíme spíše na tu pozitivní stranu. Osmá generace „pětky“ nabízí luxusní a kvalitně zpracovanou kabinu, ve které je radost trávit čas. Také přináší dostatek prostoru a stále dostatečně velký kufr. Jízdní vlastnosti se odvíjí od zvolené verze. Elektrická střela v podobě i5 M60 vás omráčí svou akcelerací a uspokojí svým dokonale vyladěným podvozkem. Jen musíte mít pořádný balík peněz a kladný vztah k elektromobilům.

BMW 520d je naopak ideální koráb na dlouhé cesty, který spotřebuje málo paliva a nabídne komfortní svezení. Jeho nevýhodou je pouze zmiňované řízení, které je ve srovnání s elektrickou verzí výrazně horší. Na druhou stranu se dá pořídit za velmi rozumnou sumu. V základu začíná na 1 524 900 Kč a s pohonem xDrive je o 60 tisíc dražší.

Podrobný ceník a technické specifikace naleznete v našem katalogu zde.
Reklama

Diskuze

Jaroslav Částka - 25.02.2024 23:06:04
No tak ty jedeš, Bobine. EV je božská. Hned v nadpisu se odkopat jako totální nezávislej EV řiťolezec
Tom - 23.02.2024 14:58:34
Elektrická verze je Božska… to je NADPIS, panečku.. Ve vší úctě, pane Běhale, co hulíte za matroš?

Na trh míří elektrické kombi s výkonem 601 koní. BMW 5 Touring ale nabídne také dieselový šestiválec

První exempláře nového BMW řady 5 Touring přijedou do ČR už v květnu
07.02.2024 09:57
|
0
Reklama

Českým autem roku se stal Mercedes třídy E. Porazil konkurenční BMW i korejské elektromobily

Do finále ankety se dostaly jen dva čistě elektrické vozy. Vítěze vybralo 20 motoristických novinářů
06.02.2024 14:44
|
3
Reklama

BMW odhalilo šokující statistiku. Nejprodávanějším modelem divize M je v Česku SUV za 4,3 milionu Kč

České zastoupení mnichovské automobilky komentovalo loňské prodejní výsledky. SUVčka převládají
31.01.2024 17:01
|
3

Normální auto s naftou pod kapotou, ale líbí se vám? Pepa se podíval na zoubek novému BMW 5

Do Česka přijela nová generace mnichovského sedanu, který byl oblíbený napříč generacemi
09.01.2024 10:01
|
3

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV