Pomůže, ale jen někdy
Kryty na přední masku chladiče se dají pořídit velmi levně a jejich výrobci na svých stránkách zmiňují pouze výhody. Mezi ně patří rychlejší ohřev motoru do provozní teploty, který v zimě přináší snížení spotřeby paliva a emisí. Málokde už ale varují před vedlejšími dopady.
„V zimě může být zakrytí chladiče motoru u některých aut a za určitých podmínek velmi přínosné. To je také důvod, proč sami výrobci na nových automobilech toto opatření zavádějí. Nicméně v případě tovární montáže se jedná o automatizované systémy s aktivními klapkami, které se automaticky zavírají a otevírají, čímž optimálně regulují proudění vzduchu k chlazení," řekl Autosalonu majitel společnosti Dieselpower Richard Štrunc.
Starší auta ale automatické systémy nemají a jejich majitelé to řeší svépomocí. Na přední masky nasazují plastové kryty a v některých případech dokonce před chladič dávají kusy kartonu. Z počátku je sice účinek tohoto řešení stejný jako u aktivních klapek, má ale jednu zásadní nevýhodu.
„Pokud bude auto s takto zakrytým chladičem v mrazech pouze popojíždět po městě, pravděpodobně jeho řidič dosáhne kýženého pozitivního účinku. Jestliže se ale rozhodne více šlapat na plyn a využívat maximálního výkonu motoru nebo bude okolní teplota vzduchu vyšší, nastane zcela jistě velký problém," varuje Štrunc.
Je to kvůli tomu, že spalovací motor produkuje velké množství tepla, které nebude možné odvádět pryč a pohonná jednotka se začne přehřívat. To může vést až ke zničení pohonné jednotky. Z tohoto důvodu odborníci nedoporučují zimní clony bez sofistikované regulace proudění vzduchu instalovat.