Reklama
Řidičův chleba

Nahradit AdBlue čůráním do nádrže není podle experta úplně mimo. Chtělo by to ale mocný proud

Víme, kolik moči potřebuje auto z Prahy do Brna. Existují i systémy používající místo AdBlue čpavek
Zdroj: Tiskový servis Aral

Známý, který řídí jednu nadnárodní firmu, mi včera u piva povídá: „Dřív jsme kupovali litr AdBlue ve velkém pod deset korun za litr. Teď ho sháníme do zásoby, kde se dá a bereme i cenu šedesát a víc. Potřebujeme totiž rezervu na víc než tři měsíce. Mnohem dražší by pro nás bylo, kdyby se nám zastavila auta obchodníků. Většina z nich totiž spaluje naftu.“ I to ukazuje, jak zoufalá je teď v Česku situace s nedostatkem močoviny do aut.

Novodobí veksláci

Moderní vozy jsou kvůli dodržení emisních limitů nastaveny tak, že bez dostatečného množství tekutiny AdBlue v nádržce nenastartují. A to je strašák, který u mnoha majitelů moderních dieselů způsobuje paniku. A té využívají novodobí veksláci, kteří AdBlue nabízejí v nejrůznějších inzerátech i za 150 korun za litr. Běžné jsou částky okolo šedesáti korun a víc. Záleží na množství, které kupující odebere. Ceny u čerpacích stanic, pokud tam na močovinu pro auta vůbec narazíte, už se blíží třiceti korunám, někde ji už dávno přesáhly.

Močovina určená pro auta s naftovými motory neboli AdBlue je kapalné aditivum, jehož úkolem je snižování emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech. „AdBlue je směs deionizované vody a močoviny, která je v něm zastoupena dvaatřiceti až třiatřiceti procenty. Je to mimo jiné kvůli bodu zmrznutí okolo 10 až 11 stupňů Celsia. Žádné další chemické příměsi v roztoku nejsou,“ vysvětluje profesor Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel ČVUT Michal Vojtíšek. S tímto odborníkem jsme se pokusili najít alternativu za nedostatkové a aktuálně drahé AdBlue včetně lehce dostupné lidské moči.

Alternativa 1: čpavek

Ve světe existují funkční systémy, které u naftových motorů místo močoviny používají čistý čpavek. Proč není možné jím jednoduše AdBlue nahradit? „Zmíněné prototypy umí čpavek inteligentně dávkovat. Současná krize s nedostatkem AdBlue ukazuje, že by tento systém mohl být budoucí cestou pro diesely. Znamenalo by to ale konstrukční zásahy do současných dieselových aut přímo od výrobců. Což v krátkodobém horizontu není možné,“ upozorňuje Michal Vojtíšek z ČVUT.

Alternativa 2: lidská moč

Co se týká lidské moči, má pětkrát až desetkrát nižší koncentraci močoviny, než je v AdBlue. Záleží na konkrétním člověku. Například diabetici mají poměr močoviny v moči vyšší. „V obecné rovině je to u člověka několik desítek gramů na litr tekutiny. A kromě hlavní složky, tedy vody, jsou v moči i další látky, které by se usazovaly na filtru pevných částic. To by opět vyžadovalo speciální technické řešení, na které nejsou dnešní vozy připraveny,“ shrnuje Michal Vojtíšek.

„Kdybychom ale popustili uzdu fantazii, a nikomu to rozhodně z výše uvedených důvodů nedoporučuji, potřebovali bychom na jízdu až desetinásobné množství moči oproti AdBlue. Přeprogramována by zároveň musela být řídící jednotka, aby dávkovala vyšší množství tekutiny při jízdě. Takže v praxi by to znamenalo, že kamion by pro cestu z Prahy do Brna (cca 200 kilometrů) potřeboval jeden až dva kýble lidské moči, která by obsahovala potřebné množství močoviny,“ vypočítal pro Autosalon.tv profesor Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel ČVUT.

Fantazie plodí pokrok

Ani čpavek, ani lidská moč tedy nejsou použitelnou náhradou za Adblue, která by vytrhla motoristům aktuálně trn z paty. Ale co není dnes, může být třeba zítra: „S trochou nadsázky říkám, že není vyloučeno, že systémy využívající přímo lidskou moč v naftových motorech místo AdBlue mohou vzniknout. I mě osobně by se takový vývoj líbil. Teď jde o to, kdo by ho zaplatil. Spíše si ale dovedu představit, že budou vyvinuta zařízení, která z lidské moči vyrobí AdBlue potřebné kvality, než že budeme upravovat vozidla na moč místo AdBlue,“ uzavírá s úsměvem na tváři Michal Vojtíšek.

Reklama

Diskuze

Milan - 09.03.2022 12:17:18
Když vytváříte obsah stránek, které jsou určeny pro veřejné čtení, doporučuji Vám zopakovat si pravidla českého pravopisu.
Radek - 22.02.2022 12:06:29
Ad blue je další podvod po denním svíceni ! A naše děti jsou těma kecama zblblá , věří eko nesmyslům a posunují svět do záhuby .

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0
Reklama

Auta může ochromit nedostatek AdBlue. Nemáme a nevíme, kdy bude, hlásí některé benzinky

V Česku začíná být nedostatek syntetické močoviny. To je špatná zpráva pro majitele moderních aut
18.10.2021 18:49
|
28

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
9

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
5

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV