Zablokovaná zadní kola končí. Za útlumem klasické ruční brzdy v autech je bezpečnost i komfort
Snad každý fanoušek aut to zná a někdy zkusil. Internet je plný záběrů řidičského umění pilotů rallye, kteří před vracečkou vyvolají ruční brzdou a blokací zadních kol řízený smyk, kterým efektně prodriftují zatáčkou. Kdo to nezkusil někde na prázdném zasněženém parkovišti, nepoznal jednu z největších řidičských slastí. Jenže u nových aut je s těmito radovánkami definitivní konec.
Pro pasivní řidiče
Automobilový průmysl jako by přešel na myšlenku, že za volantem běžných aut sedí hlavně nezralí a nešikovní řidiči, které je potřeba hlídat spoustou jízdních systémů a zbavit je úkonů, které dříve patřily do jezdecké násobilky. Pod heslem „smyk má zvládat technika, nikoli řidič“ mizí z aut nenávratně i páky ručních brzd, které mechanicky blokovaly nejen při parkování zadní nápravu. Nahrazuje je elektrická parkovací brzda nabízející pohodlnější obsluhu. Při rozjezdu se dnes sama umí odjistit, při vypnutí motoru zase sama aktivovat. Kromě toho zvládne sama při stání na semaforu auto brzdit bez použití nožní brzdy (Auto Hold) nebo auto na pár vteřin „podržet“ při rozjezdu do kopce (Hill Asist). Ovšem tuhle funkci uměla už i auta s klasickou mechanickou parkovací brzdou.
Pokud pomineme diskutabilní výhodu automatické brzdy v podobě ušetřeného místa v interiéru, kde může chybějící páku nahradit odkládací přihrádka nebo držák nápojů (měla je i starší auta s pákou), největší devizou elektrické brzdy je možnost silného nouzového brzdění.
Osobní zkušenost
My jsme to vyzkoušeli na pětiletém modelu Renault Mégane v rychlosti 110 kilometrů v hodině při jízdě na uzavřeném úseku silnice. Auto okamžitě začalo prudce brzdit v přímém směru bez náznaku smyku, celý manévr mělo plně pod kontrolou. U moderních vozů totiž ruční (automatická) brzda spolupracuje s ABS i dalšími jízdními systémy. Auto tak brzdí velmi efektivně všemi koly. A není tedy možné, jak to jde u klasické manuální ruční brzdy, vyvolat uměle jen smyk zadní nápravy.
Mimochodem, po zkoušce nouzového brzdění se na palubce rozsvítila varovná hláška vyzývající ke kontrole automatické ruční brzdy v servisu. Ta se ale sama po vypnutí zapalování a novém nastartování sama vymazala.
Nevýhodou automatické brzdy zůstává vyšší náročnost při servisování. Přes diagnostiku bývá v řadě případů nutné parkovací brzdu uvést do servisní polohy, aby bylo možné například vyměnit brzdové destičky. Problémy bývají i s vozy s vybitou baterií, u nichž se musí zablokované auto odjistit mechanicky (nejčastěji pákou pod sedačkou řidiče), případně využít speciálního softwaru.
Dva druhy automatické brzdy
Automobilky využívají dva principy fungování elektrické parkovací brzdy. Jednodušší obsahuje krokový elektromotor, který tahá za lanka a tím brzdu zatáhne (podobný princip jako u klasické ruční brzdy). V moderních autech se ale dnes většinou využívá elektromotorů přímo v brzdičích.
Ale ať už máte v autě první, nebo druhou generaci automatické parkovací brzdy, zapomenout můžete na zábavu v podobě rychlého zablokování zadní nápravy s následným řízeným smykem. Konstruktéři aut totiž dnes preferují bezpečnost před zábavou za volantem. Musíme si zvykat.