Teploty pod nulou nepřejí ruční brzdě. Problém může ale nastat i při stání v garáži
Bordel od silnice i vlhkost dělají svoje
Běžně se při jízdě po vozovce dostane mezi brzdové pakny a buben (v případě bubnových brzd) prach a jiné nečistoty. Pokud ještě venku prší nebo sněží, může taková kombinace způsobit při delším odstavení vozu nepříjemnosti. V případě silných mrazů, které se ani Česku nevyhýbají, dochází nejen k běžnému zablokování, ale také často k zamrznutí.
Když je na vině rez, která se vytvoří právě kvůli vlhku a nečistotám, lze problém řešit relativně dobře. „Je potřeba tomu trochu pomoct například kolíbáním, tedy pomalým rozjížděním se na jedničku a zpátečku, kdy by se po krátké době mělo ozvat hlasité lup,“ radí Petr Falta. Přesně tato situace se často stává mně osobně, když stojím venku a s autem dlouho nejezdím. Podle toho také vypadají brzdy plné rzi. Každopádně tento způsob dělejte vždy na bezpečném místě – tedy nejlépe na rovině, v kopci to není zrovna bezpečné, i přes fakt, že si za kola dáte například cihlu.
Není potřeba se bát, že by se při tomto manévru například rozlomila brzdová destička, leč nepříjemný zvuk znamená pouze oddělení povrchů. Pak je ale nutné rez dostat pryč a to nejlépe brzděním. Ideálně častým, ne však prudkým, které by mohlo vést k nečekanému karambolu. Někdy ale ani kolíbání nepomůže a je potřeba přistoupit k razantnějšímu řešení.
„Pak se musí sundat kolo a pomocí kladívka nebo jiného náčiní ťukat na brzdový buben, určitě ne ale na poklici, to nijak nepomůže,“ řekl Falta a dodal: „U garážovaných aut je zas problém, že v zimě jezdí v soli, která v kombinaci s litinovým obložením a vlhkostí působí právě na korozi, takže se to může zablokovat úplně stejně jako u aut stojících v zimě venku,“ vysvětlil Falta.
Dobrý servis je základ
Co může pomoci, aby se jedna ze situací nestala, je pravidelný servis u profesionálů. Pokud totiž máte v pořádku kotouče, destičky i brzdovou kapalinu, pak nemusíte mít strach. „Rozhodně si ale žádnou z těchto komponent nevyměňujte sami doma bez patřičných znalostí,“ varoval Falta. Ve snaze ušetřit můžete například koupit slabou tloušťku destičky. Ta bude následně třeba příčinou vibrací ve volantu a stejně nakonec skončíte v autoservisu, kde v lepším případě zaplatíte za výměnu, v tom horším si můžete svým škudlením zničit i další a dražší komponenty.
Také se zejména v zimě nedoporučuje jezdit příliš často krátké vzdálenosti, kdy se brzdy nemají šanci zahřát, z takových se totiž nemá šanci voda vypařit a nastává tak opět možný problém se zamrznutím nebo zablokováním ruční brzdy.