Není východ jako západ
Zatímco v západním Německu (mimochodem Wolfsburg leží jen asi 10 km od někdejších hranic s NDR) byla hned po válce obnovena výroba Brouka, ztrápení občané východní části bývalé hitlerovské říše si na své skutečně lidové a masové autíčko museli ještě dlouho počkat.
Ačkoliv poválečný východoněmecký průmysl shromáždil pod křídla koncernu IFA
výrobní závody desítek předválečných,
často renomovaných výrobců (mj. Audi,
BMW, DKW, Glaser, Horch, Phänomen,
Opel, Wanderer), výsledné rozdělení mezi
dvě automobilky (AWZ, později Sachsenring jako výrobce lidových vozů Trabant,
AWE jako producent lepších Wartburgů) mnoho pestrosti věru nepřineslo - jedinými dvěma sériově vyráběnými osobáky zůstaly až do konce NDR Trabant a Wartburg.
Dalším typickým rysem aut z nejzápadnější socialistické výspy bylo takřka výlučné používání dvoutaktních motorů. Jestliže výrobcům na Západě vadila vyšší spotřeba paliva, vyšší obsah škodlivin ve výfukových plynech nebo vyšší hlučnost, v NDR se od objektivního vnímání těchto slabých stránek oprostili. Při chronickém nedostatku financí na vývoj tamější inženýry zaujaly spíš výhody dvoudobých agregátů, jako jsou jednoduchá konstrukce nebo vyšší měrný výkon.
Světově nejznámějším nositelem všech uvedených specifik se stal právě Trabant, auto, které se takřka na koleně vyrábělo 34 let.