Reklama
Řidičův chleba

Z aut kvůli spotřebě, emisím a prostoru mizí klasické rezervy. Opravná sada přitom vždy nestačí

Sada není samospásná, může řidiče dostat i do zbytečných problémů. Hlavně na dlouhé cestě
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Ještě na přelomu milénia platilo, že v osobních autech patřilo k základní výbavě i takzvané rezervní kolo. Stále častěji se sice začalo objevovat takzvané dojezdové místo plnohodnotného, ale i tak to byla jistota pro případ, že jste měli defekt. I na něm jste totiž přinejmenším mohli dojet do nejbližšího pneuservisu. Komu se vyplatí rezervu mít?

Rozhodnutí je na vás

Nejsnazší to mají ti, kteří si rezervu pořídili s autem. Pokud u klasického kola alespoň jednou za čas zkontrolují, že neuniká a je v pořádku, mají pro případ jakéhokoli defektu jednoho kola vystaráno. Podobné je to i u nouzového dojezdového kola s omezenou provozní rychlostí zpravidla na 80 km/h. Znamená sice omezení komfortu jízdy hlavně na dálnici, ale svůj účel v podobě možnosti pokračovat v cestě splní. To samé se už ale nedá s jistotu říct o takzvané opravné neboli lepící sadě pneumatik.

U ní totiž především závisí na povaze defektu. Klasický průraz běhounu pneumatiky ostrým malý předmětem typu hřebík po jeho vytažení zvládne bez problémů. Stačí na to pár minut a navíc auto nemusíte heverovat. Další výhodou je malá prostorová náročnost sady, díky níž se vám zvětší úložný prostor v autě v porovnání s rezervou. A v neposlední řadě i úspora váhy. V případě „patnáctkového“ dojezdového rezervního kola například pro octavii se bavíme zhruba o 14 kilogramech navíc, klasické kolo s ocelovým ráfkem bývá ve stejném rozměru zpravidla tak o dva až tři kilogramy těžší. Pochopitelně je potřeba odečíst váhu opravné sady, která se ale většinou bezpečně vejde pod jeden kilogram.

Speciální lepidlo opravné sady je obsaženo ve spreji, který do poškozeného kola vyprázdníte, čímž ho zároveň dofukujete. Součástí kompletu může být i kompresor, kterým doladíte přesný tlak.

Pozor na průrazy

Pro dlouhé cestování například na dovolenou se ale sada nehodí. Nezvládne totiž větší průrazy pneumatiky například o obrubník nebo poškození bočnice. Jen si to představte - máte naložené auto, před sebou stovky kilometrů a nemůžete nic dělat. Pouze přivolat asistenční službu, která auto odtáhne do pneuservisu, případně přiveze nové rezervní kolo. Ale určitě vás to bude stát slušné peníze (pokud nejste dobře pojištěni). Zkrátka pro auta, která jsou častěji na dlouhých cestách, se opravná sada nehodí. Doporučujeme do nich případně dokoupit rezervní kolo, které pořídíte jako nové v řádu několika tisíc korun podle rozměru.

A i když je vám osud nakloněn a defekt sadou opravíte, stejně byste měli po cestě zajet za odborníky. „S pneumatikou opravenou lepicí sadou je ideální navštívit nejbližší servis, a jezdit byste s ní měli jen maximální rychlostí 80 km/h. Naopak klasická rezerva je prostě jistota. Kolo vyměníte a můžete bez dalších omezení pokračovat v cestě,“ upozornil v tiskové zprávě automobilky Toyota k opravám pneumatik specialista pro příslušenství značky David Vyhnánek.

Reklama

Diskuze

hrfhfh - 13.09.2022 16:59:50
Auto bez rezervy v kufru já prostě nekoupím.Defekt jsem měl 3x za 25let ježdění a 2x z boku,kdy by mě ta slavná sada nepomohla.
Fr_von_Dr - 13.09.2022 14:06:24
Takže kvůli "globálním" emisím není v autě rezerva, aby při poškození pneumatiky vyjelo nákladní auto asistenční služby a odvezlo nepojízdné auto servisu... Přesně logika na úrovni úředníků v EP a EK...

Formule 1 začala používat pneumatiky velké jako v osobních autech. Důvodů je hned několik

Monoposty formule 1 po 70 letech změnily rozměr pneumatik. Místo 13palcových obuly 18palcové
04.04.2022 07:27
|
0
Reklama

Ekologičtí aktivisté vypouští velkým SUV pneumatiky. Naposled zaútočili na Škodu Yeti

Skupina aktivistů se svou činností chlubí na Facebooku. Po vypuštění pneumatik nechá řidiči vzkaz
01.04.2022 18:15
|
22

Německý autoklub otestoval 16 letních pneumatik pro malá auta. Výsledek nepotěší Slováky

Mezi pneumatikami rozměru 185/65 R15 žádná vyloženě nepropadla, přesto jsou rozdíly citelné
16.03.2022 07:44
|
6

Český automobilový průmysl je na vrcholu. Zaznamenal nejlepší pololetní výsledek

Za prvních šest měsíců bylo v Česku vyrobeno víc než tři čtvrtě milionu osobních aut
25.07.2024 10:34
|
2

Kupovat nové stěrače je zbytečné. Existuje legální fígl, který může řidičům ušetřit tisíce

Německý autoklub ADAC doporučuje řešení, které ztrojnásobí životnost vašich stěračů
22.07.2024 08:00
|
23
Reklama

Klimatizace nejčastěji vypoví službu v létě. Poradíme, jak poznat, že se blíží problém

Před cestou na dovolenou byste měli mít klimatizaci pod kontrolou. Víte, na co se zaměřit?
17.07.2024 17:23
|
0

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
1
Reklama
Autosalon TV