Může za to marketing i složitá alchymie vývoje
Je celkem logické, že drtivou většinu uživatelů pneumatik nějaké opotřebení s negativním dopadem na životní prostředí vlastně vůbec nezajímá. Skutečnou velikost problému si totiž uvědomíme až v momentě, kdy se jednotlivé údaje v "malých gramech" vynásobí počtem pneumatik a ročními nájezdy. Pak vzniknou takzvaná velká data a na vzniklé údaje se najednou nahlíží úplně jinak.
Výrobci pneumatik se samozřejmě snaží při vývoji zohlednit i faktor vlivu na životní prostředí, ale není to úplně snadné. Na pneumatiku jsou totiž kladeny různé požadavky z hlediska bezpečnosti a jízdních vlastností na suchu, morku, ledu, sněhu atp., které mají větší prioritu než vliv na životní prostředí. Každý chce mít raději na autě pneumatiku, která zabrzdí, než tu, která sice emituje méně mikroplastů, ale v kritické situaci řidiče nepodrží.
S tím souvisí i marketing pneumatikářů - nízký údaj o emisích není v reklamě ani zdaleka tak "sexy", jako třeba vítězství v testu brzdění na suchu či v odolnosti proti aquaplaningu. Přitom se jednotliví výrobci snaží - třeba Michelin tvrdí, že jeho průměrné opotřebení je 95 g/1000 km, Goodyear uvádí hodnotu 107 g/1000 km.