Miliony pryč, přesto sviští dál
Nejprve je potřeba pochopit, proč řidič zaplatil 2,9 milionu korun za stejný přestupek, jaký by ho v Česku stál třeba jen dva tisíce. Měl totiž smůlu, že rychlost překročil v zemi, která vypočítává výši pokuty podle majetku. To proto, aby to řidiče opravdu bolelo. Wiklöf přitom patři mezi velmi bohaté podnikatele, je předsedou představenstva holdingu, do nějž spadají firmy operující v byznysu s helikoptérami, nemovitostmi nebo v turismu.
Zásadním zjištěním je ale fakt, že ani takto extrémní částky nepřinutily řidiče sundat nohu z plynu. V minulosti sice ještě neplatil tak velkou sumu, šlo ale pořád o peníze, které běžný člověk pohromadě jen tak neuvidí. V roce 2018 zaplatil za rychlost 63 680 eur (1,5 milionu korun) a o pět let dříve 95 tisíc eur, tedy asi dva a čtvrt milionu. Kromě finančního postihu finská policie zabavuje také řidičák, tentokrát o něj muž přišel na 10 dní.
Přesto se nezapíše do Guinessovy knihy rekordů, kam patří zřejmě Švéd, jenž se ve Švýcarsku řítil rychlostí 290 km/h se svým Mercedesem SLS AMG. Stálo ho to v přepočtu 20 milionů korun a zabavení vozu. Vymlouval se tehdy na nefunkční tachometr, což mu ale tamní muži zákona nezbaštili. Mimochodem, je zjevné, že ať už je výše pokuty jakákoliv, některé řidiče to neodradí. Drakonické tresty tedy nejsou řešením.