Aby řidiči věděli
Autosalon se magistrátu zeptal na důvody faktického uzavření jízdních pruhů pro řidiče mimo špičku. „Cílem opatření je především zlepšení preference městské hromadné dopravy nejen v dopravních špičkách pracovních dní a také vyšší ochrana chodců a cyklistů. Současně dojde sjednocením různých režimů časového omezení ve VJP k zajištění lepší přehlednosti a orientace v dopravním provozu pro všechny jeho účastníky,“ odpověděl mluvčí Prahy Vít Hofman.
„S původním časovým omezením ve vyhrazených jízdních pruzích v různých částech dne je také spojen proměnný dopravní režim například v místech ukončení VJP, řazení před křižovatkami a před přechody pro chodce, což činí provoz na komunikaci nepřehledným a nesrozumitelným pro všechny jeho účastníky. Z pohledu cyklistické dopravy je přínosem neomezené platnosti sdružených vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy a jízdní kola vyšší bezpečnost provozu cyklistů, protože je trvale zajištěn větší boční odstup od ostatních vozidel ve vedlejším jízdním pruhu a snižuje se tak počet interakcí se souběžně projíždějícími vozidly. Opatření přináší i pozitivní dopad pro chodce na nesignalizovaných přechodech přes dva jízdní pruhy, neboť trvalé vyhrazení jednoho jízdního pruhu pro menší skupinu vozidel zvyšuje bezpečnost přecházení,“ dodal Hofman.
Podle Pražské integrované dopravy ROPID je důvodem změn „srozumitelnost, plynulost, bezpečnost a míra dodržování.“ U odstraněných úseků je nejčastěji důvodem nesignalizovaný přechod přes více než jeden jízdní pruh shodného směru nebo ukončení buspruhu připojením do jediného průběžného pruhu. I ROPID ale prý myslí na řidiče: „Změna časového rozsahu pokryje i stále provozně intenzivnější dopolední období a naopak oproti původnímu nevytváří absurdní stavy o velikonočním pátku, pondělí či jiných státních svátcích připadajících na pondělí až pátek,“ odpověděl jeho mluvčí Filip Drápal Autosalonu.
Zjednodušeně řečeno, někteří řidiči nevěděli, zda do vyhrazených pruhů mohou i ve svátek. Tak teď už mají jistotu, že ne.