Strážníci mohou nově rozdávat pokuty za jízdu ve vyhrazeném pruhu. Policii už k tomu nepotřebují
S novým rokem začala platit také nová pravidla, která se dotknou takřka všech řidičů. Některá už jsme vám představili. Ministerstvo dopravy však připravilo i další změny, které by rozhodně neměly ujít pozornosti žádného řidiče. Týkají se pravomocí městské policie, ale také cyklistů nebo vraků zaparkovaných v ulicích.
Městská policie bez kooperace se státní
Před nedávnem jsme vás informovali o tom, jak je to s používáním pruhů vyhrazených pro autobusy či složky IZS. Tehdy ještě platilo pravidlo o tom, že pokuty za neoprávněnou jízdu v tomto vyhrazeném pruhu může rozdávat jen státní policie. Městská policie takové řidiče jen stavěla a jejich přestupek předávala rovnou do správního řízení.
To se ovšem od nového roku změnilo. Zákon městským či obecním strážníkům nově umožňuje řidiče, kteří neoprávněně použijí vyhrazený jízdní pruh, pokutovat přímo na místě, a to bez asistence státní policie.
Složky IZS mohou jezdit rychleji
Do konce roku platilo, že vozidla složek IZS s hmotností nad 3,5 tuny se mohou po silnicích a dálnicích bez zapnutých majáků pohybovat rychlostí maximálně 80 km/h. Jenomže to zbytečně prodlužovalo jejich návrat na základnu, a tedy i možnost znovu zasahovat. Proto bylo toto omezení od ledna zrušeno.
„Dosud mohla jezdit vyšší rychlostí jen při zapnutých výstražných majácích, nově pro ně budou platit při jízdě bez majáků stejné rychlostní limity jako pro vozidla do 3,5 tuny a autobusy. Cílem změny je umožnit těmto vozidlům rychlejší návrat na základnu a dřívější připravenost k dalšímu zásahu,“ informovalo ministerstvo dopravy.
Promlčení u přestupků nebude tak jednoduché
Na trhu existují firmy, které slibují řešení přestupků k plné spokojenosti toho, kdo je spáchal. V drtivé většině spoléhají na promlčení přestupku pomocí umělého prodlužování řízení. Často pak jde o rozdíly mezi tím, kdo auto řídil a kdo ho vlastní. To už ale nebude tak snadné.
Od nového roku se už nebude doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku řidiče, započítávat do promlčecí doby u přestupku provozovatele vozidla. Ministerstvo dopravy má pro to jednoduché vysvětlení: „Cílem tohoto opatření je zamezit obstrukčním praktikám, které využívají přehazování mezi řízením o přestupku řidiče a řízením o přestupku provozovatele vozidla ve snaze vyhnout se postihu v důsledku uplynutí promlčecí doby.“
Céčko stačí i pro traktor
Výjimky pro cyklisty
Odstranění vraků bude jednodušší
Odmítnutí vážení bude dražší
Policisté často upozorňují na to, že za špatným stavem českých silnic stojí mimo jiné i přetížená nákladní auta. Často je ale problém je vůbec zvážit a pokutovat. Stává se, že zváží jen jedno auto, jehož řidič druhé před hlídkou varuje a ti ji pak objíždějí.
A pak je tu ještě sorta řidičů, kteří vážení odmítnou. Až doposud platilo, že pokud řidič odmítne vážení, je jeho vozidlo jen odstaveno do doby, než se nechá zvážit. Horní hranice pokuty, která k tomu na místě náležela, byla 30 000 Kč. Nově je od ledna tato hranice ale navýšena na 100 000 Kč. Ve správním řízení je pak tato pokuta až půl milionu.