Reklama
Řidičův chleba

Strážníci mohou nově rozdávat pokuty za jízdu ve vyhrazeném pruhu. Policii už k tomu nepotřebují

Novinkou je i uvolnění rychlostních limitů pro složky IZS při jízdě bez majáku
Zdroj: Tiskový servis Městská policie hl. m. Prahy

S novým rokem začala platit také nová pravidla, která se dotknou takřka všech řidičů. Některá už jsme vám představili. Ministerstvo dopravy však připravilo i další změny, které by rozhodně neměly ujít pozornosti žádného řidiče. Týkají se pravomocí městské policie, ale také cyklistů nebo vraků zaparkovaných v ulicích.

Městská policie bez kooperace se státní

Před nedávnem jsme vás informovali o tom, jak je to s používáním pruhů vyhrazených pro autobusy či složky IZS. Tehdy ještě platilo pravidlo o tom, že pokuty za neoprávněnou jízdu v tomto vyhrazeném pruhu může rozdávat jen státní policie. Městská policie takové řidiče jen stavěla a jejich přestupek předávala rovnou do správního řízení.

To se ovšem od nového roku změnilo. Zákon městským či obecním strážníkům nově umožňuje řidiče, kteří neoprávněně použijí vyhrazený jízdní pruh, pokutovat přímo na místě, a to bez asistence státní policie.

Reklama

Složky IZS mohou jezdit rychleji

Do konce roku platilo, že vozidla složek IZS s hmotností nad 3,5 tuny se mohou po silnicích a dálnicích bez zapnutých majáků pohybovat rychlostí maximálně 80 km/h. Jenomže to zbytečně prodlužovalo jejich návrat na základnu, a tedy i možnost znovu zasahovat. Proto bylo toto omezení od ledna zrušeno.

„Dosud mohla jezdit vyšší rychlostí jen při zapnutých výstražných majácích, nově pro ně budou platit při jízdě bez majáků stejné rychlostní limity jako pro vozidla do 3,5 tuny a autobusy. Cílem změny je umožnit těmto vozidlům rychlejší návrat na základnu a dřívější připravenost k dalšímu zásahu,“ informovalo ministerstvo dopravy.

Promlčení u přestupků nebude tak jednoduché

Na trhu existují firmy, které slibují řešení přestupků k plné spokojenosti toho, kdo je spáchal. V drtivé většině spoléhají na promlčení přestupku pomocí umělého prodlužování řízení. Často pak jde o rozdíly mezi tím, kdo auto řídil a kdo ho vlastní. To už ale nebude tak snadné.

Od nového roku se už nebude doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku řidiče, započítávat do promlčecí doby u přestupku provozovatele vozidla. Ministerstvo dopravy má pro to jednoduché vysvětlení: „Cílem tohoto opatření je zamezit obstrukčním praktikám, které využívají přehazování mezi řízením o přestupku řidiče a řízením o přestupku provozovatele vozidla ve snaze vyhnout se postihu v důsledku uplynutí promlčecí doby.“

Céčko stačí i pro traktor

Je zažitým pravidlem, že traktor je možné řídit jen s oprávněním skupiny T. I to se ale mění. Nově bude možné řídit traktory i s řidičským oprávněním skupiny C, a to i uděleným v zahraničí. Novinka by měla vyřešit problém s nedostatkem pracovních sil v zemědělství a lesnictví.

Výjimky pro cyklisty

Od nového roku začala platit výjimka z povinnosti užít jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty nebo v křižovatce vymezený prostor pro cyklisty, pokud by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. Zjednodušeně řečeno to znamená, že pokud by cyklisté byli z jakéhokoliv důvodu například ve svém vyhrazeném pruhu v nebezpečí, nemusí ho už nutně používat.

Odstranění vraků bude jednodušší

S vozidly odstavenými v ulicích bojují snad všechna města a obce v Česku. Jejich odstranění bylo až doposud legislativně poměrně složité, ale od nového roku se to změnilo. Doposud platilo, že odstranění vraku mohl iniciovat jen vlastník komunikace, což často prodlužovalo dobu odstranění, ztěžovalo administrativu a komunikaci. Především pak pro samotné obce. Proto bylo rozhodnuto, že vlastník komunikace už do toho nebude zasahovat a vše si budou řešit přímo samotné obce.

Odmítnutí vážení bude dražší

Policisté často upozorňují na to, že za špatným stavem českých silnic stojí mimo jiné i přetížená nákladní auta. Často je ale problém je vůbec zvážit a pokutovat. Stává se, že zváží jen jedno auto, jehož řidič druhé před hlídkou varuje a ti ji pak objíždějí.

A pak je tu ještě sorta řidičů, kteří vážení odmítnou. Až doposud platilo, že pokud řidič odmítne vážení, je jeho vozidlo jen odstaveno do doby, než se nechá zvážit. Horní hranice pokuty, která k tomu na místě náležela, byla 30 000 Kč. Nově je od ledna tato hranice ale navýšena na 100 000 Kč. Ve správním řízení je pak tato pokuta až půl milionu.

Reklama

Diskuze

Maldini - 16.02.2022 10:24:26
A na to jsi přišel jak, že MP nemá právo zastavovat vozidla? ???
Pepe - 05.01.2022 18:58:59
MP ale nemá právo zastavovat auta.

Cyklisté zadarmo a pár míst i pro auta s LPG. Praha otevřela nové velké P+R parkoviště

Parkoviště pojme až 886 aut, nechybí ani pár míst pro dobíjení elektromobilů
03.12.2021 13:56
|
10
Reklama

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
6

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
22.09.2020 06:05
|
13

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV