Reklama
Řidičův chleba

Do jízdního pruhu pro autobusy můžete i přes zákaz. Má to ale jednu podstatnou podmínku

Pruhy smí využívat i složky IZS, cyklisty nebo vozy taxislužby. Pravidla však platí i pro ně
Zdroj: Centrum služeb pro silniční dopravu

Všichni známe situaci, kdy stojíme v dlouhé koloně a vedle nás je úplně prázdný vyhrazený jízdní pruh pro autobusy, složky IZS, vozy taxi a cyklisty. Někteří řidiči čekání nevydrží a projedou právě takovým jízdním pruhem, jenomže tím se dopouští přestupku, který sice není bodovaný, ale pokuta není z nejnižších. Podle zákona ale na průjezd vyhrazeným pruhem nemají kromě obyčejných řidičů nárok ani řidiči přepravních společností jakou je třeba Uber. Klasické taxi smí pruh využít jen případě, že veze zákazníka. Také složky IZS jej mohou využít jen v některých případech.

Pokuty na místě ukládá jen státní policie

Vyhrazené jízdní pruhy mohou využívat i běžní řidiči, ale jen ve dvou případech. Jedním je doba vymezená dopravní značkou, která možnost využívání tohoto pruhu stanovuje. Standardně to bývá dodatková tabulka, která říká, že se do bus pruhu smí například mezi desátou hodinou dopolední a druhou odpolední. Druhým případem je situace, kdy řidič potřebuje z vyhrazeného jízdního pruhu odbočit. Zákon nijak nestanovuje, kdy se v takovém případě řidič smí do pruhu připojit. Předpokládejme ale, že co nejblíže křižovatce, kde bude odbočovat.

Pokud řidič užije vyhrazený jízdní pruh neoprávněně, dočká se v případě policejní kontroly pokuty. Ovšem jen státní policie s ním smí tento přestupek řešit na místě. Ta městská jej samozřejmě zastaví, ale jeho přestupek předá k dořešení správnímu úřadu - což bývá dražší. Pokuty se každopádně pohybují v rozmezí od 1500 do 2500 Kč.
Reklama

Složky IZS s majákem i bez něj

Vyhrazené jízdní pruhy jsou samozřejmě plně k dispozici veškerým složkám Integrovaného záchranného systému (IZS), ovšem jen v případě, že jedou k případu pod zapnutými majáky. Pak je úplně jedno, jestli je pruh vyhrazen i pro ně. Jiné je to ale v případě, kdy nejedou pod majákem a navíc je pruh vyhrazený jen pro autobusy. V tomto případě do něj složky IZS s vozidly určenými pro běžnou přepravu vjet také nesmí. V případě, že je pruh značkou vyhrazen i pro složky IZS, pak do něj mohou vjet kdykoliv.

Ovšem ne každá sanitka patří do IZS. Některé soukromé společnosti, které je možné si objednat například pro převoz pacienta z domova na vyšetření, do této skupiny nepatří. Pak ale pro ně vyhrazený pruh pro IZS neplatí. To potvrdil i Vít Hoffman, tiskový mluvčí pražského magistrátu: „Vyhrazené jízdní pruhy mohou využívat i soukromé sanitní vozy, ale jen tehdy, pokud jsou provozovateli zdravotnické záchranné služby.“

Diskuze

Jakub - 03.02.2023 18:43:54
Pred Barandovským mostom v smere na Strahovský tunel je pruh taxi-bus. Jazdievam Bolt a včera som tam počas spičky odbočil (so zákazníčkou). Mám nálepku, kartičku atď ale bez cedule taxi. Odchytili ma policajti a po predložení dokladov ma v pohode pustili
Michal - 14.09.2022 16:08:15
Dodatková tabulka psaná "mikropísmem" by měla být zakázána, protože se jedná o otvlékání pozornosti řidiče od řízení vozidla a tedy ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Právě na ní může být onen dodatek, že vůz TAXI musí být opatřen transparentem.

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3
Reklama

Nepříčetní cyklisté kličkovali v Praze po ulicích. S řidičem, který na ně zatroubil, se chtěli prát

Opilce na dvou kolech musela zpacifikovat až kolem projíždějící hlídka pražských městských strážníků
10.11.2020 07:19
|
17

Asistenty pro hlídání jízdního pruhu jsou rozdílných kvalit. Dobrý má Škoda, v Suzuki není nic moc

Německý autoklub ADAC vyhodnotil funkčnost u 71 modelů napříč kategoriemi
02.10.2020 14:48
|
8

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV