Reklama
Řidičův chleba

V Česku přibude hned několik nových dopravních značek. Některé zamotají hlavu i zkušeným řidičům

Sdílená zóna, Parkoviště P+R i Sanitace. Podívejte se na nejzajímavější značky chystané pro rok 2024
Zdroj: Ministerstvo dopravy České republiky

Příští rok bude pro silniční dopravu stěžejní. V platnost totiž vstoupí novela zákona, která přinese hned několik změn. Tou nejdůležitější bude bezpochyby nový bodový systém s přísnějšími tresty pro řidiče páchající závažnější přestupky. Do praxe se také uvede řízení od 17 let pod dohledem mentora či vyšší rychlost na vybraných úsecích některých dálnic. To ale zdaleka není všechno, v platnost totiž s největší pravděpodobností vejdou i nová dopravní značení. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

V provozu od 1. ledna

Podle ministerstva dopravy je hned několik dopravních značek úplně nových. Některé stávající pak prošly drobnými i znatelnějšími úpravami, a to s cílem zajistit jejich lepší čitelnost a samozřejmě také srozumitelnost. Nechybí ale ani pár nových symbolů, které reagují na aktuální trendy v dopravě.

„Veškeré úpravy jsou nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Děláme vše pro to, aby vyhláška byla schválena a nabyla účinnosti k 1. lednu 2024,“ informoval redakci Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Parkoviště P+D

V okolí větších českých měst se běžně setkáte s veřejnými parkovišti označenými jako P+R pro dlouhodobější stání i K+R, která naopak slouží pro chvilkové zastavení. Od příštího roku však tyto parkoviště, a tudíž i dopravní značení, doplní další se zkratkou P+D. Označovat bude místo, které je určené pro parkování vozidel, jejichž řidič odtud bezprostředně pokračuje v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy. Například službou Uber či Bolt.

Sanitace

Ministerstvo dopravy se na rostoucí oblibu obytných aut a karavanů rozhodlo reagovat dopravní značkou. Poukazovat má na servisní místo pro sanitaci hygienických zařízení těchto vozidel. To znamená, že je zde možné vypustit špinavou vodu nebo třeba odpad z toalety. Doposud prý podle ministerstva nebyla tato místa řádně označena a lidé odpadní vody často vypouštěli tam, kam neměli. K této značce je pak přiřazen i zbrusu nový symbol (viz fotografie nad tímto textem).
Zdroj: Ministerstvo dopravy České republiky

Sdílená zóna

Pokud bychom měli vybrat značku, která i nám osobně nejvíce zamotala hlavu, byla by to bezesporu takzvaná Sdílená zóna. Její oficiální popis totiž zní takto: „Označuje oblast, kde kromě obecných pravidel provozu na pozemních komunikacích platí zvláštní pravidla pro provoz ve sdílené zóně.“ Abychom tomuto dopravnímu značení správně porozuměli, obrátili jsme se na ministerstvo dopravy. Podle mluvčího Františka Jemelky jde laicky řečeno o pěší zónu, do které mohou vedle chodců, cyklistů či veřejné dopravy vjíždět také auta. Všichni tu však musí dodržovat maximální rychlost 20 km/h a brát jeden na druhého ohled.

Zákaz předjíždění cyklistů

Ani s několika novými dopravními značkami se však jejich celkový počet v Česku zdaleka neblíží tomu v Německu. U našich západních sousedů jich totiž řidiči musí rozpoznávat více než tisíc. Není tedy divu, že nemají často ani tušení, co některé vlastně znamenají. Týká se to mimo jiné i naposled přidané značka 277.1 s konkrétním názvem „Zákaz předjíždění jednostopých vozidel pro vícestopá motorová vozidla a motocykly s postranním vozíkem“.

Za touto dopravní značkou mají osobní auta, nákladní vozy nebo motocykly se sajdkárou zakázáno předjíždět kola, mopedy, skútry či motocykly. Dozvěděli jsme se na serveru EFAHRER. Značka se používá na nebezpečných a nepřehledných místech, jako jsou úzké průjezdy, klikaté silnice a cesty s prudkým stoupáním nebo klesáním. Cílem tohoto zvláštního zákazu předjíždění má být pochopitelně ochrana cyklistů i ostatních jezdců na dvou kolech.

Nerespektování značky s identifikačním číslem 277.1 může přijít ostatní řidiče pěkně draho. „Každý, kdo totiž přes zákaz předjíždění předjede, zaplatí pokutu 70 eur, respektive 1725 Kč. V horším případě si pak připíše ještě trestný bod," informuje deník Berliner Morgenpost. Při předjíždění mimo zákazovou značku pak platí podobná pravidla jako u nás. V obci je potřeba dodržovat rozestup od cyklisty 1,5 metru, mimo obec pak dva metry.
Reklama

Diskuze

MARTIN - 25.10.2023 18:30:39
JASNĚ, MY TĚCH ZNAČEK ASI MÁME MÁLO. ZASE NĚKDO POTŘEBUJE KŠEFT.
PICHAV - 24.10.2023 19:49:25
ME JE TO JEDNO !!!! ZNACKY Z BURME SRA !!!! CKY METALOVA SKUPINA Z PEN SYLVA NIE !!!! A ZA ME ZNACKY SLEDUJE MUJ TAYCAN !!!! ZATIMCO Z BURME SRA !!!! JAK MU RIKAM !!!! CKY PR ZNI PR !!!! AHA CU MI CELA !!!! MUDRCI MYCKY !!!! TAYCAN I CAN

Za dopravní zácpy si mohou řidiči často sami, říká dopravní expert. Stačilo by dodržovat pár zásad

Prudké brzdění, nesledování okolí i neplynulá jízda mohou být příčinou, proč lidé stojí v kolonách
12.10.2023 07:48
|
5
Reklama

Nové radary pokutují řidiče už při překročení rychlosti o 3 km/h. Jejich rozmístění je tajné

Díky laserové technologii jsou přesnější než předchozí modely a dokáží sledovat víc vozidel naráz
10.10.2023 07:40
|
46
Reklama

Neparkovat, stěhování. Takové ceduli se může řidič většinou jen zasmát, někdy je i nelegální

Sebevědomě napsané cedulky policii ani městu nevadí. Kýbl nebo židle na silnici je ale problém
06.10.2023 07:49
|
17

I s nalepenou dálniční známkou je možné dostat pokutu. Řidiči se totiž často dopouští jedné chyby

Ne všude už zanevřeli na nalepovací známky. Někde stále platí a je potřeba s nimi správně zacházet
17.08.2023 09:21
|
7

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV