Reklama
Řidičův chleba

Neparkovat, stěhování. Takové ceduli se může řidič většinou jen zasmát, někdy je i nelegální

Sebevědomě napsané cedulky policii ani městu nevadí. Kýbl nebo židle na silnici je ale problém
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Tuhle situaci zažila řada řidičů – hledají místo k zaparkování a když konečně dojedou k volné ploše, zjistí, že je ohraničená cedulí se vzkazem: Neparkovat, stěhování! Jak se mají zachovat? Můžou na místě auto nechat, nebo je ho třeba nechat volné? A co když je tu kromě cedule ještě kužel, kýbl nebo židle omotaná plastovou páskou? Ukazuje se, že v drtivém množství případů je jen na řidiči, zda bude takovou žádost vůbec respektovat.

Cedulka nevadí, zábrana ano

„Je pravda, že se lidé často snaží řešit situaci po svém a svépomocí si vyhradí určitý prostor. V případě, že situaci vyřeší jako na fotografii (úvodní snímek článku, pozn. red.), nejedná se o neoprávněný zábor veřejného prostranství. Nejedná se ani o protiprávní jednání a záleží jen na vstřícnosti a dobrovolnosti ostatních řidičů, zda dotyčnému vyjdou vstříc a nebudou v daném místě v požadovaný čas parkovat. Dotyčná osoba, která zde ceduli umístila, nemá žádné oprávnění si místo nárokovat,“ odpověděla na dotaz Autosalonu mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Jiná situace by ale nastala, pokud by se kromě cedulky lidé snažili zabrat i prostor na ulici. „V případě, že by lidé řešili situaci pomocí předmětů jako jsou palety, plastové kýble a podobně, kterými by si vyhrazovali část komunikace, například parkovací zónu, mohlo by se jednat o přestupkové jednání a strážníci by je řešili jako neoprávněný zábor (zvláštní užívání komunikace),“ dodala Seifertová.

Podle mluvčí pražských strážníků je tedy nejlepší řešit celou věc oficiálně. Pokud si lidé požádají o zábor veřejného prostranství, místo se osadí dopravními značkami a v případě, že prostor někdo obsadí, pomohou strážníci situaci řešit.

Magistrát: Buďme tolerantní

S tím souhlasí i mluvčí radnice Prahy 2 Andrea Zoulová. „Jedná se vždy o zvláštní užívání komunikace, které podléhá schválení příslušného silničního správního úřadu vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace, a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, také s předchozím souhlasem příslušného orgánu Policie České republiky. Vzhledem ke schvalovacímu procesu je třeba řešit tyto situace s dostatečným časovým předstihem. Jakýkoli jiný postup ze strany občanů je považován za neoprávněný,“ odpověděla Autosalonu Zoulová. Jinými slovy, lidé by měli vždy požádat město o zábor ulice.

Magistrát je ovšem shovívavější. „Pokud někdo takto označí místo pro parkování stěhováků, jde spíše o prosbu ostatním uživatelům, aby mu zde nechali místo. Jistě se shodneme, že nosit při stěhování nábytek přes půl ulice, kde by třeba bylo jiné volné místo, asi není zcela ideální,“ reagoval na zaslanou fotografii mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman a dodal: „Na druhou stranu, pokud na takto označeném místě zaparkuje kdokoliv jiný, žádnému postihu se nevystavuje.“

Hofman nicméně upozornil, že pokud jde o situaci v zónách placeného stání, musí vozidlo splňovat podmínky dané dopravním značením. Kus papíru s nápisem „stěhování“ určitě nestačí. „Pokud takové vozidlo nemá platné parkovací oprávnění, páchá přestupek,“ doplnil mluvčí.
Reklama

Diskuze

Sára - 17.10.2023 19:29:52
Měli jsme kvůli svatbě zaplacený zábor parkovacích míst. Stejně nám cizí auta několik míst zabrala, i když tam byly značky umístěné úřadem. Volali jsme tedy policii, ukázali jsme smlouvu na zábor a oni řekli, že s tím nemůžou nic dělat. :D Takže tak...
Platypus - 17.10.2023 18:20:38
Fr_von_Dr: A to je presne duvod, proc odmitam nakupovat v parkovacich zonach. Radsi si dojedu do jineho mesta ve Stredoceskem kraji. Kdyby to udelali vsichni, obchody se presunou na kraj momo zonu (ostatne peknych par se jich uz presunulo).

Řidiči často ujíždí od nehody, i když je to trestné. Spoléhají se, že je na parkovišti nikdo nevidí

Nejčastěji se lidé chtějí vyhnout řešení škrábanců na parkovišti, přitom za to hrozí vysoké pokuty
10.09.2023 19:01
|
1
Reklama

Už i Škoda Enyaq si umí zapamatovat komplikovaný parkovací manévr. Cena je ale hodně vysoká

Asistenční systém je dostupný na přání v paketu Maxx, takže může stát i 150 tisíc Kč
03.08.2023 16:21
|
3
Reklama

Předstírám, že nabíjím. Elektromobilisté řeší, jak obejít navrhovaný konec bezplatného parkování

Někteří majitelé elektromobilů se chystají na hulvátství, ze kterého dosud obviňovali ostatní řidiče
28.07.2023 07:52
|
15

Paříž chce, aby SUV platila víc za parkování, protože jsou těžká. Elektromobily ale nevadí

Magistrát města očekává omezení počtu velkých aut. Mělo by se tak ulehčit životnímu prostředí
13.07.2023 10:35
|
0

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
15

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV