Reklama
Řidičův chleba

Nové radary pokutují řidiče už při překročení rychlosti o 3 km/h. Jejich rozmístění je tajné

Díky laserové technologii jsou přesnější než předchozí modely a dokáží sledovat víc vozidel naráz
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Ve Vídni fungují nové laserové radary, které pokutují řidiče už za překročení rychlosti o tři kilometry v hodině. Na pozoru by se však neměli mít je rakouští řidiči, ale i ti zahraniční. Finanční tresty totiž úřady rozesílají prakticky po celé Evropě. A jak moc dobře víme, u našich jižních sousedů rozhodně nepatří k nejmírnějším. Vyšplhat se mohou až ke 120 tisícům korunám. Nové radary mají navíc několik zajímavých funkcí, které české řidiče zaskočí.

Vypadají jako nefunkční

Když se řekne nový radar, všichni si bezpochyby představí novou krabičku s kamerou uprostřed, jenže v tomto případě to neplatí. Nové je pouze laserová zařízení umístěná v původních boxech, takže projíždějící řidič nemá jedinou šanci rozeznat modernější technologii od té starší. Nezjistí to ani nikde na webu, protože podle známého rakouského autoklubu ÖAMTC vídeňská policie rozmístění nových laserových radarů tají. A bude to tak dělat i nadále.

Dá se však předpokládat, že budou v místech s vysokou hustotou provozu, v místech častých nehod a tam, kde je to potřeba s ohledem na životní prostředí. S jistotou však na ně narazíte například na dálnici A4 u Vídně ve směru k letišti nebo na vnějším rychlostním obchvatu S1 okolo hlavního města. „Aktuálně jich je v celém hlavním městě v provozu už devatenáct", píše se na zpravodajském webu Heute s tím, že nové přísnější radary pokutují řidiče, kteří překročí maximální povolenou rychlost už o tři kilometry v hodině.

Jen pro upřesnění, nejnižší pokuta za rychlost v Rakousku činí 36 eur, tedy 880 korun. Pokud však řidič pojede víc než 30 km/h, pak se finanční trest pohybuje v rozmezí od 150 do pěti tisíc eur (3700 - 122 tisíc korun). Při ještě vyšších rychlostech hrozí dokonce i zabavení řidičského průkazu nebo rovnou celého vozu. „Úřady pokuty rozesílají prakticky do celé Evropy", informuje portál Heute. Takže na pozoru by se měli mít i čeští řidiči, kteří Vídní třeba jen projíždí.

Nové radary jsou záludné také v tom, že umí monitorovat víc vozidel najednou a není vidět takzvaný záblesk, respektive moment, kdy radar „vyfotí“ rychle jedoucí auto. „V závislosti na dopravní situaci mohou navíc některá zařízení blikat v obou směrech," varuje ÖAMTC

Podobné radary jsou i v ČR

Podobně přísné radary ale nejsou jen doménou Rakouska, najdou se totiž i u nás, a to na místech, kde by je čekal málokdo. Radar, přesněji úsekové měření, které změřilo jednoho z našich čtenářů, když jel o 3 km/h v hodině rychleji, než by měl, leží v malé osadě Korkusova Huť, ve které žijí jen zhruba tři desítky stálých obyvatel. Obcí ale prochází vytížená silnice číslo 4 spojující Strakonice a Vimperk s Bavorskem.

„Úsekové měření probíhá v osadě od srpna 2020, přičemž do konce daného roku zaznamenalo na 6874 přestupků. Za celý rok 2021 pak přes 12 tisíc a v roce 2022 téměř 13 tisíc příliš rychlých aut“, uvedl pro Autosalon.tv Jan Tůma, tajemník městského úřadu ve Vimperku. Více už se dočtete v odkaze nad tímto textem.
Reklama

Diskuze

Lucas - 17.10.2023 13:36:19
Pripada me, ze jste nikdo nikdy pokutu v zahanici nedostali... Z F vam prijde obalka se tremi A4 ted uz v CS, kde vam pisi kolik a kde js jeli pres radar rychleji + certifikat o cejchovani /tak jako u nas/.Podotykam, ze chyba radaru stavajicich je +- 3km.
Ivo Krejčí - 12.10.2023 09:15:43
Na ručičkových tachometrech není rychlost tak přesně vidět jako ma digitálních!A když jedete pod 50km/h,tak Vás ostatní řidiči považují za brzdu provozu !!!

Víme, kde byste raději neměli tankovat. Dalších šest čerpaček dostalo pokutu za špatná paliva

Čtyři z nově pokutovaných stanic jsou v Praze a ve Středočeském kraji
05.10.2023 11:25
|
5
Reklama

Vysoká pokuta i zákaz řízení. Za podjíždění hrozí ostřejší tresty než za blokování levého pruhu

Za jízdu v levém pruhu se platí dva tisíce. Podjíždění je v některých případech zcela legální
03.10.2023 07:56
|
16
Reklama

Jízda se zapálenou cigaretou neohrožuje jen řidiče. Hrozí za ni i tučná pokuta

Kdo chce v autě kouřit, měl by myslet na své spolucestující. Škodliviny totiž dýchají i oni
23.08.2023 07:47
|
10

I s nalepenou dálniční známkou je možné dostat pokutu. Řidiči se totiž často dopouští jedné chyby

Ne všude už zanevřeli na nalepovací známky. Někde stále platí a je potřeba s nimi správně zacházet
17.08.2023 09:21
|
7

Nejprodávanější elektromobil v Česku si výrazně polepšil. Je ještě rychlejší a dojede dál

Škoda v rakouských Alpách představila inovovaný Enyaq spolu s nejluxusnější výbavou. Svezli jsme se
06.12.2023 16:04
|
4

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
05.12.2023 08:02
|
42
Reklama

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama
Autosalon TV