Reklama
Řidičův chleba

Bizár z USA: Řidiči na Floridě jezdí opilí a pokuty se nebojí. Policie je totiž nemůže zastavit

Policisté ve Spojených státech amerických nemohou zastavovat vozidla namátkově
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Jiná krajina, jiná pravidla. Už delší dobu se nacházíme na území amerického státu Florida, kde platí výrazně odlišné silniční předpisy než u nás v Evropě. Například zde neexistuje žádná technická kontrola vozidel, motorkáři nemusí nosit ochrannou helmu a také je zde legální jízda na korbě pick-upu. Některé floridské zákony jsou ale ještě mnohem bizarnější. Mezi ně patří i pravidlo, které policistům zakazuje zastavovat vozidla bez konkrétního udání důvodu.

Neškodné pravidlo v sobě ukrývá háček

Zatímco čeští policisté mohou auta zastavovat namátkově, strážníci v USA musí mít dle zákona k zastavení vozidla legitimní důvod (například jede rychle nebo kličkuje). Platí tedy, že pokud řidič nejeví žádné podezření, policie by ho neměla bezdůvodně stopnout. Zřejmě se ptáte, proč nám toto pravidlo přijde kontroverzní. Ano, na první pohled se jeví logicky. Proč zastavovat auto, které nic neporušuje. Je ale potřeba se na tuto problematiku kouknout i z druhé strany a také lépe porozumět mentalitě místních řidičů.

Na Floridě jsme si už ledaco zažili a víme, jak se k tomuto zákonu obyvatelé staví, obzvlášť pak ti mladší. Už vícekrát jsme byli svědky toho, že po večírku se Američané zvedli od stolu a i přes velké množství zkonzumovaného alkoholu sedli za volant. Na naší otázku „ty se nebojíš řídit opilý“, jsme pak často slýchali odpověď: „My tu máme toleranci 0,8 promile, rovné silnice a navíc zde policisté nezastavují, stačí nenabourat a nekličkovat přes celou silnici“.

Odstrašující je, že stejný názor na to mají i náctiletí, kteří sice legálně pít alkohol nemohou, ale řídit po zkonzumování několika piv jim přesto problém nedělá. Bohužel, řidiči své schopnosti často přecení a kvůli velkému množství alkoholu v krvi způsobí tragickou dopravní nehodu.

V čem je tedy problém?

Bizarnost tohoto pravidla spočívá v tom, že i když by policista na vlastní oči viděl, jak opilý člověk odchází z hospody a odjíždí autem, nemůže ho dle zákona zastavit. Zbývá mu tak jediné, řidiče pod vlivem alkoholu pronásledovat a čekat, až se dopustí nějakého dopravního přestupku (nezastaví na červenou, odbočí do protisměru či bude ohrožovat ostatní účastníky provozu).

Pokud by se však ničeho nedopustil, policista nemá legitimní důvod mu provést dechovou zkoušku. To je také důvod, proč se místní občané jízdy autem pod vlivem alkoholu nebojí a opakovaně ohrožují sebe i své okolí.
Reklama

Diskuze

Yankee - 01.10.2023 10:05:40
Asi mají i mnohem méně policajtů a tak jim zbývá víc peněz na něco užitečného ..... Mohli bychom se učit, ale u nás se kopírují spíš nesmysly.....
Tom - 13.08.2023 18:55:28
Slušný člověk se z namátkové kontroly neposere. Ty 2 minuty nikoho nezabijou. Vadí to jen ******m a nefachčenkům - protože to je na ně metr! A amerika je a vždy byla jeden velký bordel!

Bizár z USA: Je to nebezpečné, ale přitom legální. Na Floridě jezdí motorkáři bez helmy

Jen kraťasy a tričko. To je běžná výbava amerického řidiče motocyklu ve státě Florida
29.07.2023 09:55
|
8
Reklama

Bizár z USA: Jezdit na korbě picku-up je naprosto legální. I když při tom často umírají lidé

Na Floridě jsou oproti Česku mnohem benevolentnější dopravní předpisy. Bezpečnost jde stranou
08.07.2023 08:30
|
7

Za Dacii už se stydět nebudete. Nový Duster a Spring jsou nečekaně pohledná a moderní auta

Podívejte se na zásadní novinky, které rumunská automobilka představila na ženevském autosalonu
27.02.2024 16:31
|
3

MG v Ženevě představilo nový hybridní model 3. Má bezmála 200 koní a spotřebu benzinu 4,4 l/100 km

Hybridní MG3 se na český trh dostane na přelomu května a června tohoto roku. Má být extra levné
26.02.2024 16:00
|
0
Reklama

Nový Renaut 5 je ztělesněním francouzského snu. Má funky design a unikátní držák na bagetu

Na jedno nabití ujede 400 kilometrů a cenou má konkurovat těm nejlevnějším elektromobilům
26.02.2024 10:25
|
1

BMW řady 5 se změnilo, ale rozhodně neumřelo. Elektrická verze je božská, diesel v něčem zaostává

Vyzkoušeli jsme základní a vrcholnou variantu nové generace BMW 5. Každá jezdí zcela jinak
23.02.2024 13:47
|
2
Reklama
Autosalon TV