Reklama
Řidičův chleba

Nové škodovky se hromadí na letišti v Hradci Králové. I v Mladé Boleslavi už došly čipy

Výpadek čipů pro auta je celosvětový. Problémy kvůli jejich absenci má řada automobilek
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Když už to začíná vypadat, že je pandemie koronaviru, která výrazně zasáhla mimo jiné i automobilový průmysl, na ústupu, hlásí se o slovo její následky. Jedním z nich je také naprostý nedostatek čipů do vozidel, který některým automobilkám dokonce zastavil výrobu. A těm, kterým je zcela nezastavil, zpomaluje dokončování vyrobených vozidel a jejich distribuci k prodejcům. Škoda Auto například odstavila již vyrobená auta, která čekají už jen na instalaci čipů, na letiště v Hradci Králové.

Pronájem je na několik týdnů

Letiště patří přímo městu Hradec Králové, přičemž náměstek hradeckého primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO) pro ČTK řekl: „Garance pronájmu je na několik týdnů s prodlužovací opcí. Je to pro nás velmi ekonomicky zajímavé. Letecký provoz na letišti není skladováním vozů nijak omezen.“

Martina Gillichová, tisková mluvčí kvasinského závodu Škody Auto zdůrazňuje, že jde o přechodnou záležitost: „V posledních měsících intenzivně a s úspěchem pracujeme na minimalizaci účinků celosvětového nedostatku polovodičů na výrobu. V současné době nicméně předpokládáme, že dostupnost čipů bude v následujících měsících nadále omezená. Škoda Auto učiní vše pro to, aby udržela stávající výrobu a po obnovení dodávek dokompletovala hotové vozy. Nadále pro nás zůstává nejvyšší prioritou, abychom uspokojili naše zákazníky a maximálně zkrátili čekací lhůty na objednané vozy. Pro zachování naší výrobní kapacity jsme nuceni odstavovat již vyrobené vozy po nezbytně nutnou dobu.“

V tuto chvíli už je na letišti řada škodovek, přičemž kapacita vymezených odstavných ploch je asi 1800 vozidel. Jakmile čipy přijdou, budou auta z parkoviště stahována zpět do prostor Škody Auto, kde budou čipy instalovány.
Reklama

Odbory mluví o válce čipů

K problematice chybějících čipů ve Škodě Auto se před nedávnem vyjádřily také odbory automobilky ve svém magazínu Škodovácký odborář. To, jak složité je bez čipů plánovat výrobu, popsaly takto: „Je to v podstatě otázka denní operativy, kde je ve hře mnoho faktorů. Cílem je mix modelů a rozpracovaná auta dodělat a co nejrychleji je dostat k zákazníkovi dle jeho přání a potřeby. Momentálně plánujeme každý kalendářní týden, ovšem bez záruky výroby aut. Věříme, že se nakonec najdou dobrá řešení, která zajistí stabilní výrobu.“

Jeden čip vládne všem

Nedostatek čipů rozhodně netrápí jen Škodu Auto. Potýkají se s ním skoro všechny automobilky, vyjma těch, které byly na možnou velkou poptávku po nich připravené. To je třeba Americká Tesla. Kvůli jejich nedostatku v nedávné minulosti například automobilky Volkswagen, Ford nebo Nissan musely snížit výrobu. Jeep dokonce musel výrobu zastavit úplně.

Problém je, že dnešní moderní auta bez čipů prostě nepojedou. Nebudou ani fungovat. Čipy totiž v autě ovládají skoro vše, od například stěračů až po fungování motoru. Ne nadarmo se říká, že dnešní auta jsou jen počítače na kolech a s volantem. A tato čipová krize je toho důkazem.

„Nedostatečné kapacity výroby polovodičů mají za následek zpomalení dodávek v mnoha průmyslových odvětvích po celém světě (spotřební elektronika, počítače, telekomunikace atd.). Rostoucí poptávka po spotřební elektronice, například kvůli práci z domu, na jedné straně a oživující se automobilový trh na straně druhé rovněž od přelomu roku vedly k omezeným dodávkám také v automobilovém průmyslu. Výsledkem je nutnost celosvětového přizpůsobení automobilové výroby, což má dopad také na značku Škoda,“ dodala Martina Gillichová.

Diskuze

Elenq - 07.05.2021 03:39:54
Ahoj.. Mirne fetis , BDSM. To je zajimave i pro kazdou hospodyni.\\ adultme.fun
ooper - 07.05.2021 09:44:13
tak by taky chtělo začít vyrábět normální auta...čistě mechanický,bez elektronických blbostí

Od rychlých špuntů k ještě rychlejším autům. Mazda začínala jako Toyo Cork Kogyo, továrna na korek

Mazda slavila stoleté výročí. Za tuto dobu dokázala vyrobit spoustu bestsellerů a vyhrát 24h Le Mans
03.02.2021 20:06
|
0
Reklama

Škodovky jdou na dračku. Továrny nestíhají, dodací lhůty jsou dlouhé. Značka uvedla na trh novinky

V rámci modernizace roku 2021 se dostala ke slovu chytřejší Laura i s vyšší stupeň asistované jízdy
17.10.2020 18:05
|
51

Pandemie Covid-19 uzavírá evropské automobilové továrny. Zatím na dva až tři týdny

Skupina PSA i koncern VW přistupují k opatřením, která by ještě před pár dny zněla jako sci-fi
17.03.2020 15:00
|
3

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV