Tropické teploty lákají k alkoholickému osvěžení. I pro cyklisty to však znamená mastnou pokutu
Zákon se na cyklisty dívá jako by to byli řidiči automobilů. Musí tedy dodržovat stejná dopravní pravidla, včetně řízení bez vlivu alkoholu nebo návykových látek. Realita je často ale jiná, zejména v létě, kdy se cyklisté na svých výletech rádi osvěží vychlazeným alkoholickým pivem. V případě nehody nebo jen běžné kontroly, však musí počítat s pokutou.
Alkohol se nevyplatí ani na kole
Každý člověk je jinak stavěný, a tak se tělo vypořádává s alkoholem rozdílně. Někomu si stačí dát pivo a za dvě hodiny může v klidu jet, jiný naopak. Pokud nevíte, zda můžete sednout zpátky na kolo, je vhodné si s sebou vozit alkoholtester. Ten vás ochrání od zbytečných nepříjemností. I když nedá se na něj spoléhat 100procetně.
„Cyklistův řidičák, pokud ho vlastní, není v ohrožení, protože kolo není motorové vozidlo. Nemusí se tedy bát, že by o oprávnění přišel, stejně tak mu nehrozí přírůstek do bodového konta,“ doplnil informaci Autosalonu Jan Pechout, expert na silniční bezpečnost.
Policejní hlídka může číhat na cyklostezce a pokud byste nadýchali, je věc přesunuta do správního řízení a vy pak zaplatíte podle nového bodového systému až 25 tisíc korun. Pokud byste ovšem dechovou zkoušku odmítli, riskujete sazbu až 75 tisíc korun. Navíc pokud byste na kole způsobili pod vlivem jakoukoli nehodu, která má za následek zničení cizího majetku, budete nakonec platit jak mourovatí, tedy i onu škodu.
Jednu takovou kuriózní nehodu zažil před nedávnem i dvaatřicetiletý muž, který na Kroměřížsku najel v plné rychlosti do policejního vozidla. Kromě ztráty pantofle a rozbitého čela si koleduje o malér, protože nadýchal téměř dvě promile. To se podle české legislativy klasifikuje už jako trestný čin. Alkoholem posilněný mladík tak může jít klidně na rok do vězení a k tomu zaplatí pokutu do výše až 50 tisíc korun.