Myslete na aerodynamiku a žádné drifty. Odborníci radí, jak převážet vánoční stromeček
Poslední dny před Vánoci bývají ve znamení stresu. Shánějí se ještě dárky a kdo to nechal na poslední chvíli, tak ho čeká ještě vybrat ten správný vánoční strom. To se může zdát jako lehký úkol, pokud ale řidiči podcení některá pravidla, přivezou domu holý kmen a v horším případě ani ten.
Zapomeňte na gumové popruhy
Asi každý jednou zatoužil po vysokém bohatém stromu, jehož špička bude dosahovat stropu. Jenže takový symbol Vánoc se dost těžko převáží v autě. Pokud tedy nemáte v plánu zaplatit přepravní společnosti, pak budou muset být vaše představy trochu realističtější. Před nákupem si tedy rozmyslete, zda strom převezete na střeše auta nebo ho přepravíte v kabině. Důležité je to především proto, abyste si s sebou vzali vhodné pomůcky.
V obou případech si pro ukotvení stromečku vezměte látkové upínací pásy. „Gumicuky nejsou zrovna vhodné, protože při prudkém brzdění nebo nárazu se mohou přetrhnout a stromek poletí pryč,“ varuje motoristy Jan Pechout, expert na silniční bezpečnost. Na střeše se tedy hodí mít ližiny, abyste měli za co upínáky přichytit a strom znehybnit. Ale pozor je důležité strom zajistit nejen proti pohybu zepředu dozadu, ale také se nesmí pohybovat do stran.
Stejně tak nezapomeňte, že špička patří vždy dozadu. Pokud by byla vepředu, stanou se dvě věci. Zhorší se odpor vzduchu a především riskujete polámání větví a celkovou estetiku stromečku. To by vám manželka příliš nepoděkovala.
Stromky, které budou větší, tedy budou přečnívat auto v jakémkoli směru o více jak metr, musí být označené. A to ideálně červeným praporem o rozměrech 30 x 30 centimetrů. Na obvázanou reflexní vestu raději zapomeňte. Jestliže vás při cestě zastihne navíc mlha, mějte s sebou pro jistotu neoslňující bílé světlo a odrazku, které patří dopředu a to samé dozadu jen v červené podobě.
Prudké brzdění může nadělat paseku
Podobné je to v kabině. Stačí složit sedačky a vystlat plochu starou deku, u které vám nevadí zašpinění. Obvykle vám prodejce strom zabalí do stahovací sítě, pokud budete mít štěstí jako my, pak i do pytle. To však není u prodejců vánočních stromů pravidlem. V každém případě ho do sítě nechte zabalit, zamezíte poškrábání střechy a zapíchlého jehličí v rukách, navíc se s ním bude lépe manipulovat. Před naložením do auta se vyplatí strom ještě trochu oklepat.
Platí stejně pravidlo jako při převozu na střeše – tedy látkové popruhy a znehybnit strom. Menší stromky převáží lidé jen na zadních sedačkách, i tady je nutné pamatovat na znehybnění a fakt, že stromek nesmí vyčnívat z bočních okének. Ledabyle položený strom podle serveru Bezpečné cesty se totiž už při nárazu v rychlosti 50 km/h mění na věc o váze až 750 kilogramů. Asi si každý dokáže představit, jakou paseku to pak nadělá.
Navíc za špatně zajištěný strom, ať už v kabině nebo na střeše auta, hrozí motoristům pokuta do výše dvou tisíc korun, takže zapomeňte na punkový převoz a neprovokujte policii. K tomu se váže i styl jízdy. Kdo chce strom dovézt celý, ten by se měl vyhnout rychlé jízdě a driftování odložit také na jindy.