Bizár z českých silnic
Posouzení toho, zda náklad porušuje zákon, je přímo na policistech. Ti mohou kontrolovat to, jestli je náklad dostatečně upevněný, aby nehrozilo jeho uvolnění. Řeší se, zda nemůže být nebezpečný nejen pro ostatní účastníky silničního provozu, ale i pro samotnou posádku auta. Samozřejmě je možné kontrolovat i hmotnost a její případné překročení. „Porušení těchto ustanovení lze postihnout pokutou příkazem na místě do výše 2000 Kč, případně jej oznámit místně a věcně příslušnému úřadu obce s rozšířenou,“ řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.
Policie se ale víc zaměřuje na prověřování vozidel a souprav z jiných kategorií (M2, M3, N1, N2 a podobně) pomocí takzvaného nízko-rychlostního kontrolního vážení. „To může zahrnovat kontrolu hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy, kontrolu poměru hmotností vozidel v jízdní soupravě, kontrolu rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola nebo skupiny kol, kontrolu rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy včetně nákladu nebo kontrolu dodržení podmínek spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu,“ dodala Rubášová. V takovém případě je už pokuta na místě až 15 tisíc korun, ve správní řízení až půl milionu.
Autosalon požádal policii, aby mu poskytla příklad špatně převáženého nákladu z Praxe. Obratem zaslala fotografii, nad kterou zůstává rozum stát. Na snímku si můžete prohlédnout Opel, který je nejen očividně přetížený, ale naložené fošny přečnívají dozadu i na obě strany. Ve voze je i další materiál. Je až s podivem, že byl řidič schopen vůbec jet v běžném provozu, dokud ho policie nezastavila.