Policisté jsou „benevolentní“
Jde tedy spíš o to, že úřady jsou ke svatbám shovívavé. „Aby se jednalo o přestupek, musí být naplněny jak materiální, tak i formální znaky, například společenská nebezpečnost. A proto předpokládáme, že by se v tomto případě nakonec o přestupek nejednalo. To ale musí vždy posoudit policista na místě,“ upozornil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.
Policie nemá důvod k tomu, aby přestupky svatebčanů tolerovala. Ale i ona k nim přistupuje mírně. „Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí každý konkrétní policista, žádný metodický pokyn neexistuje a není ze zákona možné policistům nařizovat minimální výše pokut, jaké mají ukládat. V obecné rovině lze konstatovat, že policisté jsou ke svatebním průvodům benevolentní,“ dodal policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
Dá se tedy očekávat, že pokud se jako řidiči zúčastníte svatebního průvodu, policejní hlídka nad případným přestupkem spíš přimhouří oči, nebo vás kontrolovat vůbec nebude. Je dobré si však uvědomit, že před koronavirem sňatek uzavřelo ročně skoro 55 tisíc párů. A tak jakkoliv je pro vás svatební den výjimečný, pro lidi žijící na trase k radnici či do kostela, jde zejména v letních měsících o každodenní realitu. Slušností by tedy mělo být alespoň v obci sundat ruku z klaksonu.