Reklama
Řidičův chleba

Pokud míříte na Slovensko, netrubte na cyklisty, kteří jedou vedle sebe. Povoluje jim to zákon

Slovenská pravidla silničního provozu jsou pro cyklisty přívětivější než v Česku. Mohou pít alkohol
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Slovenské dopravní předpisy dávají cyklistům větší volnost než ty české. V některých případech mohou jezdit na silnicích vedle sebe a pod vlivem alkoholu. Nehodovost cyklistů po zavedení nových pravidel na území Slovenska od loňského března klesla, a to včetně smrtelných úrazů. Naopak v Česku je tento trend opačný.

Méně mrtvých na Slovensku

Od března 2022 platí na Slovensku nové dopravní předpisy, jejichž součástí je i ustanovení, že při jízdě skupiny čítající minimálně šest cyklistů se umožňuje jízda vedle sebe. „Zatím neevidujeme žádné problémy, které by nám kvůli tomuto vznikaly v souvislosti s bezpečností nebo s plynulostí provozu,“ uvedl pro web Autosalon.tv ředitel slovenské dopravní policie Tomáš Vrábel. „Řidiči si na nová pravidla soužití s cyklisty ve větší míře nestěžují,“ dodal. Zato čeští řidiči považují jízdu cyklistů na silnici vedle sebe za jednu z věcí, která jim na vzájemném soužití těchto dvou skupin účastníků silničního provozu nejvíc vadí. Vychází to z letošního průzkumu agentury Kantar. Na našich silnicích jsou cyklisté povinni jezdit výhradně po jednom za sebou.

Zároveň byla na Slovensku podobně jako v Česku zavedena povinnost dodržovat při objíždění lidí na kolech minimální vzdálenost 1,5 m při rychlosti nad 50 km/h a jeden metr při rychlostech nižších. V Česku musejí řidiči aut cyklisty míjet s odstupem minimálně 1,5 m už při rychlostech od 30 km/h.

Změny pravidel přinesly na Slovensku výrazné snížení nehod cyklistů, a to i těch smrtelných. „Za prvních sedm měsíců evidujeme 428 nehod s účastí cyklisty, o padesát méně než v loňském roce. Snížily se i počty usmrcených cyklistů. Letos jich bylo jen šest, loni za stejné období třináct,“ chlubí se šéf slovenské dopravní policie.

To v Česku je trend i po zavedení povinnosti objíždět cyklisty s dostatečným odstupem zcela opačný. Za prvních šest měsíců roku 2023 zemřelo na českých silnicích 23 cyklistů, což je nejvíc za posledních sedm let. Loni to bylo ve stejném období o šest méně.

Agresivnější Češi?

Slováci přitom mají benevolentnější předpisy pro cyklisty nejen z hlediska jejich jízdy vedle sebe, ale i z hlediska konzumace alkoholu. Všude v obcích a městech, a také na cyklostezkách, mají lidé na kolech povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi.

„Největší rozdíl mezi slovenským a českým sdílením silnice mezi cyklisty a řidiči ale vidím v ohleduplnosti a toleranci,“ tvrdí Adrian Gazdík, který letos pořádal už třetí ročník osvětové a charitativní jízdy Mission Ride. Ta spočívala v tom, že přibližně dvacetičlenný peloton cyklistických nadšenců ujel během čtyř dní v plném provozu téměř 600 kilometrů. Startovali na východním Slovensku, cíl byl v moravských Otrokovicích. Jízda měla připomínat cyklistům i řidičům nová dopravní pravidla a šířit myšlenky ohleduplnosti a tolerance. A zároveň vybírat peníze pro děti s tělesným a mentálním postižením. Akci podpořily i některé velké firmy z automobilové branže jako Continental či Hyundai. „Zatímco na Slovensku nás za necelé čtyři dny vytroubili dva řidiči, v Česku jich bylo během dvou hodin závěrečné etapy sedm. A to jsme se samozřejmě snažili dodržovat na českém území české předpisy,“ tvrdí Gazdík.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 11.08.2023 16:14:38
JA TROUBIM A TROUBIT BUDU !!!! PZE JSOU TO VSUDE TRUBKY !!!! KDYZ JEDOU VEDLE SEBE JAK TRUBKY !!!! TEPLA A STUDENA !!!! VE SVETE UZ JE BEZNE !!!! TEPLA TEPLA !!!! STUDENA STUDENA !!!! JEN U NAS TO JESTE NEVYROVNALI !!!! PODLE LGBTQIA+ H2O
frank - 11.08.2023 13:51:18
Nevím proč se v Česku účastníci provozu tak rozčilují nad cyklisty. Velké procento řidičů jede co nejblíže k prostředku silnice jen proto, aby před ně nebylo vidět a bylo obtížné je předjet. Ignorují jízdu u krajnic, kterou vyžadují od cyklistů ...

Diváky na Tour de France lákají čím dál víc bizarní auta než slavní cyklisté

Kolona alegorických vozů patří k legendárnímu závodu už od roku 1930. Prší z ní dárky
23.07.2023 20:05
|
3
Reklama

Smrtelných nehod cyklistů je letos více než dříve. Šanci na zlepšení označili za „necyklistickou“

Za nehody si cyklisté často mohou sami, velkou roli hraje také alkohol
12.07.2023 18:37
|
8
Reklama

Hlavním zabijákem chodců a cyklistů v Praze nejsou auta, ale oni sami. Dokazují to policejní data

Hnutí za 30 km/h by se mělo místo šikany řidičů zaměřit na chodce, mobil, sluchátka a tramvaje
30.06.2023 07:05
|
33

Povinný odstup 1,5 m zatím nezabral. Letos na českých silnicích prudce stoupla úmrtnost cyklistů

Za čtyři měsíce letošního roku zemřelo při nehodách 18 cyklistů
07.06.2023 11:30
|
7

Jezdili jsme autem v pelotonu Tour de France. Je to adrenalinová rallye

Vjezd mají povolen převážně elektromobily. Za jejich volanty najdete bývalé závodníky
22.07.2024 14:30
|
3

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1
Reklama

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3
Reklama
Autosalon TV