Hlavním problémem je nepozornost, nikoliv rychlost
Co mají tyto nehody společné? Podle policie bylo u všech třech tragických střetů chodce a auta, kdy byl za viníka nehody označen řidič, hlavním důvodem kolize nevěnování se plně řízení vozidla. Ani v jednom případě nebyla uvedena nepřiměřená rychlost či dokonce její překročení. Další společný faktor je, že se všechny nehody staly za tmy - dvě z nich dokonce v hodně pokročilou hodinu. Je jasné, že pomaleji jedoucí auta představují menší riziko, ale stejně tak je nutné racionálně uvažovat nad tím, zdali by řidič, který o půlnoci srazil ve Švehlově ulici chodce a ujel, v případě plošné třicítky na daném místě tento limit vůbec dodržoval. To je více než naivní. Takový člověk totiž vůbec nepatří za volant.
Podobnou optikou se můžeme dívat i na zmíněný střet motocyklu s cizincem u hlavního nádraží těsně před půlnocí. I zde je docela obtížné si představit, že by se motorkář na pravděpodobně hodně prázdné několikaproudé magistrále ploužil nocí 30 km/h. Ani tato nehoda tedy není klasickým případem, v kterém dítě vchází na přechod před špatně zaparkovaným obrovským SUV přes které není vidět, když tu se náhle ulicí blíží šílenec jedoucí rychlostí 50 km/h.
A tak vlastně jedinou loňskou tragickou nehodou, u které lze spekulovat, že by jí nižší rychlost mohla zabránit, byla ta z pražského Újezdu, kde mladá řidička ve starším Subaru Forester srazila vinou své nepozornosti dva seniory, z nichž jeden později zemřel.
Každý lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu, proto si samozřejmě uvědomujeme, že na vzájemné soužití v Praze nelze koukat jen a pouze řečí statistik a čísel. Společným cílem všech účastníků silničního provozu a občanů města by mělo být co nejméně konfliktní soužití a vzájemná ohleduplnost a respekt. Šlo nám však o to ukázat, že centrum města, jakož i Praha jako celek, není pro chodce a cyklisty zase tak nebezpečným místem, jaké se z něj snaží někteří obchodníci se strachem a averzí vůči motoristům vytvořit. Buďte všichni opatrní!