Reklama
Řidičův chleba

Hlavním zabijákem chodců a cyklistů v Praze nejsou auta, ale oni sami. Dokazují to policejní data

Hnutí za 30 km/h by se mělo místo šikany řidičů zaměřit na chodce, mobil, sluchátka a tramvaje
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Poslední dobou se zejména v Praze přiostřuje veřejná debata na téma regulace osobních aut v hlavním městě. Sociální sítě jsou plné fotek neukázněných řidičů parkujících na chodníku či překážejících v cyklopruhu. Rozhořčení občané fotí auta stojící blízko přechodu pro chodce s tím, že je to smrtelně nebezpečné, v jistých kruzích se zvyšuje averze vůči SUV. Klid nedodávají ani protesty uskupení Poslední generace: 30 pro Prahu, během nichž několik desítek lidí blokuje dopravu na hlavních pražských tepnách s cílem prosadit plošné zavedení maximální rychlosti 30 km/h.

Společným argumentem výše zmíněných aktivit je především bezpečnost zranitelných účastníků provozu, tedy chodců a cyklistů. Není však nic jednoduššího než se podívat do policejních statistik, abychom zjistili, že by se všichni ti, kteří brojí i proti úplně normálním lidem využívajícím v Praze auta, měli zaměřit úplně jiným směrem - k chodcům, cyklistům a možná tramvajím.

Rok 2022: Nejméně smrtelných nehod za pět let

Když se diskuze stává až příliš emotivní, je vždy nejlepší se vrátit k faktům. Tvrdí-li tedy někdo, že je třeba nutné omezit v Praze rychlost na 30 km/h, protože jsou auta nebezpečná a představují pro chodce a cyklisty smrtelné nebezpečí, je vhodná chvíle podívat se s chladnou hlavou, ale o to detailněji, na to, jak to v hlavním městě s tragickými nehodami vůbec vypadá. 

Obrátili jsme se tedy přímo na tiskové oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy s relevantními dotazy, týkajícími se počtu usmrcených osob při dopravních nehodách v Praze za loňský rok. Celkem vloni v Praze zemřelo při dopravních nehodách 17 lidí, což je meziroční pokles o pět. Jedná se o všechny tragické dopravní nehody – jsou zde tedy započteny například i nehody na pražském okruhu, květnová fatální nehoda motorkáře v Modřanské ulici či říjnová srážka dvou vozidel v ulicích Sazečská a Černokostelecká. V motorových vozidlech zemřelo pět řidičů, jeden spolujezdec a dva motorkáři.

Chodci ze sebe sami dělají ohrožený druh

Nás ale tentokrát více zajímají chodci a cyklisté. Chodců zahynulo vloni v Praze celkem osm, cyklista pak jeden. Z policejních podkladů vyplývá, že onen nešťastník na kole byl zároveň i viníkem dané nehody a stejně tak zavinilo tragickou nehodu i pět chodců (mezi nimi bohužel i jedno dítě). Při dalším zkoumání statistik zjistíme, že čtyři chodci z celkového počtu osmi zemřelých zahynuli po střetu s tramvají, přičemž ani v jednom případě nebyl viníkem řidič tramvaje.

Zbývají tedy tři nehody, při nichž byl vloni usmrcen chodec a viníkem byl řidič motorového vozidla. Ve středu 19. ledna se taková nehoda stala na pražském Újezdě v 18:45, v pátek 18. února o půlnoci srazil řidič auta chodce ve Švehlově ulici v Praze 10 a ujel a v neděli 29. května došlo ve 23:47 ke střetu malého motocyklu s cizincem, který podle šetření policie náhle vstoupil do vozovky z chodníku v ulici Wilsonova před hlavním nádražím. Nakonec byl za viníka nehody označen řidič motocyklu.
Reklama

Hlavním problémem je nepozornost, nikoliv rychlost

Co mají tyto nehody společné? Podle policie bylo u všech třech tragických střetů chodce a auta, kdy byl za viníka nehody označen řidič, hlavním důvodem kolize nevěnování se plně řízení vozidla. Ani v jednom případě nebyla uvedena nepřiměřená rychlost či dokonce její překročení. Další společný faktor je, že se všechny nehody staly za tmy - dvě z nich dokonce v hodně pokročilou hodinu. Je jasné, že pomaleji jedoucí auta představují menší riziko, ale stejně tak je nutné racionálně uvažovat nad tím, zdali by řidič, který o půlnoci srazil ve Švehlově ulici chodce a ujel, v případě plošné třicítky na daném místě tento limit vůbec dodržoval. To je více než naivní. Takový člověk totiž vůbec nepatří za volant. 

Podobnou optikou se můžeme dívat i na zmíněný střet motocyklu s cizincem u hlavního nádraží těsně před půlnocí. I zde je docela obtížné si představit, že by se motorkář na pravděpodobně hodně prázdné několikaproudé magistrále ploužil nocí 30 km/h. Ani tato nehoda tedy není klasickým případem, v kterém dítě vchází na přechod před špatně zaparkovaným obrovským SUV přes které není vidět, když tu se náhle ulicí blíží šílenec jedoucí rychlostí 50 km/h. 

A tak vlastně jedinou loňskou tragickou nehodou, u které lze spekulovat, že by jí nižší rychlost mohla zabránit, byla ta z pražského Újezdu, kde mladá řidička ve starším Subaru Forester srazila vinou své nepozornosti dva seniory, z nichž jeden později zemřel.

Každý lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu, proto si samozřejmě uvědomujeme, že na vzájemné soužití v Praze nelze koukat jen a pouze řečí statistik a čísel. Společným cílem všech účastníků silničního provozu a občanů města by mělo být co nejméně konfliktní soužití a vzájemná ohleduplnost a respekt. Šlo nám však o to ukázat, že centrum města, jakož i Praha jako celek, není pro chodce a cyklisty zase tak nebezpečným místem, jaké se z něj snaží někteří obchodníci se strachem a averzí vůči motoristům vytvořit. Buďte všichni opatrní!

Vážně míněná rada Poslední generaci: 30 pro Prahu

Pokud vám jde skutečně o bezpečnost zranitelných účastníků silničního provozu v Praze, zaměřte okamžitě svou pozornost směrem k chodcům a cyklistům. Zastavujte je, blokujte je, znemožněte jim chůzi či jízdu a při té příležitosti jim naléhavě vysvětlujte, že se nemají po městě pohybovat se sluchátky na uších a nemají koukat do mobilu. Právě nepozornost je totiž podle policie i Dopravního podniku hlavního města Prahy nejčastější příčinou kolize chodců s tramvajemi či jinými účastníky provozu. Nejsou to totiž ve většině případů auta, natož jejich rychlost, kdo představují smrtelné riziko. Zklidnění zbytečně vyhrocené situace mezi řidiči a vaší aktivitou všem jedině prospěje a vy můžete svou energii nasměrovat tam, kde je jí podle statistik skutečně třeba a kde máte výrazně větší šanci něco změnit k lepšímu.
Reklama

Diskuze

Martin - 03.07.2023 17:38:44
Více lidí zahyne při nehodách mimo Prahu, co takhle 30km/h všude mimo Prahu? Kdyz v obcich (nejen Praha) nebudou dopravni prostredky s koly, nebude potreba resit 30km/h. 30km/h je jen zastupny problem.Reseni je - co ma kola nema byt v blizkosti chodcu.
Martin - 03.07.2023 17:34:53
Kola jsou stejne nebezpecna jako auto, navic cykliste a kolobezkari kaslou na chodce. Nejsou slyset a najednou jsou tedy.Obce musi mit objezdni komunikace-okruhy.Vse, co ma kola nema byt v blizkosti chodcu.Co ma kola je potencialni zabijak.

Lidé 30 km/h v Praze nechtějí, ukázala anketa. Aktivisté ji budou opakovat, dokud nedopadne dobře

Aktivisté navzdory výsledku blokovali dopravu i v pátek. Vede je už dříve trestaný člověk
10.03.2023 09:30
|
30
Reklama

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
03.03.2023 11:58
|
26

Mladík s čerstvými papíry letěl městem skoro 130 km/h. „Fááákt?“ divil se policejní kontrole

Strážník si řidiče všiml a stačil vyndat radar. Do auta skočil tak rychle, že na místě nechal kolegu
11.11.2021 11:40
|
13

Toto jsou z hlediska závad nejhorší ojetá auta podle stáří. Některé modely se často opakují

Výsledky statistik nalezených závad z německých STK jsou velmi užitečným vodítkem
06.12.2024 08:13
|
0

Muzeum Mercedesu ve Stuttgartu nadchne nejen fanoušky značky. Expozice je skutečně velkolepá

Obrovská výstavní plocha vás provede všemi historickými milníky, a to nejen těmi automobilovými
29.11.2024 08:22
|
0
Reklama

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama
Autosalon TV