Proč je plošných 30 km/h špatně
Vynecháme-li fakt, že protest aktivistů tím, že zablokují rušnou silnici a způsobí tak dopravní kolaps, není z podstaty příliš ekologický, nedává smysl ani jejich požadavek. Rychlost 30 km/h je zkrátka příliš nízká na to, aby vozy jezdily s nižšími emisemi. Řada aut je v této rychlosti schopna jet na druhý převodový stupeň a vypouští více zplodin než při padesátce.
Problém třicítky je také ten, že jde o příliš nízkou rychlost na její udržení. Zjednodušeně řečeno, řidiči nejsou schopni jet souvisle 30 km/h a už při malém zahuštění dopravy následně kaskádovitě vznikne zbytečná zácpa. Jak taková situace nastane jsme popisovali už v minulosti, přečtěte si článek vlevo od tohoto textu. Výsledkem plošné třicítky by bylo na mnoha místech Prahy zhoršení dopravní situace a tím paradoxně zhoršení emisí i bezpečnosti pro řidiče a chodce.
Ostatně, plošné nařízení je vůbec nejhorší možností, jak dopravu regulovat, protože neodpovídá konkrétní situaci v daném místě a čase. Pro příklad: V Česku je plošný limit 90 km/h mimo obec, nicméně na některých silnicích je velmi nebezpečné jet třeba i o 30 km/h méně, ať už kvůli jejich stavu nebo profilu. Naopak zase na některých je možné jet pohodlně a bezpečně 120 km/h.
Stejně tak by neodpovídala plošná třicítka celé Praze. Jistě nedává smysl třeba na Vinohradské ulici, kde by auta blokovala tramvaje, na dotčené magistrále, Evropské a mnoha dalších místech. Naopak by měla smysl třeba ve vybraných homogenních obytných blocích, například mezi činžáky na Vinohradech, Žižkově nebo v Dejvicích, kde je větší koncentrace chodců. To už ale záleží na jednotlivých městských částech a obyvatelích, zda něco takového chtějí. A v řadě případů už tam takové zóny jsou, řeč je například o Karlíně.