Reklama
Autopunk

Diváky na Tour de France lákají čím dál víc bizarní auta než slavní cyklisté

Kolona alegorických vozů patří k legendárnímu závodu už od roku 1930. Prší z ní dárky
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Zkoumali jsme zákulisí Tour de France z automobilového úhlu pohledu a zjistili, že přibližně polovina diváků není u trati slavného závodu primárně kvůli závodníkům na kolech, ale kvůli koloně alegorických vozů. Z nich na ně totiž padají drobné dárky. Zároveň jsme s vítězem Tour de France vystoupali poslední dva velké kopce letošního ročníku a natočili atmosféru u trati.

Polovina diváků je tu kvůli reklamnímu konvoji

Tour de France, to je fenomén nejen ve Francii, ale u všech fandů cyklistiky po celém světě. Jenže legendární etapový závod přitahuje miliony lidí z celého světa k trati i kvůli automobilům, nebo spíš kvůli něčemu, co se jim vzdáleně podobá.

Už před 15 lety zveřejnila francouzská média překvapivé výsledky průzkumu, podle kterého se čtyřicet procent diváků přijde podívat na Tour de France zejména kvůli koloně alegorických vozů, která je předvojem cyklistického pelotonu. Tři roky starý článek na webu WeLoveCycling píše dokonce o 47 procentech. Podle letošní osobní zkušenosti autora tohoto článků může být toto číslo ještě vyšší. A není se čemu divit.

Zatímco peloton Tour de France, pokud jede pohromadě, profrčí kolem obecenstva během několika vteřin, konvoj s alegorickými vozy je míjí několik desítek minut a prší z něj drobné dárky. Bonbóny, keksy, plechovky s pitím, kloboučky, cyklistické dresy, ledvinky, otvíráky, malí plyšáci a bůhví co ještě. Diváci podél trati se na dárky lačně vrhají, a následně s nimi mezi sebou obchodují. Kolegovi z konkurenčního vydavatelství se například podařilo vykšeftovat světle zelený klobouček Škoda za ledvinku Continental.

Přitažlivost konvoje spočívá i v nápaditosti alegorických vozů a přítomnosti populárních (zejména frankofonních) zpěváků či herců na jejich pódiích. Nechybí ani vnadné hostesky. Z reproduktorů se line hlasitá hudba a zvukové efekty, které mají přilákat co nejvíc pozornosti. Díky interakci s převážně lehce opilými diváky vzniká zábavná atmosféra tolik typická pro Tour de France.

Reklamní karavana je přitom zajímavá i pro milovníky aut. Kromě spousty rozeznatelných automobilových novinek a legendárních francouzských youngtimerů totiž nabízí i výtvory, které nikde jinde na silnicích nepotkáte. Pokochat se jimi můžete v galerii pod tímto textem.

Okamžitý úspěch

Reklamní karavana vznikla už v roce 1930 a vymyslel ji zakladatel Tour de France Henry Desgrange, když přemýšlel, jak zaplatit zajímavý nápad. Chtěl totiž slavný závod zatraktivnit po celém světě tím, že v něm nebudou soutěžit jezdci pod hlavičkami privátních stájí, ale národních týmů. A to na identických kolech, aby měli všichni rovné podmínky. Myšlenka bohulibá, atraktivní, leč drahá, protože tím pádem museli organizátoři platit cyklisty sami.

A tak Desgrange vymyslí reklamní karavanu, která jede jako předvoj samotného závodu, a podél trati, samozřejmě za tučný poplatek organizátorům, propaguje firmy a jejich výrobky. Úspěch této myšlenky je okamžitý. Před cyklisty vrčí stroje lákající na potraviny, drogerii nebo budíky. Výrobce čokolády Menier rozdá hned v roce 1930 půl milionu tabulek.

V dalších letech se sice Tour vrátí k současnému systému soutěžení mezi privátními stájemi, reklamní karavana ale zůstává a patří mezi základní pilíře příjmů organizátorů. Neustále se rozrůstá. V roce 1977 čítá 107 vozů, v rekordním roce 2006 už neuvěřitelných 219 aut, která vytvořila kolonu dlouhou 20 kilometrů. Trvá tři čtvrtě hodiny, než projedou všechna auta. V posledních ročnících se počet alegorických vozů redukuje. Například v roce 2020 jich jelo 160, o které se staralo 600 lidí ze 31 firem a institucí. Konvoj měřil 10 kilometrů a rozdal mezi diváky víc než 15 milionů dárků. Tour de France odhadem sleduje přímo u trati každý rok deset až 12 milionů přihlížejících. Zájemce musí podle odhadů WeLoveCycling zaplatit za místo v karavaně 250 tisíc eur, tedy šest milionů korun.

V posledních letech se myslí čím dál víc na ekologii, takže auta s benzinovým a naftovým motorem jsou vytlačována elektromobily. A dárky se rozhazují v ekologičtějších obalech – například v papírových pytlících místo plastových.

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv
Diváci kolem trati závěru 20. etapy Tour de France přibližně tři hodiny před tím, než kolem projedou cyklisté.

Větrovka zapletená v předním kole i čert

Atmosféru kolem trati jsme si užili na vlastní kůži, když jsme v doprovodu vítěze Tour de France z roku 2010 Andyho Schlecka absolvovali na kolech posledních čtyřicet kilometrů předposlední etapy letošního ročníku. Zdolali jsme tak dvě závěrečná stoupání závodu na Petit Ballon (9,3 km s průměrným sklonem 8,1 procenta) a Col du Platzerwasel (7,1 km, 8,4 procent) ohodnocená jako vrchařské prémie první kategorie.

„Dokud vnímáš diváky podél tratu, nedáváš do toho všechno,“ hecuje mě Andy. 

No jo, jenže jak je nevnímat, když ti borec z deseti centimetrů ječí do obličeje, že od něj můžeš za 50 eur koupit dávku kokainu. Za další zatáčkou mi chlapeček stříkne do obličeje vodu z dětské pistolky. Ale slušně se předtím zeptá, jestli může. Můžeš, vždyť je vedro jako v pekle. 

Kousek dál čert řinčí řetězy a hrozí mi trojzubcem. Z gigantických reproduktorů duní motivační „tuc tuc“. A hlavně kvůli zelenému dresu Škodovky, který mám na sobě, na mě tisíce lidí neustále křičí „Allez Jasper!“, protože stejný trikot obléká i lídr bodovací soutěže Jasper Philipsen. To potom člověk na ty příšerné kopce vyletí, jako by měl v zádech uragán. Tedy pokud se mu do předního kola nezaplete větrovka, kterou silný boční vítr odvane nepozornému divákovi. Ano, i to jsem na stoupání ve Vogézách zažil. Na jednu stranu člověk tu atmosféru cyklistům závidí, na druhou si o nich myslí o to víc, jací to jsou hrdinové.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 24.07.2023 11:30:27
FDJ - to je (byla?) nějaká východoněmecká pionýrská organizace za Ericha Honeckera! Obrázek 5, 6.
Pichav - 24.07.2023 07:41:06
Nebo jak se ten uchýlený spolek jmenuje.

V pelotonu Tour de France 2021 to vypadá jako v Mladé Boleslavi. Jede tam víc škodovek než cyklistů

Mapovali jsme zákulisí nejslavnějšího cyklistického závodu z motoristického hlediska
28.07.2021 08:02
|
5
Reklama

Exkluzivně z Tour de France: Jezdili jsme se Škodou Enyaq v pelotonu

Na TdF jsme byli opět přímo u zdroje a zkontrolovali vozový park, o který se už 17 let stará Škoda
16.09.2020 09:40
|
1

Zatím to nikdo neví, ale příští rok přesouváme Tour de France do Gruzie!

Celý cyklistický cirkus bych vyhnal pod Kavkaz. Tam by se teprve ukázala sportovní pravda
15.07.2019 09:23
|
0

Nové BMW X3 jezdí suverénněji, než kdykoli předtím. Design přídě a ovládání ale budí rozpaky

Vyzkoušeli jsme nejslabší a nejsilnější variantu čtvrté generace - X3 20d xDrive a X3 M50 xDrive
01.12.2024 18:06
|
0

Nové Mini Countryman už přerostlo Škodu Karoq. Při jízdě umí nadchnout i štvát, silnější je lepší

Testovali jsme nejslabší benzinovou verzi Countryman C i nejvýkonnější Countryman JCW
27.11.2024 10:33
|
0
Reklama

Porsche v Praze ukázalo, že elektrizovat se dá i tak, aby se to většině příznivců značky líbilo

Novou 911 GTS pohání hybrid. Zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h behem tří vteřin a upaluje až 312 km/h
22.11.2024 08:20
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0
Reklama
Autosalon TV