Reklama
Nová auta

Řídili jsme novou Škodu Superb. Zahodila manuální převodovku, ale jezdí komfortně a za pár litrů

Auto se chlubí téměř třiceti Simply Clever prvky. Je mezi nimi i elektrická roleta v kufru
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Až na podzim letošního roku v Mladé Boleslavi strhnou plachtu z nové Škody Superb, bude to pro tuzemskou automobilku velký krok kupředu. Čtvrtá generace manažerského liftbacku a kombi totiž nabídne vynikající kombinaci komfortu, praktičnosti a jízdních vlastností. Alespoň takové dojmy jsme si odnesli z utajených jízd se zamaskovanými prototypy, na které nás Škoda před měsícem pozvala. A právě dnes skončilo embrago, takže vás můžeme seznámit z prvními dojmy zpoza volantu očekávané novinky.

Tajná premiéra

Na silnici jsme mohli vyjet pouze se zamaskovanými vozy, stejně tak Škoda zatím veřejnosti podobu čtvrtého Superbu ukázat nechce. My jsme si ho ale už mohli prohlédnout kompletně bez maskování, jen jsme se museli upsat téměř krví (čti: museli jsme odevzdat mobily) a tak se budete muset spolehnout jen na naše převyprávění.

Za pozornost určitě stojí fakt, že nový Superb, ať už jde o liftback nebo kombi, narostl na délku. A to o 40 mm. Velmi se tak blíží pětimetrové hranici, což je pořádně znát při pohledu z boku vozu. Design pokračuje ve hře s krystalickými prvky, což je vidět například na nových full-LED světlometech (k dostání budou i Matrix LED se dvěma moduly a 40krát vyšší intenzitou svitu než předchozí model) nebo zadních brzdových světlech. Celkově se vzhled nového Superbu nejlépe popisuje jako evoluce předchozího modelu se silnou inspirací u aktuální Octavie. Je cítit příbuznost, zároveň ale i fakt, že tohle auto je jednoznačně z vyšší třídy.

Zajímavostí je, že ačkoliv se prodloužila délka, rozvor zůstal mezigeneračně stejný. I to ale umožnilo zvětšení vnitřního prostoru. Patrné je to na kufru, který má nově 690 litrů základního objemu, to je o 30 víc než u současného modelu. Do zavazadelníku se také soustředí řada Simply Clever řešení, vůbec poprvé se na palubě vozu z Mladé Boleslavi objevuje elektricky ovládaná roletka kufru. Pokud otevřete páté dveře, automaticky se zasune. Po jejich zavření zase zpět zakryje náklad. Není to sice první auto na světě s tímto trikem v rukávu, ale Superbu to přidá na uživatelské přívětivosti. Následující tabulka ukazuje změny v rozměrech:

Srovnání se současným modelem

Rozměr Škoda Superb Škoda Superb Combi
Délka (mm) 4912 (+43) 4902 (+40)
Šířka (mm) 1849 (-15) 1849 (-15)
Výška (mm) 1481 (+12) 1482 (+5)
Rozvor (mm) 2841 2841
Prostor pro hlavu vpředu (mm) 1049 (+11) 1049 (+7)
Prostor pro hlavu vzadu (mm) 986 (+6) 1008 (+8)
Zavazadlový prostor (l) 645 (+20) 690 (+30)

Čistý střih a inteligentní ovladače

Pojďme se ale z kufru přesunout směrem kupředu do interiéru. Na zadních místech je už tradičně tak velká porce místa, že si i dospělí vzrostlí lidé pohodlně přehodí nohu přes nohu. Automobilka hovoří i o větším prostoru nad hlavou. Naše pozornost se ale soustředila hlavně na přední sedadla a palubní desku, která byla při jízdách pečlivě zakrytá kartonem a tejpou tak, aby neprozrazovala vůbec nic.

My jsme ale na vlastní oči viděli sázku na jednoduchý design s dominantními displeji. Uprostřed palubní desky je tyčí 12,9 palce široká obrazovka s jemným rastrem a tvar palubky tak trochu navazuje na elektrický Enyaq. Trochu zvláštní je kombinace displeje nahrazujícího ručičkové budíky rychlosti a otáčkoměru, který citelně vystupuje z přístrojové kapličky, jakoby se tam nevešel. „Kapličku bylo nutné zachovat kvůli instalaci head-up displeje, který musí být v určité poloze a jeho základna by neměla být viditelná z místa řidiče,“ řekl Autosalonu designér interiéru Peter Olah.

Olah stojí také za největší změnou, která kabinu Superbu potkala. Jde o inteligentní ovladače Smart Dials, což jsou tři otočné voliče s malými obrazovkami uprostřed, kdy boční ovládají teplotu klimatizace a vyhřívání nebo odvětrávání sedadel. Prostřední volič je programovatelný, přičemž si lze vybrat jednu až čtyři z celkem šesti funkcí. Patří mezi ně nejen intenzita vyfukování vzduchu, směr jeho proudění a chytrá klimatizace iClimate, ale i nastavení hlasitosti, zoom v navigaci nebo jízdní režimy. Prostě to, co se nejlépe ovládá fyzickým otočným „kolečkem“. Každý si navíc vybere, co chce ovládat, mezi jednotlivými funkcemi se pak přepíná stlačením voliče.

Jak jsme si mohli vyzkoušet, ovládání je to velmi přirozené a příjemné. Displeje jsou jemné, jasné a hodnoty na nich se ladně proměňují. Tohle ovládání tak bude „highlightem“ interiéru Superbu (a dostane ho i nový Kodiaq). Ještě nesmíme zapomenout na fakt, že se údaje opakují i na velké obrazovce, aby řidič mohl voliče nahmatat po paměti a periferně pak sledovat změny, což bude za jízdy mnohem bezpečnější, než kdyby se Škoda rozhodla udělat jen dotykové ovládání, jak se k tomu dnes uchyluje řada konkurentů.

Další zajímavou novinkou v kabině je volič automatické převodovky, který se přestěhoval ze středového tunelu na sloupek řízení. Jde o ovladač, který známe ze Škody Enyaq. Tento přesun umožnil, aby se zefektivnil prostor mezi řidičem a spolujezdcem a vzniklo tu tak více místa na odkládání drobností. Z přesunu voliče už také vyplývá fakt, že Superb koupíte jen s automatickou převodovkou.

Tichý a chytrý motor

U čtvrtého Superbu bude na výběr celkem šest pohonů, tedy tři benzinové, dva naftové a také plug-in hybrid ve verzi Superb iV. Ten bude nově slibovat dojezd až 100 km na jedno nabití – umožní to baterie o kapacitě 26 kWh, což je na vůz tohoto typu opravdu hodně. Protože přijde na trh později než běžné spalovací verze, na prezentaci jsme s ním nejezdili. Usedli jsme ale za volant vznětového čtyřválce 2.0 TDI, který nám přišel pro auto ideální i díky svému solidnímu odhlučnění. Nejvíc dojmů jsme si ovšem odnesli od mild-hybridního 1.5 TSI o výkonu 110 kW. Jednotka je z nové generace EA 211 evo2 a velmi nás překvapila tím, kolik času bylo možné fungovat s vypnutým motorem. Až se zdálo, jako bychom jezdili spíš s full-hybridním systémem.

K tomu je ještě motor 1.5 TSI vybaven novou generací vypínání poloviny válců ACT+. Ta nyní jede na polovinu válců delší dobu než předchozí varianta a také na delší dobu se dokáže zcela vypnout a vůz tedy může takříkajíc plachtit. Dodejme ještě, že motor pracuje v účinnějším Millerově cyklu nebo používá proměnnou geometrii lopatek turba. Výsledkem je velmi nízká spotřeba. V autě jsme ale strávili jen několik desítek kilometrů, a tak si přesné hodnoty necháme samozřejmě na později. Můžeme nicméně prohlásit, že jsme výsledky byli velmi mile překvapeni. Vzhledem k tomu, že motor je logicky ještě tišší než naftová jednotka, začiná se naopak jevit jako ideál právě on. Ani bychom se tak nedivili, kdyby lidé nakonec od nafty upustili a dali přednost právě mild-hybridu, který se mimochodem u Superbu objevuje vůbec poprvé.

Přehled motorizací dostupných pro čtvrtou generaci Škody Superb si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Motorizace Škody Superb

Motor Výkon Převodovka
Benzinový
1.5 TSI (mHEV) 110 kW (150 k) 7st DSG
2.0 TSI 150 kW (204 k) 7st DSG
2.0 TSI 195 kW (265 k) 7st DSG 4x4
Naftový
2.0 TDI 110 kW (150 k) 7st DSG
2.0 TDI 142 kW (193 k) 7st DSG 4x4
Plug-in hybrid
1.5 TSI iV 150 kW (154 k) 6st DSG

Nové tlumiče i řízení

Nová Škoda Superb stojí na platformě MQB evo, tedy vylepšené verzi známého koncernového základu. Auto má novou přední nápravu a robustnější zadní, dostalo hliníkový subframe. Změny jsou ale i menšího charakteru, třeba nové pneumatiky, které by měly být tišší, jsou tu i nové brzdy. To vše směřuje k tomu, aby byl Superb co nejkomfortnější.

My jsme na cestách v okolí švýcarské Ženevy cítili, že se auto zbavilo svého možná až příliš měkkého nastavení, aniž by se ale zbavilo schopnosti dobře žehlit nerovnosti. Zkoušený kousek měl také ve výbavě novou generaci nastavitelných tlumičů DCC Pro, které se mění nejen podle zvoleného jízdního režimu, ale řidič si volí jejich tuhost až v 15 krocích. My jsme mohli jezdit jen v normálním módu, ten se ale jeví pro každodenní cestování jako ideální.

Superb dostal progresivní řízení, čímž by měl působit na silnici mrštněji. My jsme si hlavně odnesli dojem, že na tak velké kombi se místními silničkami Superb prolétal docela mrštně. Sportovní svezení ale úplně nečekejte, posilovač je docela aktivní. Auto jako celek působilo tak, že je připravené hlavně na pohodlné cestování.

A ta výbava...

Nová Škoda Superb se veřejnosti představí na podzim, sedan půjde do výroby na začátku příštího roku, kombi o něco později. Až budou venku ceníky, na výběr bude ze tří výbav Loft, Lounge a Suite. Ještě na konci roku ale přibude stylová verze Sportline. Škodovka celkově půjde cestou zjednodušování, aby si lidé mohli snadněji vybrat a nemuseli se proplétat dlouhým seznamem příplatků. Zaměří se také na udržitelnost a více použitých materiálů bude recyklovaných. Kůže na sedadlech ale naštěstí ještě zůstane. Mimochodem, v nabídce budou i ultra pohodlná křesla s možností masáže s 10 pneumatickými polštářky. Bohatší bude také nabídka elektronických asistentů – auto by mělo lépe hlídat únavu řidiče, dávat pozor při odbočování přes křižovatku a rychleji zamezit případnému střetu.

Každopádně je patrné, že Škoda si v kategorii sedanů a kombi střední třídy věří, jakkoli od ní některé automobilky naopak opouštějí. Mladá Boleslav ale dokáže ve čtvrté generaci Superbu nabídnout tak ucelený balíček, že se zdá být přechod řidičů k vozům kategorie SUV zbytečný. Ale i pro ty má Škoda dobrou zprávu – se Superbem přijde na trh také nový Kodiaq.
Reklama

Diskuze

MARTIN - 26.07.2023 13:15:35
Ano, jako vždy. Mnoho povyku pro nic.
Hujer - 22.07.2023 18:59:13
Další šunka od Škody opět koroze po 2,3 letech a po 5 letech na odpis...

Francouzský obr je levnější než Superb nebo Passat. Pepa si zamiloval Citroën C5 X

Vyzkoušel plug-in hybridní verzi, která slibuje extra nízkou spotřebu. A toho prostoru uvnitř!
29.05.2023 18:20
|
5
Reklama

Škoda poprvé ukázala nový Kodiaq a Superb. Za polárním kruhem prochází zátěžovými testy

Stěžejní modely mladoboleslavské značky musely prokázat svou odolnost i v minus 30 stupních Celsia
12.05.2023 16:30
|
2
Reklama

Vedle Passatu nebo Superbu působí Ford Mondeo jako dinosaurus. Je ovšem daleko lepší ojetinou

Ford Mondeo muselo dosáhnout vrcholu, aby tiše odešlo. Ceny klesly a pěkných kusů je zatím dost
28.04.2023 13:36
|
21

Takhle vypadá nová Škoda Kodiaq. Mladá Boleslav odtajnila i siluety obou verzí Superbu

Automobilka Škoda se letos chystá na premiéru rovnou tří modelů ze svého portfolia
26.04.2023 08:00
|
6

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0
Reklama
Autosalon TV