Nastartují i při minus 30
Testování v extrémně chladných podmínkách je pravidelnou součástí vývoje nových automobilů. Zkoumá se například, jestli se sníh nedostává do motorového prostoru nebo vzduchového sání. Zda motor nastartuje i při již zmiňovaných minus 30 stupních Celsia nebo jestli fungují všechny mechanicky i elektronicky řízené funkce vozu. Stejně tak musí být jisté, že všechny dveře, kapota, páté dveře, víko palivové nádrže a kryt nabíjecí zásuvky u plug-in hybridních modelů bude možné otevřít i za takto nepříznivých podmínek.
Za polárním kruhem testovací řidiči zároveň zjišťovali, jak se nový Superb a Kodiaq chová při jízdě na sněhu a ledu, zda správně funguje pohon všech čtyř kol, asistenční systémy i převodovka. A ověřuje se také odolnost nárazníků či podvozku. V neposlední řadě se dohlíží na to, aby nezamrzávaly stěrače a ostřikovače. Zapomenout se nesmí ani na součásti interiéru jako je topení, vyhřívání sedadel a volantu či dotykové obrazovky.
„Testování v reálném prostředí v nejnáročnějších možných podmínkách zůstává i přes pokroky v počítačových simulacích zásadní součástí vývoje nových vozidel. Naše rozsáhlé testovací programy v klimatických podmínkách pouště s extrémně vysokými teplotami na jedné straně a v mrazivém prostředí za polárním kruhem na straně druhé zaručují, že se zákazníci značky Škoda mohou stoprocentně spolehnout na své vozy za jakéhokoli počasí," uvedl člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast technického vývoje Johannes Neft.