Povinný odstup 1,5 m zatím nezabral. Letos na českých silnicích prudce stoupla úmrtnost cyklistů
Zdá se, že povinný odstup auta 1,5 metru při předjíždění cyklistů na silnicích kýžený efekt nepřinesl. Platí od loňského ledna. Jenže počet smrtelných nehod cyklistů přibývá. Čísla za první čtvrtletí letošního roku jsou podle BESIPu alarmující. Při 713 nehodách na silnicích zemřelo 18 cyklistů.
Téměř dvojnásobný nárůst smrtelných nehod
Rozhodně není obvyklé, aby statistky ještě před zahájením hlavní cyklistické sezóny evidovaly tolik obětí mezi cyklisty. K osmnácti obětem musíme připočítat i třicítku těžce zraněných.
„Ročně na našich silnicích zemře okolo 40 cyklistů. Letos evidujeme za první čtvrtletí, kdy hlavní sezóna ještě pořádně nezačala, už 18 obětí. Je důležité, aby cyklisté dávali správně přednost v křižovatkách, byli dobře vidět a nosili přilby. Řidiči aut na druhé straně mají zpomalit v místech, kde se cyklisté pohybují, pozorně sledovat v provozu i menší jednostopá vozidla a dodržovat bezpečný boční odstup od cyklisty,“ upozorňuje vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Největším rizikem jsou křižovatky
Typickým účastníkem smrtelné dopravní nehody s účastí cyklisty je člověk ve věku nad 55 let. Nejčastějším typem nehod je potom srážka cyklisty s autem. U nich viníkem bývá z 58 % řidič vozidla a z 38 % cyklista. Zbylá procenta jdou za nehodami, u kterých nešlo jednoznačně určit viníka. Neobvyklé nejsou ale také nehody, při kterých cyklista havaruje sám, když nezvládne řízení kola a narazí do pevné překážky. Tvoří 40 % všech dopravních nehod s účastí cyklistů.
Nejčastěji dochází ke kolizím na křižovatkách, kdy jeden z účastníků nehody nedá přednost tomu druhému. Ve městech při nižších rychlostech končí tyto střety většinou lehkým zraněním. Naopak mimo města a obce, kde ke srážce dochází ve vyšších rychlostech, jde mnohem častěji o nehody s těžkým až smrtelným zraněním cyklisty.
Ohleduplnost je základ
Každý cyklista může ke své bezpečnosti výrazně přispět tím, že bude oblečen do kontrastního barevného oblečení s reflexními prvky a na kole bude mít odrazky a osvětlení. To by měl používat i ve dne nejen při snížené viditelnosti.
„Cyklistů v silničním provozu přibývá, ať už jde o sport či dopravu po městě. Aktivní pohyb na kole je pozitivním trendem, vyžaduje ale od motoristů i cyklistů samotných vzájemnou ohleduplnost a dodržování pravidel. Bez ohledu na přednost v jízdě jednotlivých účastníků je proto vždy zásadní navázat oční kontakt s druhým účastníkem, aby bylo jisté, že se vzájemně vidí a ví o sobě,“ připomíná Tomáš Neřold z BESIPu.
Obě skupiny by si měli dobře uvědomit, že srážka cyklisty s autem je nerovným „bojem“ mezi plechy a deformačními zónami vozu a nechráněným (s výjimkou přilby) člověkem na vratkém kole. První skupina by mimo jiné při předjíždění cyklisty měla počkat, až v protisměru nic nepojede a nesnažit se nebezpečně protáhnout ve svém pruhu okolo pomalejšího kola. A ta druhá by neměla riskovat při nebezpečných manévrech, se kterými řidiči aut nepočítají. Ostatně prohlédnout si je můžete v tomto článku. Jezdci na kolech se tam chovají doslova jako sebevrazi.