Reklama
Řidičův chleba

Efektivní udávání řidičů cyklisty může pokračovat. Změna odstupu při předjíždění cyklistů se nekoná

Ministerstvo dopravy navrhovalo zrušení povinnosti dodržení 1,5 m při rychlosti pod 30 km/h
Zdroj: Škoda Auto

Ministerstvo dopravy nedávno přišlo s návrhem, podle kterého by se upravila stále poměrně nová povinnost dodržovat při předjíždění cyklisty minimální vzdálenost 1,5 m. Návrh počítal s tím, že by do zákona byl přidán faktor rychlosti. Při rychlostech pod 30 km/h by povinná vzdálenost vypadla a řidič by musel cyklistu bezpečně předjet. Proti této změně se okamžitě ozvala řada aktivistů. Ministerstvo dopravy tak nakonec od chystané změny ustoupilo.

Faktor rychlosti se nehodí pro kamerové záznamy

S informací o odstoupení od chystané změny přišel včera server irozhlas.cz. Podle jeho informací se v rámci mezirezortního řízení objevilo několik námitek od různých organizací. Důvodem byla především skutečnost, že by plánovaná změna významně zkomplikovala vymahatelnost. Ministerstvo to sice odmítá, ale zatím od změny upustilo.

Mezi hlasité kritiky takové změny patří tradičně zástupci sdružení Auto*Mat. Pod pojmem komplikované vymahatelnosti se totiž ukrývá především komplikace udávání řidičů zarputilými cyklisty, kteří si pořizují při jízdě provozem kamerový záznam. V rámci stávající praxe stačí, aby cyklista poskytl policii kamerový záznam, ze kterého je vidět, jak byl předjet vozidlem na komunikaci tak úzké, že nemohl být dodržen minimální předepsaný odstup. Typicky jde o okresky nižších tříd, případně o městské ulice. Zkrátka o místa, kde je možné legálně jezdit více než 30 km/h a tudíž tam platí minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud by došlo k navrhované změně, ze záznamu by nebylo možné přesně určit, v jaké rychlosti k předjetí došlo, respektive by řidiči mohli tvrdit, že jeli nižší rychlostí než 30 km/h.

Nadále tedy platí současná trochu paradoxní situace, kdy na silnicích s maximální povolenou rychlostí do 30 km/h stačí dodržet minimální vzdálenost 1 m, ale na ostatních komunikacích je nutné dodržet 1,5 m, i kdyby daný cyklista jel rychlostí třeba 10 km/h.

Web irozhlas.cz pak připomíná, že MDČR přidalo do zákona alespoň výjimku, podle které je možné cyklistu předjíždět přes plnou čáru na vozovce.
Reklama

Diskuze

Morek od kosti - 24.04.2023 20:01:51
Ideální ve městě, když je půl kiláku kolona jedoucí krokem jen pro to, že v čele je nějakej vošoust na kole. Nebo filcky, co vezmou svoje děti do města na kole. Tuhle pakáž, co všude jen překáží, vyhnat na cyklostezky a hotovo.
Jakub Macháček - 27.09.2022 16:05:41
zase blábol o ničem:))kdyby chtěli cyklisté s kamerou (a že jich na you tube narozdíl od řidičů je!!:)) udávat řidiče, tak to můžou dělat už roky. Při předjíždění cyklisty musí řidič podle vyhlášky dát znamení pomocí blinkrů- což naprostá většina nedělá

Už žádné výjimky. Také cyklisté by měli mít registrační značky a povinně platit pojištění

V Británii chtějí, aby pro cyklisty a motoristy platily stejné podmínky užívání komunikací
26.08.2022 09:32
|
68
Reklama

Ford testuje světlomety budoucnosti. Ukážou řidiči povolenou rychlost a poradí, jak objet cyklistu

Nová technologie by měla v noci zamezit nebezpečným situacím. Otázkou je ale legislativa
15.08.2022 11:19
|
2
Reklama

Cyklista může dostat pokutu za rychlost stejně jako řidič auta. Výmluva, že nemá tachometr, neobstojí

Na rozdíl od řidiče automobilu mu však nemohou být uděleny trestné body ani zákaz řízení
11.08.2022 13:46
|
2

Cyklisté pozor na alkohol! V Rakousku a Německu na vás totiž přichystali legislativní past s dvojí mírou

Ve většině států EU platí rovné podmínky pro toleranci alkoholu za řídítky a za volantem. Ne všude
02.08.2022 10:42
|
2

Slovenští policisté rychlost chodcům sice měřit nebudou, ale posvítí si na lyžaře i děti na kole

Zhruba za měsíc začne na Slovensku platit rychlostní limit na chodnících. Běžci mohou být v klidu
04.12.2025 11:50
|
0

V době regulací se tomu nechce věřit, ale v Evropě je stát, kde nejsou povinné bezpečnostní pásy

Možná se to ovšem změní, protože v Národní radě se nedávno na toto téma opět debatovalo
25.11.2025 14:14
|
1
Reklama

Když se zlaté české ručičky v 90. letech potkaly s touhou cestovat, vznikla obytná Škoda Favorit

V minulosti si lidé stavěli nejrůznější kreace na kempování, protože originál byl příliš drahý
13.11.2025 09:55
|
1

Čeští řidiči patří k nejlepším na světě a jezdí po bezpečných silnicích. Pomáhá jim v tom i zákon

V žebříčku bezpečnosti provozu Češi těží i z nulové tolerance alkoholu, která ve světě moc není
03.09.2025 07:55
|
1
Reklama
Autosalon TV