Reklama
Řidičův chleba

Brzy povinný systém nouzového brzdění chrání, ale občas pořádně vyděsí. Problém má na kluzké vozovce

Brzdový asistent umí zabránit srážce, ale někdy to proti vůli řidiče dělá, i když srážka nehrozí
Zdroj: ADAC

Od roku 2021 se bezpečnostní výbavy nových osobních aut rozrostou o 11 povinných položek. V seznamu najdeme prvky, o nichž bychom asi zejména v české kotlině, vedli dalekosáhlé zasvěcené diskuze a hledali důvody, proč zrovna tohle je "pěkná blbost". Na druhou stranu ale při racionálním pohledu dává uvedený seznam celkem smysl. Jeho cílem je snížit počet nehod a kolizí jak ve městě, tak mimo něj. Jedním z těch skutečně užitečných je rozšířený systém nouzového brzdění (Advanced emergency breaking), který už je nyní ve většině nových aut. Jeho poslání je chvályhodné a povětšinou funguje dobře, jenže i on umí řidiče občas zbytečně vyplašit.

11 povinných systémů v autech od roku 2021

 • Rozšířený systém nouzového brzdění
 • Instalace "alkoholového" startovacího klíče
 • Detekce únavy a nepozornosti
 • Black box - záznam nehody
 • Nouzový signál zastavení
 • Plná čelní ochrana předních cestujících vč. vylepšených bezpečnostních pásů
 • Zvětšení zóny ochrany zranění hlavy pro cyklisty a chodce, vč. bezpečnostního skla
 • Inteligentní rychlostní asistent
 • Asistent udržování jízdního pruhu
 • Ochrana cestujících proti bočnímu nárazu
 • Couvací kamera nebo detekční systém

K čemu je to dobré?

Nejprve si řekněme, k čemu je asistent nouzového brzdění dobrý a proč se do aut povinně zavádí. Jedná se převážně radarový (někdy rozšířen i o kamerový) systém, který monitoruje situaci před autem a z rozdílu rychlostí či při registraci překážky vyhodnotí situaci. Pokud dojde k závěru, že řidič by už měl reagovat, ale nečiní tak (nebo pouze nedostatečně), převezme aktivitu, akusticky i vizuálně varuje řidiče a začne brzdit automaticky. Na rozdíl od většiny řidičů vyvine okamžitě maximální brzdný tlak a dokáže tedy vůz ve většině případů účinně zastavit, popř. významně snížit následky kolize. Kromě toho zapíná i varovná světla, aby upozornil vzadu jedoucí řidiče.

Situací, kdy by se to mohlo hodit, zná asi každý řidič spoustu. Ve městě nejde jen o zácpy či odbočování na křižovatce, ale i o nečekané překážky, jako jsou chodci nečekaně vstupující do vozovky, cyklisté či děti. V běžném mimoměstském provozu se jedná hlavně o dobrzďování do kolony či nečekané zastavení provozu.
Reklama

Dobrý sluha, ale občas zlý pán

V obecné rovině lze konstatovat, že systém nouzového brzdění je užitečný, nicméně i tak nastávají situace, kdy reaguje zbytečně brzy, přehnaně "agresivně" či nelogicky. Osobně se mi to stalo při jízdách s novými auty již několikrát, nikdy to nebylo příjemný zážitek, neboť se váš vůz bez vaší kontroly najednou začne chovat naprosto neočekávatelně. Jednou jsem se kupříkladu připojoval ve strahovském tunelu do jízdního pruhu, řidič za mnou mne ohleduplně pustil, já najel polovinou auta (BMW) do jízdního pruhu a systém najednou situaci vyhodnotil jako rizikovou a z již tak malé rychlosti auto nečekaně zaflekoval, aniž by cokoliv v okolí hrozilo. Kromě mě to samozřejmě nečekal ani za mnou se připojující řidič a ani ten, který měl pouštěl. 

Aniž bych patřil k kdovíjak agresivním řidičům, kteří se "lepí na zadek", stejně se mi v různých situacích stalo, že při dobržďování a mém plném sledování okolního provozu auto najednou situaci vyhodnotilo jako mnohem rizikovější, než ve skutečnosti byla, a začalo panicky brzdit. Tento neočekávaný a maximální brzdný účinek však může kontraproduktivně nemile překvapit okolní provoz, zejména vzadu jedoucí auta.

U tohoto systému je tedy evidentní, že lidské oči a reakce se nahrazují jen těžko. Na druhou stranu je ale pravda, že ve většině případů dokáže systém skutečně zabránit kolizi a i mě se několikrát stalo, že mne správně a přesně v ten rozhodující zlomek sekundy upozornil na nebezpečí vpředu. Například, že auto přede mnou, které doposud brzdilo plynule, najednou brzdí výrazně intenzivněji.

S mokrem a kluzkou vozovkou systémy nepočítají

Nezávislé testy ukazují, že slabinou systémů nouzového brzdění jsou rovněž snížené adhezní podmínky. Je logické, že na kluzké vozovce bude delší brzdná dráha a zodpovědný řidič s tím většinou počítá. Nikoliv však tyto systémy, které zatím neumí zohlednit stav silnice a přenastavit své parametry tak, aby fungovaly i v těchto podmínkách. Riziko tedy vyhodnocují podle stejného klíče na suché i mokré silnici. Je ale jen otázka času, kdy se to změní a dále zdokonalí.

Povinné i pro nákladní vozy

I my se na našem webu autosalon.tv často věnujeme případům, kdy v koloně dochází k vážným nehodách vinou nepozornosti řidičů nákladních vozů. Nedobrzdění je jednou z velmi častých příčin vážných a smrtelných nehod, a tak je dobře, že i nové nákladní vozy jsou vybaveny systémem nouzového brzdění. Jeho funkčnost je však odlišná od osobních aut. Nařízení EU totiž říká, že nákladní vozy vyrobené od listopadu 2018 musí být vybaveny systémem, který dokáže snížit rychlost střetu o 10 km/h. Mezitím se tento předpis "zpřísnil" na 20 km/h, ale i to je podle expertů nedostatečné. Znamená to totiž, že náklaďák jedoucí rychlostí 80 km/h dokáže systém zpomalit pouze na 60 km/h, takže náraz je i tak velmi značný. Lze tedy předpokládat, že i v této oblasti dojde v dohledné době k významnému posunu.

Lidská chyba způsobí 90 % nehod

Lidský faktor způsobí 90 % nehod, takže cesta ke snížení tohoto počtu samozřejmě vede přes aplikaci bezpečnostních systémů a asistentů. Podle studií sníží vozy vybavené systémem nouzového brzdění počet nehod zezadu o zhruba 45 %. 

Podle nezávislých testů (ADAC, Euro-NCAP) však už nyní zhruba dvě třetiny nových vozů vykazují velmi vysokou funkčnost a spolehlivost. Rovněž se u nich zvyšuje rychlost, při které jsou schopny vůz bezpečně zastavit - ty jednodušší systémy fungují do rychlosti 60 km/h, ty složitější, které využívají i stereokamery a nejmodernější radarové systémy, zvládnou i rychlosti vyšší.

Bezesporu se však jedná o užitečný systém zvyšující bezpečnost, byť má ještě své mouchy. Drtivé většině běžných řidičů může zachránit jak lehce pomačkané plechy na křižovatce, tak třeba i život v nečekané koloně na dálnici. 
Reklama

Diskuze

Petr - 16.11.2020 14:36:33
Kdo je "neřidič" tak musí koupit auto s mnoha asistenty aby dojel domů v pořádku.Já jsem řidič profesional a ve starém autě bez moderních vymožeností porazím v kopcích a v zatáčkách moderní auta s neřidiči za volantem.Tak to prostě je!!!
Pavol - 16.11.2020 17:16:08
Dnes je problém kúpiť auto s minimom asistenčných systémov. Kto ich z nejakého dôvodu nechce používať, pretože ich považuje za agresívne, tak ich vypne. Problém je, že potom zbytočne zaplatil obrovské peniaze za veci, ktoré nebude používať :(

Agresivní řidič u Brna vybrzďoval a jednoho z šoférů zkusil i fyzicky napadnout

Pirátské chování zaznamenala kamera z jiného auta. Policie hledá svědky
11.10.2020 07:48
|
95
Reklama

Podjíždění v připojovacím pruhu na dálnici není přestupek. To brždění či zastavení zavání průšvihem

Důležité je nebát se nabrat rychlost, využít připojovací pruh na maximum a nikoho neohrozit
07.03.2020 20:55
|
17

Důchodci si pletou brzdu s plynem. Toyota proto vymyslela nový bezpečnostní asistent. Bude i v Česku

Záměna dvou zásadních pedálů je v Japonsku nejčastější příčinou smrtelných nehod
10.02.2020 10:40
|
4

Mikro karavan Life Style Camper je perfektní parťák pro cesty za hranice všedních dnů

Promyšlená konstrukce umožňuje výlety do terénu s plným komfortem
16.06.2021 11:44
|
2

Tohle se vašemu dítěti nesmí nikdy stát. Německý autoklub odhalil pět nebezpečných dětských sedaček

Náročné testy včetně nárazových absolvovalo 26 sedaček. ADAC má pro rodiče výrazné varování
15.06.2021 20:19
|
0
Reklama

Srovnání dne: Renault Clio vs. Peugeot 208. Dvě oblíbená francouzská auta se utkala ve třech verzích

Porovnání nejlevnějších provedení, zlaté střední cesty i sportovních variant. Který vychází lépe?
15.06.2021 06:39
|
0

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10
Reklama
Autosalon TV